Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bruksizm(Diş Gıcırdatma) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0 445

Bruksizm(Diş Gıcırdatma) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?Diğer adı diş gıcırdatma olarak bilinen hastalıktır. Uyku sırasında çeneyi sıkmak ve dişleri gıcırdatmaktır. Uyku sırasında bu gıcırdama sesi o kadar fazla olur ki kişi uyanık vaziyetteyken bu kadar sesi çıkartamaz. Günümüz insanlarında yaygın olarak görülen stres bruksizmin en önemli tetikleyicisidir.

Bruksizm belli aşamadan sonra dişlere zarar vermeye başlamaktadır. Devamlı birbirlerine sürtünen dişlerin mineleri zarar görmektedir. Dişlerin boyları kısalır. Dişlerin birbirlerine yaptığı basınç diş köklerinin zayıflamasına sebep olur. İleriki aşamalarında ise dişlerde sallanma meydana gelmektedir. Diş eti dokuları da zarar görmektedir ve diş eti kanaması meydana gelmektedir.

Bruksizm(Diş Gıcırdatma) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?Bruksizm(diş gıcırdatma) yalnız gece değil gündüz vakti de meydana gelebilmektedir.

Bruksizmin Belirtileri

1- Eklemlerde ağrı
2- Baş ve boyun bölgesine yayılan ağrı
3- Yutkunmada zorluk yaşanması
4- Dişlerde ağrı ve hassaslık
5- Yorgunluk

Ayrıca son senelerde yapılan araştırmalar bruksizm in alerjik çocuklarda üç kat daha fazla olduğunu göstermektedir. Bunlar genellikle geceleri ağzı açık yatan ve horlayan çocuklardır.

Bruksizm(Diş Gıcırdatma) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?Bruksizmin Tedavisi
Hastalığın tedavisinde iki şey çok önemlidir. İlk olarak stresten kurtulmak gerekmektedir.İkinci olarakda dişler koruma altına alınmalıdır.Korunmak için kişiden kişiye değişen slikon plaklar kullanılmaktadır. Kişinin ağız ölçüsüne göre özel olarak hazırlanan bu plaklar gece yatarken takılmaktadır. Bu slikon plaklar sayesinde bruksizm engellenmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku