Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cazibenin Gizli Bilimi: Kusursuzluğa Giden Yol

6

Kusursuzluk:5649_estetik-ameliyat

Güzellik, bakan kişinin gözünde olabilir; ama evrensel de bir cazibesi vardır.

İskoçya Saint Andrews Üniversitesinde ki araştırmacılar, farklı kültürlerde ki güzel yüzlerin ortak bir yönü olup olmadığını öğrenmek istediler ve birbirine çok benzettiğimiz Japonları, çekicilik bakımından oylamalarını istediler.Şaşırtıcı bir biçimde aynı kültürde olmamalarına rağmen en çekici olanı için hepsi aynı yüze oy verdi, sonra onlara kendi ülkesinde ki yüzler gösterildi, yine en çekici yüz için aynı yüze oy verdikleri görüldü.Aynı araştırma bu sefer Japonya’da yapıldı ve yine aynı yüzler(hem Japon, hem İskoç kültüründe ki yüzler ayrı ayrı oylanıyor) Japonlara çekici geldi.

Baby playing with DNA modelHeteroseksüel erkeklerde çekicilik, doğurganlık işaretleri olduğuna inanılır.Bir kadında bir erkeğin yüzünü güç ve karakter işaretleri bulmak için okur. Başta da söylendiği üzere erkekler kadında sadece doğurganlık temeli ararlar, kadınlar kendilerine iyi baba olacak, iyi kaynaklar yaratabilecek erkekler istiyorlarsa erkekte nezaket, zeka, yaratıcılık ve yüksek sosyal statü ararlar. Kadınlar, bir erkekte bulunan zeka, yaratıcılık, dürtüler ve hırs kültür etkileri ne olursa olsun o erkeklerin çok iyi hayatları olacaklarını bilirler. Kadınların daha seçici davranmalarının nedeni seksin onlara pahalıya patlamasıdır. Erkekler seksten sonra yollarına gidebilirken; kadınların aylarca sürecek hamilelik ve yıllarca sürecek bebek bakımıyla ilgilenmeleri gerekir. Kadınlar bu yükü paylaşabilecek bir eş ararlar, fiziksel çekiciliğin dışında erkeğin statüsü, zenginliği ve koruyuculuk olarak uygunluğu da bu eş seçiminde önemlidir.

Kadınlar, erkekte iyi genler, para ve sosyal statü isterler. Kadınların bu kadar çok şey aramasının ise tek bir nedeni var yıllarca kendisine yük olacak çocuk işte bu yüzdendir ki kadınlar erkeklere göre karakter okuma da uzmandırlar. Eski dönemlerde kas gücü erkekte daha önemliydi. Çünkü erkeğin kadını koruyabilmesi, yemek getirebilmesi için kas gücüne ihtiyacı vardı ve kadın da bunu sağlayabilen erkekle birlikte olurdu. Günümüzde ise kas gücü yerini para ve sosyal statüye bırakmış durumda. Para ve sosyal statü sayesinde kadın çocuklarını koruyabilecek, besleyebilecek ve yaşamını devam ettirmesini sağlayabilecektir. Cinsel hormonlar sadece yüzümüzün şeklini değil, vücudumuzun şeklini de belirler. Daha açıklayıcı olmak gerekirse testosreron kaslı,geniş omuzlu, güçlü, köşeli bir yüz bir olmasını sağlarken, östrojen ise daha yağlı, göğüsleri büyüten, kalçaları genişleten ve yuvarlak bir yüze sahip olmamız sağlayan bir etkiye sahiptir.

5649_resize_imageHamileyseniz beliniz genişler ve böylelikle bel kalça oranınız yükselir ve daha az çekici olursunuz.Bir kadınsanız yeterli vücut yağınız olmalıdır işte bu yüzden bel kalça oranı çok güçlü bir çekicilik sinyalidir. Bel-kalça oranı demişken, Marlyn Monrooe ve Kate Moss bel kalça oranı 7/10’dur bu formül erkekler içinde geçerlidir; yalnız biraz daha geniş olarak, yani 9/10. Kadınların, erkekler ne kadar isterlerse istesin, istediklerini yapmayacakları bir özellikleri vardır.Bir kadın kariyer delisinden bir gün içinde seks tanrıçasına dönebilir. Günümüzde insanlar kusursuz olmak adına birçok şey yapıyorlar. Venezuela’da güzellik bir takıntı halindedir, gelirlerinin %50’sini güzellik için harcarlar.Ülkenin %80’i fakir olmasına rağmen yine de güzellik için kenara para koymayı ihmal etmezler. Tüm dünya da kozmetik ürünlerine yılda 35 milyar dolar para harcıyoruz.Tüm bunları yapan kadınlar değil erkek kozmetik sektörü de her geçen gün gelişmekte ve pazarda ki payı büyümektedir.

5649_davidbeckhamEskiden bakımlı bir erkeğin çevresine ben bir eşcinselim mesajı gönderdiği düşünülürdü fakat bu tabu son 15-20 yılda büyük ölçüde kırıldı.Erkek modasının bu yönde gelişmesi ve Justin Timberlake, David Beckham, Ben Affleck gibi toplumlarca kabul görmüş ünlü kişilerin de bu şekilde giyinmeleri, kendilerine bakım yapmaları hatta Michael Jordan gibi ,insanların gözünde sorgulanamaz biçimde erkeksi duruşu olan bir aile babasının altın bir küpe takması bu tabuların kırılmasında büyük ölçüde etkili olmuştur.

Erkek güzelliği tamamen yeni bir fikir değil 18. Yüzyılda erkekler kendilerine kadınlar kadar dikkat ederlerdi. Pudralı peruklar, cildi öldüren kurşun ağırlıklı makyaj malzemeleri hatta ruj kullandıkları bile görülmüştür. Fakat bunları sadece zengin kısmın yapabilecek gücü vardı. Günümüzde güzellik sadece makyaj malzemeleriyle olmuyor.Bilhassa teknolojinin gelişmesiyle artan estetik operasyonları günümüzde inanılmaz boyutlara ulaşmış boyutta.İnsanlar birkaç operasyonla da kalmayıp bunlara bağımlı oluyorlar.Pek çok insan buna çocukluğundan beri sevmediği küçük bir yerini değiştirmekle başlıyor ve arkası da yavaş yavaş geliyor. Fakat evrimin her şeye karşı bir çözümü olduğu gibi, buna karşı da bir çözüm üretmeye başladı bile, estetik operasyonların çok yaygın olduğu Los Angeles’ta erkekler normal kadınları estetik yaptırmış, yüz gerdirmiş, dudaklarını büyütmüş, yağ aldırmış kadınlardan ayırmaya başladılar bile, bunları yakalamayı bir şekilde kavrayıp, öğreniyorlar.

Erkekler ise kendilerinde olan bir başka silahı kullanmaya başladılar.Yani kasları. Günümüzde güzelliği artık daha doğmadan önce belirlemeye çalışan insanlarda var.Bunun üzerine açılan sitelerde güzel kadın ve yakışıklı erkeklerin yumurta ve spermleri yüksek meblağlara satılıyor. Genetik mühendisliğin gelişmesiyle belki de gelecekte doğacak çocuğumuzun nasıl görüneceğine kadar her şeyi yapabileceğiz. Fakat teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin evrim, şu an estetik operasyonların yavaş yavaş anlaşılması gibi çıkan teknolojilere karşı da yeni çözümler üretebilir.Güzellik sağlıklı genlere sahip olduğumuzu gösteren bir işaretti onu taklit etmeye devam edersek doğa çekiciliğe dair olan hislerimizi baştan aşağıya değiştirebilir. Türümüzün devamını sağlayan en iyi özellikler hangisiyse biz onu çekici buluyoruz ve bu hissimizi taklit etmenin imkanı yok. Sanırım bizler de doğal ve yapay çekiciliği birbirinden ayırt etmek içinde oldukça istekliyiz. Evrim bize bir şekilde nasıl öğreneceğimizi gösteriyor.

O ya da bu şekilde insanoğlu, kusursuzluğu istiyor fakat doğa kusursuzluğu her zaman için değiştiriyor. Çekiciliğin kurallarını doğa belirler ve zamanla da tıpkı her canlının evrimleşmesi gibi onun da evrimleşmesine izin verir. İnsanoğlu belki birbirini çok iyi kandırabilir ama bu muazzam düzen insanoğlu için ulaşılamayacak kadar düzgün işliyor ve ne yaparsak yapalım, doğamızı asla kandıramayız.

Serinin önce ki yazıları için;

Cazibenin Gizli Bilimi; Cazibe Nedir?
https://www.bilgiustam.com/cazibenin-gizli-bilimi-cazibe-nedir/

Cazibenin Gizli Bilimi 2; Estetik Algı Evrensel midir?
https://www.bilgiustam.com/cazibenin-gizli-bilimi-estetik-algi-evrensel-midir/

Yazar: Oktay Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin

Yoruma kapalı.