Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cazibenin Gizli Bilimi; Cazibe Nedir?

0 914

5499_698623_origHerkesin bir zevki ve kişisel beğenisi vardır değil mi ? Yanlış.

Cinsel çekiciliğin zevkle ya da kişisel beğeniyle her hangi bir ilgisi yoktur.Bu biyolojik bir zorunluluktur.Nasıl partner seçeceğimizi evrim belirler, bilim ise bunu ancak kanıtlayabilir.Evrime göre potansiyel eşimizin ipuçlarını okumaya eğilimliyizdir.Yüzü, bedeninin biçimini, hareket edişini, kokusunu ve tabi ki sesini. Güzellik bizim tercihimize bağlı değil, yakışıklılıkta öyle. Dünyanın her yerinde kadınlar ve erkekler bazı şeyleri çok çekici bulurken bazı şeyleri ise daha az çekici buluyor. Hepimiz genetik bir senaryoya göre hareket ediyoruz. Evrim bize eşleşebileceğimiz en seksi eşle çiftleşmemizi söylüyor ve ona aşık olmamızı sağlıyor.Tek eşli olmak ya da aldatma ise, programlanmış bir düzeni teşkil ediyor.

Her şey çocuklarımıza en iyi genleri devretmek ve hayatta kalma şanslarını maksimum seviyeye çıkarma eğiliminden başlıyor. Cinsel çekiciliğin bilimi ise, yüzde başlıyor.Yüzyıllar boyunca belli yüzler cazibe ve seksapaliteleri sayesinde ölümsüzlük kazanmışlardır. Yunanlılar sırrın matematiksel bir formülde yattığına inanmış, Platon mükemmelliğin dengesi anlamına gelen bu kavrama altın oran demiştir. Altın oranı pek çok canlıda, doğada gördüğümüz üzere insanda da mevcuttur.

Kısaca altın orandan bahsetmek gerekirse;

5499_wearing-perfume

Bir doğru parçasının |AB| Altın Oran’a uygun biçimde iki parçaya bölünmesi gerektiğinde, bu doğru öyle bir noktadan (C) bölünmelidir ki; küçük parçanın |AC| büyük parçaya |CB| oranı, büyük parçanın |CB| bütün doğruya |AB| oranına eşit olsun.Ondalık sistemde yazılışı ise; 1,618…
(0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987….) olarak devam eden Fibonacci sayıları arasında ki oran, sayılar büyüdükçe 1,618’e yaklaşır.

Yüzümüzün Cinsel Çekicilik Üzerine Etkileri

Bir araştırmada bilgisayar ortamında normal bir kadın yüzünü erkekleştiriyorlar yani çenesini biraz genişletiyor, yüz hatlarını daha belirgin hale getirip gözlerini kısıyorlar, kaşlarını da aşağı indiriyorlar ve sonra da yüzünü daha da kadınsılaştırmak için çeneyi inceltip daha yuvarlak bir surat elde ediyorlar. Erkeklere hangi yüzü daha çekici bulduklarını soruyorlar.Erkeklerin %81i erkeksi, normal ve kadınsı olan yüzden kadınsı olanı tercih ediyorlar.Aynı şeyi bu seferde erkekler üzerinde yapıyorlar ve kadınlara normal, daha erkeksi ve kadınsı yüzden tercih yapmaları söyleniyor ve kadınların çoğunluğu da daha erkeksi olanı tercih ediyorlar. Erkek ve kadının yüzü arasında ki farklar ise cinsiyet hormonları tarafından belirlenir.Erkeklerde testosteron, kadınlarda ise progesteron ve östrojen yüz hatlarımızı belirleyen yegane hormonlardır.

Birine çekici olduğunu söylediğimizde, aslında ona iyi genlere sahip olduğunu söylemekteyiz.

5499_face_flip_katy_perry

Simetri ile seksapalite arasında ki ilişkiyi görebilmek için yapılan bir deneyde; Bir erkek ve bir kadın seçip, biraz önce yazdığımız dönüştürme yöntemi bu sefer yüzlerindeki simetri bozularak uygulanıyor. Daha sonra fotoğraflar bir üniversitenin duvarına asılıyor ve hangisi neden çekici diye de soruluyor, deney sonuçlarına göre toplam 10 erkek ve kadından 8’i simetrik yüzü tercih ediyorlar. Bilinçaltı, fiziksel ve genetik sağlığı ön planda tutarak karar vermiş.Yani simetrik yüzün daha sağlıklı olduğunu düşünmekte ve çocuklarına daha iyi genler taşıyacağı için simetrik yüzü tercih etmektedir.

Yine başka bir deneyde, kadınların yumurtlama dönemi ve kolay hamile kalamayacakları, döngünün diğer zamanında fotoğrafları çekilip iki yüz arasında seçim yaptırılmış.Deneklerin çoğunluğu yumurtlama döneminde ki kadının yüzünü daha çekici bulmuştur. Birçok kadının kalça ve beli o kişinin çekiciliğini belirlerken bir göstergeç olarak kabul edilir. Araştırmacılar yaptıkları deneyler sonucunda bel/kalça oranını en çekici olarak 7/10 buldular.Yani şu meşhur 90-60-90’ın erkeklere neden bu kadar çekici geldiğinin bir başka kanıtı. En çekici kadınlar sağlıklı olan ve çocuk doğurabilecek nitelikte olanlardır.

Hareketlerimizin Cinsel Çekicilik Üzerine Etkileri

Bir bedenin hareket ederken ki halini beynimiz değerlendiriyor. Deneklere göre dik yürüyen ve erkeksi omuz hareketlere sahip erkekler ve kalçalarını sallayarak yürüyen kum saati biçimi vücutları olan kadınlar çekici olarak kabul ediliyor.

Hatta bu yüzden mankenlere, modellere ilk olarak nasıl yürüneceği öğretilir.Yürüyüş veya daha doğru anlamda hareket ediş tarzları çok ama çok kötü bir elbiseyi, kıyafeti dahi çok iyi gösterebilir.Bu nedenledir ki vitrinde çok güzel gözüken bir şey üzerimizde vitrinde gözüktüğü gibi gözükmez.

Sesin Cinsel Çekicilik Üzerine Etkileri

5499_victoria_secret

Sesin cinsel çekicilik üzerine yapılan araştırmalarda erkeklerin kadınlarda ince ve tiz sesleri seçerken, kadınlarında, erkeklerde derin seslerden hoşlandığı ortaya konulmuştur.Kadınların sesi yumurtlama dönemlerinde ise, erkeklere daha çekici gelmektedir.Bunun nedeni kadın regl olduğu dönem sesi daha tiz çıkar ve erkekler için bu daha çekicidir.

Kokunun Cinsel Çekicilik Üzerine Etkileri

Bilim insanları uzun zamandır feromon denilen bir salgıyı arıyorlardı ve şimdiye kadar bir tanesini bulabildiler. Erkekler androsteron denen bir hormon üretiyorlar ve özellikle kadınların regl döneminde bu koku kadına çok çekici geliyor. Yapılan çalışmada birçok erkekleri terletip tişörtlerini alıyorlar ve kadınlardan bunları koklayıp değerlendirmeleri isteniyor.(Erkeklerin Ohaaa, kadınların ise ayyy iğrenç dediklerini duyar gibiyim : ))) Bazı kadınlar kokuları birbirinden ayıramaz ve onlara itici gelirken, bir kadının kokulardan birini çok seksi bulduğu fark ediliyor ve sonunda bu kadının regl döneminde olduğu öğreniliyor.

Aynı çalışma bu sefer yakın akrabalar üzerinde yapılıyor ve bu sefer yakın akrabalarının kokusu deneklere çok itici geliyor.Yani evrim akraba evliliklerine tamamen karşı.

Kiminle Eşleşeceğimize Nasıl Karar Veririz?

Eğer her birimiz yukarıda bahsedildiği gibi iyi genlerin arkasından gidersek mutsuz oluruz.Mesela genç bir adamı, çok istediği ve eşleşmek istediği bir kadın reddederse onunla eşleşemez ve başka bir eş aramayı bırakır.Bu da “hayatın” en büyük amaçlarından biri olan yaşamı bir sonra ki nesillere aktarmaya ters düşer.

Peki Bu Eşleşme Süreci Nasıl İşliyor?

5499_physical-attraction

Bunu anlayabilmek için Dr. Candrick ortalama fiziksel çekiciliğe sahip 10 erkek ve 10 kadını bir araya getirmiş.Öncelikle onları tamamen benzer giydirerek arada ki farkları mümkün mertebe azaltmış. Daha sonra hepsini bir odaya almış ve şapkalarına da 1’den 10’a kadar numaralar yazmış, kendi numarasını göremeyen denekler karşı cinse elini uzatması ve kabul edilmeleri halinde yan tarafa geçmeleri, kabul edilmezse devam edip başka birine teklif etmeleri söylenmiş. Amaç ise, en yüksek numarayı elde edebilmek. İki tarafında, şapkalarında numaralar olduğu için birbirlerine nasıl reaksiyon göstereceklerini bu şekilde görmüş olacak.1 en az 10 en çok istenen olmak üzere, denekler muhteşem bir şekilde eşleşmişlerdir. Düşük numaralı olanlar hiç teklif almazken, numarası yüksek olanlar daha fazla teklif aldılar ve numarası yakın olanlar birbirleriyle eşleştiler.

Aynı deneyde bu sefer, kurallar değişiyor ve gönüllüler yüz yüze gelip tanışıyorlar ve ardından her birine ne kadar çekici olduklarını 1den 10a kadar değerlendirmeleri isteniyor ve hepsinin ortalamaları hesaplanıyor. Yine aynı şekilde yapılan deneyde bu sefer bayanlardan ve erkeklerden boneleri çıkarmaları istenip tekrardan eşleşmeleri isteniyor ve beklenildiği gibi ortalamaları birbirine yakın olanlar birbirleriyle eşleşiyorlar.

Peki Bu Sadece Genetik Olarak Atılan Bir Zar mı? Çekiciliğimiz Sadece Doğuştan Gelen Bir Olgu mu?

Neyse ki seksapalite ya da Türkçe anlamıyla cinsel çekicilik sadece fiziksel çekimden oluşmuyor. Kadınlar daha süslü ve güzel bir cinstir. Hayvanlar aleminde ise, durum tam tersidir.Tavus kuşlarında göz alıcı tüyler, aslanlarda heybetli yeleler…. İnsanlarda ise bu para ve sosyal statüdür.Kadınların da tek umursadığı hangi erkeğin en üstte olduğudur, seçim sırasında da en üstte ki erkeği ister. Erkekte statünün ne kadar önemli olduğuna dair yapılan bir çalışmada erkeklerin önce normal giyimli fotoğrafları çekiliyor,sahte ve az kazanan bir iş veriliyor daha sonra da aynı kişi iyi giyimli ve çok para kazanan bir iş veriliyor ve bunlara kadınlardan sırayla puan vermeleri isteniyor.10 üzerinden yapılan değerlendirmede erkeklerin çekiciliklerinin ortalama 3-4 puan arttığı gözlemleniyor.

İnsan gelişmiş bir canlıdır ve en çeşitli geni, oluşturacağı yavruda bulundurmak ister bu da yakın akrabalarımızı seksüel açıdan itici bulmamızı, bize karşı genleri uzak olanları ise çekici bulmamızı sağlıyor. Güzelliğe karşı her zaman ön yargılı olabiliriz; ama her zaman kanmayız.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Alt%C4%B1n_oran
http://www.huffingtonpost.com/2013/09/05/17-facts-about-human-sexual-attraction_n_3817941.html
http://www.bbc.co.uk/science/hottopics/love/
Evolutionary Social Psychology- Jeff Simpson & Douglas T. Kenrick
Unspoken Desires-Stormy Glenn

Yazar:Oktay Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.