Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çeçe Sinekleri ve Sebep Oldukları Uyku Hastalığı

2 363

Çeçe Sinekleri ve Sebep Oldukları Uyku HastalığıÇeçe sineğinin sebeb olduğu virüslerin ( Trypanozoma Gambiense ve Trypanozoma Rhodesiense ) insan vücuduna bulaşmasıyla oluşturduğu parazitlerin, kana ve omirilik beyin sıvısına yayılmasıyla ortaya çıkan bir tür tropikal hastalık.Çeçe sineklerinin bulaştırdığı uyku hastalığı sıklıkla görüldüğü alan, Batı ve Ekvator kuşağı Afrikası’dır.

1 ve 3 haftalık kuluçka döneminden sonra akur evresinde, düzensiz ateş, deride rahatsızlık ve kuruma, bacak ve yüz bölgesinde şişmeler ile kaşıntı görülür, lenf bezleri şişer. Bazı durumlarda ise felce benzeyen zihinsel bozukluklar gelişir. Uyku Hastalığının ikinci evresinde ise, baş ağrısı, uyuklama gibi sinir dokusunun hücre yıkımıyla şuurun kaybolması ve ilerleyen koma ile ölüm meydana gelir.

Çeçe sineklerinin yaydığı uyku hastalığının teşhisi, yapılan testlerce çeçe sineklerinin yaydığı virüsün görülmesi ile teşhis edilir. Hastalığın erken evresinde parazitlerin şişmesine neden olduğu lenf bezlerinden alınan sıvılardan teşhis edilebilir. Hastalığın ilerlemiş boyutunda ise virüslere sadece omurilik sıvında rastlanılablir.

Çeçe Sinekleri ve Sebep Oldukları Uyku HastalığıÇeçe sineklerinin yaydığı uyku hastalığından korunmak için;
1-) Bulaşma kaynağı olan enfekte kişileri tarama muayeneleriyle ortaya çıkarıp karantina altına alarak tedavi etmek,
2-) Virüsleri yayan çeçe sineklerine karşı kalıcı insektisidler vasıtasıyla geniş ölçüde ve sürekli olarak savaşmak,
3-) İnsanlarda koruyucu olarak ilaç uygulamak (Kemoterapi)
Uyku hastalığının tedavisinde; erken dönemde ilaç tedavisi uygulanmaktadır, geç teşhis vakkasında ise uzun döneme yayılan kontrollu bir tedavisi vardır.

Yazar: Züleyha GÜNAY

2 Yorumlar
 1. Nurtuğrul Şenay diyor

  Tripanasoma Gambiense bir virüs değildir. Etket protozoon dur. Bakteride değildir. Hem virüs deyip hemde parazitler oluşturur demek bilimsellikten uzaktır. Lütfen yazıyı değiştirin
  Veteriner Hekim
  Nurtuğrul Şenay

  1. tuğrul diyor

   helal olsun nurtuğrul abla.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.