Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çekiş Kontrol Sistemi Formula1’de Artık Yok!

0 300

spor_formula1.jpgF1 pilotları genel olarak çekiş kontrol yasağının uygulanmasını memnuniyetle karşıladı. FIA çekiş kontrol sisteminin 2008’de kullanılmayacağını açıklamıştı.Ferrari pilotu Kimi Raikkonen, “Bunun daha eğlenceli olacağını düşünüyorum, fakat her zaman değil. Çünkü uzun yarış mesafesinde sürüşü daha zor hale getirecek” dedi.

Renault sürücüsü Giancarlo Fisichella ise, yasağı F1 için “iyi bir opsiyon” olarak niteledi. Fisichella, “Pilotların işini daha da zorlaştırması iyi” dedi. İtalyan pilot ayrıca, “Formula 1’de ilk sürüşüm sırasınada çekiş kontrol sistemi yoktu. Ve daha zevkliydi. Yavaş virajların çıkışında çekişin daha çok sürücülerin kontrolünde olması, pilotları biraz daha zorlayacak” diye konuştu.

Pistlerin tecrübeli sürücüsü David Coulthard ise, yasağın yarışlara pek bir etkide bulunmayacağını savunarak, tek kaydedeğer farkın ıslak yarışlarda olabileceğini belirtti. Coulthard, kuru şartlarda pilotların çekiş kontrol sisteminin yokluğundan etkilenmeyeceklerini ifade ederek, “Dolayısıyla bu şartlarda birşey değişmeyecek” şeklinde konuştu.

Williams sürücüsü Nico Rosberg de, çekiş kontrol sisteminin etkisinin çok abartıldığını belirterek, bu sistem olsa da olmasa da bir F1 aracının kullanmanın zor olduğunu ifade etti. Rosberg, “(Her iki durumda da) aracı kendiniz kontrol etmeniz gerekiyor. Dolayısıyla çok bir fark yapacağını sanmıyorum” dedi.

BMW Sauber pilotu Nick Heidfeld, yeni kural değişikliklerinin 2008 sezonuna etkisinin ivedi olabileceğini söyledi. Alman pilot kendi internet sitesinde yaptığı açıklamada, çekiş kontrol dahil, pilota yardımcı elektronik sistem yasağının etkilerini görmeye “hevesli” olduğunu belirtti. 30 yaşındaki Heidfeld, “Son yıllarda start kontrol sistemi veya en azından bazı yardımcı sistemler vardı. İşte bu yüzden startlar daha önceden tahmin edilebiliyordu. Başlangıçta Renault her zaman harika çıkışlar yapıyordu. Ondan sonra biz iyi çıkışlar yapmaya başladık” dedi. Alman pilot, “Start kontrol sistemine dönmeden önce startlarda pozisyon kaybetmek veya kazanmak çok kolaydı. Dolayısıyla gelecek sene yeniden çok ilginç startlar göreceğiz” dedi. Heidfeld ayrıca, çekiş kontrol sistemsiz Formula 1’in daha hareketli hale geleceğini söyledi. Heidfeld, “Daha fazla kayma olacak. Daha kolay bir şekilde hata yapacaksınız bu da daha fazla sollama görmeye neden olacak, özellikle de baskı altında olduğunuz zaman” dedi.

Renault test pilotu Nelsno Piquet Jr. ise, çekiş kontrol sisteminin yasaklanmasıyla birlikte yarış başına daha çok sollama olacağını söyledi.

Pilotların bu düzenlemeden memnun olmaları gerçekten bizleri de heyecanlandırıyor. Artık F1’i tekdüze bir teknoloji yarışı olarak değil, pilotların mücadelesi olarak da zevkle izleyeceğiz. Ortalama 800Hp güç üreten 600kg’lık performans canavarlarını kontrol etmek artık çok daha zor olacak fakat, çekiş kontrol sisteminin yaşattığı bazı frenleme mekanizmaları da olmayacağından müthiş bir tur atan pilot pist rekorunu çok daha rahat geliştirebilecektir. Artık pilotlar da performansları için kendilerinden birşeyler katacaklar ve yarış kazanmak eskisinden çok daha fazla tecrübe, kabiliyet ve yetenek gerektirecek.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.