Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Diş İpi, Diş Macunu ve Diş Fırçası Nasıl Kullanılmalıdır?

0 192

Ağız bakımının en kolay ve iyi yolu diş ipi kullanımı ve günde en az iki defa dişleri fırçalamaktan geçer. Bu sayede, dişler ve diş etleri üstünde toplanan bakteri plağı olarak adlandırılan yapışkan plaka temizlenmiş olur. Bakteri plağı dişlerinize ve diş etlerinize çok zarar verebilecek toksin ve asit üretmektedir.

6489_dis_ipi

İlk olarak diş fırçası nasıl olmalı, sorusunu yanıtlayalım. Kullanacağınız diş fırçası orta sertliğe sahip olmalı ve bir diş fırçasını üç aydan fazla kullanmamalısınız.

Dişlerde çarpıklık ve aralıklar varsa ara yüz diş fırçaları kullanmalısınız. Eğer dişleriniz çok sık bir yapıda ise diş fırçalamanın yanında kesinlikle diş ipi de kullanmalısınız. Ortodonti tedavisi hem çocuklarda hem de yetişkinlerde çok yaygın uygulanmaktadır. Dişlerde tel bulunanların ise dahi iyi bir temizlik için ortası vadi gibi düşük seviyede kıllardan oluşan diş fırçaları kullanmaları gerekmektedir.

6489_dis_ipi_nasil_kullanilmalidir

Diş fırçası temizliği çok önemlidir. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra çok iyi bir şekilde yıkayıp durulamalısınız. En önemli nokta budur. Muhafaza ederken diş fırçasını dik biçimde tutmalısınız. Fırçanın olduğu taraf yukarıda kalmalı. Fırçalarınıza kılıf takmamalısınız. Çünkü fırçanızın kurumasını engelliyor. Fırçanın nemli kalması sonucunda mantar ve bakteri üremektedir. Bu durumda sağlığınızı riske atmış olursunuz. Kuru bir fırça her zaman daha sağlıklı olacaktır.

Gelelim en önemli olan konumuza. Diş macunu nasıl kullanılır? Diş macununu kesinlikle ıslatmayın. Doğru bilinen yanlışlar ile ağız sağlığınız ile oynamayın. Islanan diş macunu etken maddesini kaybetmektedir. Diş macununu fırçaya bir mercimek tanesi kadar koyarak fırçalayın. Şunu hiçbir zaman unutmayın diş macunu yalnızca diş fırçalamanızı kolaylaştıran bir aracıdır.

6489_dis_macunu

Dişlerinizi hemen yemekten sonra fırçalamayın, en az yemek yedikten bir saat sonra fırçalayın. Yemekten hemen sonra fırçalamanız halinde besinlerdeki asidin ağızdan yayılmasına neden olacak ve dişlerinizin gücünü zayıflatacaktır.

Diş ipi kullanırken parmaklarınızı ağzınıza sokacağınız için önce ellerinizi yıkamayı unutmayın. 45 cm uzunluğunda ip koparın. İpin büyük bir kısmını bir elinizde dilerseniz orta ya da işaret parmağınıza sarabilirsiniz ve diğer elinizi orta parmağı ya da işaret parmağına az miktarda ipi sarın. Dişlerin arasından kaydırarak geçirin. Zikzak hareketler ile dişlerinizin arasından çok hızlı olmamak kaydı ile geçirin. Her dişin arka tarafını da iple temizlemeyi unutmayın.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.