Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Clint Eastwood Kimdir?

0 598

Tam adı Clinton “Clint” Eastwood Jr.’dır. 31 Mayıs 1930 yılında dünyaya gelmiştir. Amerikalı aktör, film yapımcısı, müzisyen ve politik figürdür. Bir Western dizisi olan “Rawhide” ile elde ettiği büyük başarı ve ünden sonra, bir sonraki filmi olan “Man with No Name” ile ününü uluslararası seviyeye çıkartmıştır. Kariyeri boyunca çektiği bütün filmlerde maskülen erkek ikonu olarak tanımlanmıştır.

Clint Eastwood Kimdir?1992 yılında çektiği bir western film klasiği olan “Unforgiven” ve 2004 yılında çektiği spor draması olan “Million Dollar Baby” ile Akademi Ödüllerinde En iyi aktör, en iyi yönetmen ödüllerine layık görülmüştür. Batılı western filmlerinden korku filmlerine, suç filmlerinden romantik drama filmlerine kadar kariyeri boyunca yüzlerce farklı film çeşitleri ile sevenlerinin karşısına çıkmıştır. Bazı filmlerde ise sadece yönetmen koltuğunda oturmuştur. Her yaptığı film ile olay yaratmayı başarmıştır. Maskülen erkek ikonluğunu yıllar boyunca kimseye kaptırmamıştır.

Bazı filmlerine Amerika’daki eleştirmenler tarafından kötü olarak nitelendirilse de, aynı yapımlar dünya çapından, özellikle de Fransız eleştirmenler tarafından, övgü ile karşılanmıştır. 1967 yılında kendi yapım şirketi olan “Malpaso”yu açmıştır. Sadece dört filmi dışında diğer bütün filmlerini bu şirket adı altında çekmiştir. 2000 yılında İtalya’da düzenlenen Venedik Film Festivalinde hayatı boyunca kazandığı başarılardan ötürü “Golden Lion” ödülünü kazanmıştır. 2007 yılında Fransız Şefer Nişanı’na layık görülmüştür.

Clint Eastwood Amerika’nın Kaliforniya eyaletinin San Francisco şehrinde dünyaya geldi. İngiliz, İrlandalı, İskoçyalı ve Hollandalı ataları olan Clint Eastwood, işçi sınıfından bir aile tarafından yetiştirildi. Babasının işi yüzünden Amerikanın batı tarafında birçok kez şehir değiştirdi. En son Kaliforniya’ya yerleştiler ve Oakland Teknik Yüksek Okuluna gitti. Burada öğretmenlerinin onu cesaretlendirmesi ile okul tiyatrosunda rol aldı. O zamanlarda bu onu hiç etkilemedi ve bu sırada birçok işte çalıştı. 1951 yılında Seattle Üniversitesine kayıt oldu. Fakat kısa bir süre sonra Birleşik Devletler Ordusuna seçildi. Burada can kurtaran ve yüzme hocalığı yaptı. Bir haftasonu ailesini ziyaretten dönerken uçağın yakıtının bitmesi üzerine uçağı suya çakıldı. Sağ kurtulan Clint Eastwood ve pilot 5 km yüzerek sağ salim kıyıya ulaşmayı başardılar.

Clint Eastwood Kimdir?Hayatı boyunca filmlerinde sigara içen Clint Eastwood, gerçek hayatta ise ömrü boyunca hiç sigara kullanmadı. Sağlığına ve yediklerine oldukça dikkat eden Clint Eastwood, her gün düzenli olarak transendental meditasyon yapmaktadır. Kaliforniya’da 1971 yılında kendi barını açmıştır. Sporla da ilgilenen Clint Eastwood, bir golf kulübü olan Thama Golf Club’un sahibidir ve golf turnuvaları düzenlemektedir. Pilot sertifikası bulunmaktadır ve sık sık sete gitmek için helikopterini kullanır. Ergenlik yıllarından itibaren Jazz ile ilgilenmiştir fakat hiçbir zaman profesyonel olamamıştır. Bazı Warner Bros. filmlerinin müziklerinde yer almıştır.

Kariyeri boyunca sayısız ödüle layık görülmüştür. 22 Ağustos 1984 tarihinde, Eastwood çimento el ve ayak izlerini kaydetmek için Grauman Çin Tiyatrosu’nda düzenlenen törende onurlandırıldı. 1996 yılında AFI Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görüldü ve Aralık 2009 yılında AFI fahri diplomasını aldı. 2010 yılı Şubat ayında, Clint Eastwood sanat ve beşeri bilimler ödülünü ABD Başkanı Barack Obama tarafından alarak onurlandırıldı. Obama Clint Eastwood’un filmleri ile ilgili yaptığı konuşmasında filmlerinin sert gerçeklere yaptığı vurguyu ve Amerikalı olmanın ne demek olduğunu anlattığından bahsetti. Clint Eastwood ayrıca bir onur derecesi de dahil olmak üzere, çeşitli üniversiteler ve kolejler tarafından en az üç fahri doktoraya layık görülmüştür. Gişe-hasılat hesaplarına göre Clint Eastwood filmleri film başına 37 milyon dolar kazandırmış ve Amerika’da 168 bilyon dolardan fazla hasılat elde etti.
Kaynakça:
en.wikipedia.org/wiki/Clint_Eastwood

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku