Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Al Pacino Kimdir?

0 634

Alfredo James “Al” Pacino, 25 Nisan 1940 yılında dünyaya gelmiştir. Amerikalı yazar, senarist, oyuncu ve film yapımcısıdır. Al Pacino elli yıldan fazla olan kariyeri boyunca sayısız ödül ve ünvan’a layık görüldü. Aldığı bazı ödüller ise: Akademi Ödülü, iki Tony Ödülleri, iki Emmy Ödülü, bir Bafta Ödülü, dört Altın Küre Ödülü, Amerikan Film Enstitüsü Ödülü, Altın Küre Ödülüdür.

Al Pacino Kimdir?Francis Ford Coppola’nın ölümsüz sinema üçlemesi olan “The Godfather”da canlandırdığı “Michael Corleone” rolü ile uluslararası beğeni ve takdir elde etti. Onun ilk Oscar adaylığı ve aynı derecede başarılı olan devam filminde de aynı rolünü canlandırdı. Serii üç filmden oluşmaktadır, “The Godfather Part II” (1974) ve “The Godfather III” (1990) serinin devam filmleridir. Corleone olarak Al Pacino’nun performansı bugüne kadarki sinema tarihinin en büyük ekran performanslarından biri olarak kabul edilir. Al Pacino “Serpico” filminde canlandırdığı rolü için ilk En İyi Aktör Oscar adaylığını 1973 yılında almıştır. Aynı zamanda ilerleyen zamanda “The Godfather Part II” ve “Dog Day Afternoon” (1975) filmleri sayesinde Oscar’a adalığını koymuştur. Tony Montana rolü ile “Scarface” (1983) filminde başrol olmuştur. Diğer bulunduğu bazı filmleri ise; Carlito Brigante rolü ile “Carlito’s Way” (1993) filmi, Lieutenant Vincent Hanna rolü ile “Heat” (1995) filmi, Benjamin Ruggiero rolü ile “Donnie Brasco” (1997) filminde, Lowell Bergman rolü ile “The Insider” (1999) filminde ve Detective Will Dormer rolü ile “Insomnia” (2002) filminde kendini göstermiştir. Filmlerinin yanı sıra ek olarak, Al Pacino sahnede geniş bir kariyeri vardır.İki kez Tony Ödülü kazanmıştır.

Al Pacino New York’un Doğu Harlem semtinde dünyaya gelmiştir. Anne ve babası o daha iki yaşında iken boşanmıştır. Anne ve babası New York’un ayrı semtlerine taşınmıştır. Anne ve babası İtalya’nın Sicilya göçmenleridir. Gençlik yıllarında bir beyzbol oyuncusu olmayı hayal ediyordu. Bütün arkadaşları ona “Sonny” ve “Aktör” lakabını takmışlardı. Al Pacino İngilizce öğretim dilinde olmayan okullara gitti. Ancak orta öğretimde sınıfta kaldı ve okuldan atıldı. Oda sahne sanatları lisesine girdi. Okul hayatı boyunca problem çocuk olarak nitelendirildi. 17 yaşına geldiğinde ise okulu bıraktı. Annesi bu kararına karşı çıkınca annesi ile kavga eden genç Al Pacino evini terketti. Çok küçük yaşlarda sigara ve alkole başladı. Gençlik yıllarında en yakın iki arkadaşının uyuşturucu yüzünden ölmesi üzerine kötü alışkanlıklarını bıraktı. Amerika’nın Bronx semtinde zorlu bir çocukluk geçirdi.

Gençlik yıllarında New York’un tiyatro yeraltı sahnesi oyunlarda oynadı. Ancak Aktörler Stüdyosu tarafından reddedildi. Al Pacino ona oyunculuk öğreten ve ona akıl hocalığı yapan Charlie Laughton ile tanıştı. Zamanla en yakın arkadaşı oldu. Bu dönemde, sık sık işsiz ve evsiz olduğunu ve bazen sinemalarda ya da arkadaşlarınızın evlerinde, sokakta yattığını söyler. 1962 yılında, annesi 43 yaşında öldü. Ertesi yıl Al Pacino’nun hayatının en etkili kişilerden biri olan dedesi James Gerard aynı zamanda hayata gözlerini yumdu.

HB Stüdyolarında geçirdiği dört yılın sonunda Aktörler Stüdyosunun oyuncu seçmelerini kazandı. Daha sonra yaptığı ropörtajlar sırasında Strasberg ve kariyerine Aktörler Stüdyosu’nun etkisi hakkında konuştu; “Aktörler Stüdyosu hayatımda benim için çok önemliydi. Gerçekten yaptım. Bu benim hayatımda olağanüstü bir dönüm noktası oldu. Doğrudan yaptığım tüm bu işler için sorumlu oldu ve sadece oyunculuk kalmamı sağladı.”

Al Pacino Kimdir?İlk oyunculuk yıllarında birçok eserde yer aldı. Bu dönemde pek para kazanamadı fakat ilerleyen kariyerinde kendisine büyük etkisi oldu. 1970 yılında, Pacino yetenek ajansı “Yaratıcı Yönetim Ajansı” (CMA) ile anlaştı. Al Pacino New York polisini canlandırdığı “Frank Serpico”nun gerçek hikayesine dayanan, “Serpico” filminde oynadığı rolü ile En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü’ne aday oldu. 1974 yılında, Al Pacino “The Godfather II” filmini En İyi Film Oscar’ını kazandı. Filmde canlandırdığı Michael Corleone karakteri ile sinema tarihine ismini altın harflerle yazdırdı ve ölümsüz karakterlerden birini yaratmayı başardı. Yine aynı rolü ile ise üçüncü kez en iyi aktör dalında Oscar’a adam gösterilmeyi başardı. 1970’li yıllarda “Serpico” , “The Godfather Part II” , “Dog Day Afternoon” ve “…And Justice for All” filmleri ile Al Pacino dört kez en iyi aktör Oscar’ına aday gösterildi. 1990 yılında serinin son filmi olan “The Godfather III” filmine imza attı. Birçok farklı eleştirilere maruz kalan film büyük sansasyon yaratmayı başardı. 1991 yılında ise “Scarface” filmine imza attı. Birçok farklı eleştiri alan filmle ilgili Al Pacino filmle ilgili yaptığı açıklamada oynadığı kendi kısmını beğendiğini söyledi. 1992 yılında, Al Pacino kör ABD Ordusu Yarbay “Frank Slade” rolüyle, En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü kazandı. Al Pacino “Scent of A Woman” filminden bu yana başka Akademi Ödülü adaylığı almamıştır. Ancak 2000 yılından bu yana üç Altın Küre kazanmıştır.
Kaynakça:
en.wikipedia.org/wiki/Al_Pacino

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku