Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Concorde Uçağı Nedir?

0 554

Concorde Uçağı Nedir?

Concorde, süpersonik bir yolcu uçağıdır. Bu süpersonik uçak British Aircraft Corparation’nın bir ürünüdür. Concorde, ilk uçuşunu 1969’da Fransa’nın Toulouse şehrinde yaptı. Concorde’u üretme fikri 1950’lerde ortaya çıktı.

İngiltere ve Fransa ortak bir çalışmayla bu süpersonic uçağı ürettiler. 1960’larda Amerika Birleşik Devletleri de bir süpersonik uçak üretme fikrini benimsediyse de bu fikir hayata geçirilemedi. 1976 yılında ise uçak resmi olarak yolcu taşımacılığına başladı. Uçağın ilk seferi Londra Heathrow’dan Bahreyn’e oldu. İleriki yıllarda Concorde, Londra Heathrow ve Paris Charles de Gaulle’den, New York JFK ve Washington havalimanlarına tarifeli olarak karşılıklı uçuşlar yaptı. 11 Eylül 2001 sonrası daralan havacılık sektöründe tutunamayan Concorde, yetkili firmaların kararıyla emekliye ayrıldı. Böylece 26 yıl süren taşımacılık 2003 yılında son bulmuş oldu.

Concorde adını, İngiltere ile Fransa arasındaki geliştirme anlaşmasından alır. Concorde sivil havacılık bakımından bir simge ve mühendislik harikası olarak görülürdü. Bu mühendislik harikası olan uçak o kadar hızlıydı ki Atlantik Okyanusu’nu 3 saatte geçerdi. Concorde saatte yaklaşık olarak 2200 km yol kat edebiliyordu.

Concorde Uçağı Nedir?

Ayrıca yeden18 kmyuksekliğe çıkabiliyordu. Ancak bütün bu özelliklere rağmen Corcorde oldukça masraflı bir uçaktı. 70’li yıllarda ticari yolcu taşımacılığına kazandırılan ve jumbo jet olarak adlandırılan Boeing 747’lerin maliyeti ve yakıt tüketimi Concorde oranla çok daha düşüktü. Bunun yanı sıra bir Boeing 747 ile yaklaşık 560 yolcu taşınabilirken Concorde ile en fazla 125 yolcu taşınabiliyordu. Bu durum Concorde’a olan ilgiyi ve talebi azaltıyordu. Ayrıca 1970’lerde çıkan petrol krizi Concorde’a darbe vurdu ve Boeing 747’ler denizaşırı seyahatlerde tercih edilir oldu.

Concorde’un emekliye ayrılmasına neden olan en büyük olay 2000 yılında gerçekleşti. Paris Charles de Gaulle Havalimanı’ndan kalkan bir Concorde’un kalkıştan kısa bir süre sonra bir otelin üzerine çakılması sonucu 113 kişi hayatını kaybetti. Bütün bu yaşananların ardından Concorde seferleri süresiz olarak durduruldu. Concorde, son olarak 23 Ekim 2003’de New York’tan Londra’ya uçarak emekli oldu.

Yazar: Rahman Karasu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku