Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Aids Nedir? Nasıl Bulaşır? HIV Virüsünden Korunma Yolları Nelerdir?

0 185

Aids Nedir? Nasıl Bulaşır? HIV Virüsünden Korunma Yolları Nelerdir?Çağımızın hastalığı ve tedavisi konusunda en büyük sıkıntılara sahip bir hastalık. HIV denilen virüsün neden olduğu,cinsel ilişki sırasında ve kan yolu ile bulaşan bir hastalık türüdür.Virüs vücuda girdiğinde bağışıklık sistemini yok ederek bünyeyi kolayca ele geçirir, bu da diğer hastalıklara çok kolay yakalanmamıza neden olur. Her yaşta ve cinsiyette baş gösterebilir. Hastalığın herhangi bir belirtisi yoktur ancak kan testleri sonucunda ortaya çıkar ve bu süreçte birçok hasta Aids’i farklı insanlara bulaştırabilir ve kaçınılmaz son ise ölümdür. İlk olarak Abd‘de ortaya çıkmıştır ülkemizde ise ilk olarak 1985 senesinde baş göstermiştir. Bu hastalık daha çok büyük şehirlerde görülmektedir bunun sebebi ise korunmadan cinsel ilişkiye girmektir. Hastalık daha çok kadınlarda görülmektedir.

Aids Nasıl Bulaşır?
– Kanında bu virüsü taşıyan herhangi biri ile anal ya da oral cinsel ilişki sonrası ya da korunmasız şekilde girilen cinsel ilişki virüsün diğer kişiye taşınmasını sağlar.
– HIV virüsü taşıyan hamile anneden,bebeğine rahatlıkla bulaşabilir.
– Organ nakli ya da kan yolu ile bulaşır.

Aids Nedir? Nasıl Bulaşır? HIV Virüsünden Korunma Yolları Nelerdir?

Belirtileri Nelerdir?
Virüs bulaştıktan sonra belirtiler ancak 10 ya da 15 yıl gibi bir süre sonra ortaya çıkar ve ilk aşamada anlamak çok zordur bu yüzden sürekli kan tetkikleri yaptırmanız tavsiye edilir.Virüs bulaştıktan sonra vücut halsiz duruma düşer ve savunma mekanizması zayıflar sürekli hasta olur ve çok zor atlatırsınız.

– İştahsızlık
– Ateş yükselmesi
– Kilo kaybı
– Uçuk ve yaralar
– Öksürük
– İshal
– Akciğer hastalıkları
– Gece yarısı terleme artışı…

Bu belirtilerin tümü olması gerekmez birkaçı aynı anda gerçekleşiyorsa belirtiler yüksek demektir.

Aids Nedir? Nasıl Bulaşır? HIV Virüsünden Korunma Yolları Nelerdir?Aids Tedavisi Mümkün Müdür?
İlaç tedavisi uygulanmaktadır ancak bu hastalığı ya da virüsü yok etmez sadece hastanın daha uzun süre ve rahat yaşamasına yardımcı olur. Tıp ileri derecede gelişmesine rağmen Aids’in kesin çözüme ulaşan bir tedavisi yoktur. İlaç tedavileri ölümü engellemez ve ömür boyu devam etmek zorundadır. İlaçlar çok pahalı ve kullanımı da farklıdır.

Aids’den Korunma Yolları Nelerdir?
– Cinsel ilişki sırasında mutlaka korunmak gerekir
– Test yapılmamış kan enjektelerinden uzak durulmalıdır
– Sterilize edilmemiş cerrahi aletlerden kaçınılmalıdır
– Vücudunuzdaki yaralar koruyucu bant ile kapatılmalıdır
– Düzenli kan testi yaptırılmalıdır.

Yazar: Ali ERSOY

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku