Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Connecticut Eyaleti

0 666

Başka ülkelerden gelen göçmenler veya ziyaret amaçlı gidip görmüş olanlar Amerika’nın fırsatlar ülkesi ya da hayaller ülkesi olduğu konusunda hemfikirdir. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden olan Amerika’nın 50 eyaleti olup her biri kendi yasalarını yapmak ve uygulamak hakkında sahiptir. Eyaletleri seçimle gelmiş valiler yönetmektedir. Bu eyaletlerden biri olan Connecticut 2015 yılı öncesinde eşcinsel evliliğe izin veren iki eyaletten biriydi.

2015 yılında ABD Yüksek mahkemesi tarafından eşcinsel evliliğe karar verilmiş ve Amerika genelinde serbest hale gelmişti. Başkan Obama da 2012 Mayıs’ında verdiği bir beyanatla eşcinsel evlilikleri destekleyen ilk ABD başkanı olmuştu.

Önemli Yerleri ve Ekonomisi

8861_bpf-cfiles270051-676x507CT kısaltması da kullanılan Connecticut eyaletinin başkenti olan Hartford’da Amerikalı ünlü yazarın müze haline getirilmiş evi çok sayıda ziyaretçi ve turisti kendine çekmektedir. Finans ve sigortacılıkta önemli merkezler arasında yerini almaktadır.

Hartford’daki Bushnell Park da Amerika’nın en eski halka açık parkıdır. İlk sağırlar okulu da bu şehirde kurulmuştur.

Dünyaca tanınmış Yale üniversitesi ise New Haven şehrinde bulunmaktadır. Kişi başına düşen gelir olarak 2005 yılında ilk sırada yer almıştır.

Eyaletin en büyük 4. Şehri olan Stamford ABD’nin de en zengin ve suç oranı en düşük şehridir.

1978’de ilk telefon rehberi ve 1954’te ilk nükleer denizaltısı da Connecticut’ta yapılmıştır. Halen ulaşım araçları sanayisi çok gelişmiş olup nükleer denizaltı, helikopter, uçak parçaları imalatı yapılmaktadır. Dünyanın tanınmış helikopter üreten firması Skorsky da Connecticut’tadır.

Neler Yapabilirsiniz?

8861_yale-universityÇeşitli şehirlerinde bulunan müzeler de ziyaret edebileceğiniz yerler arasındadır. Connecticut’ta bulunan 120 ulusal park arasından en beğenilen ve ziyaretçi çekenleri Devil’s Hopyard State Park, Light House Point Park ve Kent Falls State Park’tır. 29 adet de ulusal ormanlık bölgesi olan Connecticut’ta bulunduğunuz sürece Ulusal park ve ormanlarında doğayı kucaklayabilir, ilgi alanınıza göre balık tutabilir, kamp yapabilir, avcılık, yüzme, golf gibi etkinliklerde yer alabilirsiniz.

Gezmek İçin En Uygun Zaman

Diğer eyaletlere göre en yoğun neme sahip olan Connecticut’tın kış ayları soğuk, bol kar yağışlı, ilkbaharı yağmurlu, yaz ayları da çok sıcak ve nemden dolayı bunaltıcıdır. Gezmek, doğal güzelliklerinin tadını çıkarmak için en uygun dönem sonbahardır. Sonbahar aylarında diğer eyaletlerden gelen çok sayıda insan buraya gelerek ormanlardaki, ağaçların yapraklarındaki harika renkleri seyretmektedir.
Kaynakça:
makrosite.com/v1/index.php?option=com_content&view=article&id=117&Itemid=592
workandtravelturkiye.com/connecticut/
onedio.com/haber/amerika-eyaletleri-hakkinda-ilginc-bilgiler-409881

Yazar:Müşerref Özdaş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku