Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dalaksız Yaşamak Mümkün mü?

0 3.418

Dalaksız Yaşamak Mümkün mü?Dalak lenfatik sistemdeki en büyük organdır. Vücut sıvılarını dengeli tutmak için önemli bir organdır,fakat onsuz yaşamak da mümkündür. Dalak, göğüs kafesinin altında ve karnın sol üst kadranında, midenin üstünde bulunur. Dalak oldukça yumuşaktır ve genellikle mor görünür. İki farklı doku türünden oluşur. Kırmızı pulpa dokusu kanı filtreler ve eski veya hasarlı kırmızı kan hücrelerinden kurtulur. Beyaz pulpa dokusu immün hücrelerini (T hücreleri ve B hücreleri) içerir ve bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur.

Boyut
Tıbbi Haberler’e göre, dalağın boyutunu hatırlamak için yararlı bir ipucu 1x3x5x7x9x11 kuralıdır:

– Bir yetişkin dalak yaklaşık 1 inç 3 inç x 5 inç kadardır.
– 200 g ağırlığındadır. (Yaklaşık 7 oz.)
– 9. ve 11. kaburgalar arasında yer almaktadır.
Fonksiyon
“Dalak, bir kan filtresi gibi davranır ve vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin ve kan dolaşımının miktarını kontrol eder ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur” diyor Florida Sağlık Bakanlığı’ndaki gelişmiş bir kayıtlı hemşire uygulayıcı olan Jordan Knowlton. Eğer dalak, lenf düğümleriyle birlikte, potansiyel olarak tehlikeli bakterileri, virüsleri veya kandaki diğer mikroorganizmaları tespit ederse, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesine göre, istilacılara karşı savunucu olarak hareket eden lenfositler adı verilen beyaz kan hücrelerini oluşturur. Lenfositler yabancı mikroorganizmaları öldürmek ve enfeksiyonların yayılmasını önlemek için antikorlar üretir. UPMC Pittsburgh Hastanesi Çocuk Hastanesi’ne göre, kan dalağa aktığında, kırmızı kan hücreleri organ içindeki dar geçitlerden geçmelidir. Sağlıklı kan hücreleri kolayca geçebilir, ancak eski veya hasarlı kırmızı kan hücreleri büyük beyaz kan hücreleri tarafından parçalanır. Dalak, demir de dahil olmak üzere eski kan hücrelerinden yararlı bileşenleri korumaktadır. Böylece yeni hücrelerde yeniden kullanılabilir. Dalağın kanını depolamak için dalağın boyutu artabilir. Organ, vücudun ihtiyaçlarına bağlı olarak genişleyebilir veya daraltabilir. En büyük dalak bir bardak rezerve kan tutabilir.

Dalak ile ilgili bazı problemler:

Dantelli Dalak veya Rüptüre Dalak

Knowlton’a göre dalak travmaları veya rüptürleri “genellikle travmadan (trafik kazası veya kontak sporları gibi) meydana gelir.” Bu acil durumlar, speltin yüzeyinde bir kırılmaya neden olur ve “şiddetli iç kanama ve şok belirtilerine göre hızlı kalp atım hızı, baş dönmesi, soluk cilt, yorgunluk gibi sorunlara yol açabilir” dedi. Mayo Clinic, acil bakım yapılmadan iç kanamanın hayatı tehdit edici olabileceğini bildirmiştir. Dalak kırılmasının sürekliliği üzerine, bir daralma, dalağın sadece bir kısmının zarar gördüğü, düşük dereceli bir yaralanma derecesine karşılık gelir. Sağlık sorularına cevap veren çevrimiçi bir doktor ağı olan HealthTap’e göre, rüptüre bir dalak en yüksek kırık dalak hasarıdır.
Tıbbi haberler günümüzde, yırtılmış bir dalağın semptomları arasında karın, sol omuz ve sol göğüs duvarının üst sol kısmındaki dokunuşa yönelik ağrı ya da hassasiyet, yanı sıra baş dönmesi yapmaktadır. Bir travma sonrası belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, derhal acil tıbbi yardım alın. Tedavi seçenekleri, Mayo Clinic’e göre, yaralanma durumuna bağlıdır. Düşük dereceli laserasyonlar (Travmatik yaralanma) ameliyatsız iyileşebilir, ancak doktorlar sizin durumunuzu gözlemlerken muhtemelen hastanede kalmaya ihtiyaç duyacaktır. Daha yüksek dereceli laserasyonlar veya kopmalar dalağı onarmak için dalağın bir kısmını veya dalağı tamamen çıkarmak için ameliyat gerektirebilir. İnsanlar, dalağı olmadan yaşayabilirler, ancak olmayanlar enfeksiyona daha duyarlı olabilirler.
Büyümüş Dalak
Ayrıca splenomegali olarak da adlandırılan genişlemiş bir dalak ciddi ancak tipik olarak tedavi edilebilen bir durumdur. Knowlton, “Genişlemiş bir dalak, birini rüptür riskine sokar,” demiştir. Mayo Clinic’e göre, herkes genişlemiş bir dalağa sahip olabilir, ancak mononükleozdan muzdarip çocuklar, Gaucher ve Neimann-Pick hastalığı dahil olmak üzere belirli kalıtsal metabolik bozukluklar olan yetişkinler ve sıtma-endemik bölgelerde yaşayan veya seyahat eden kişiler daha fazla risk altındadır.
Knowlton, genişlemiş dalaklar için tipik nedenler olarak enfeksiyon, karaciğer hastalıkları, kanser ve kan hastalıklarını sıraladı. Mayo Kliniğine göre, spesifik enfeksiyonlar ve hastalıklar şunlardır:
– Mononükleoz gibi viral enfeksiyonlar
– Bakteriyel enfeksiyonlar
– Sıtma gibi paraziter enfeksiyonlar
– Metabolik bozukluklar
– Hemolitik anemi
– Siroz gibi karaciğer hastalıkları
– Hodgkin hastalığı gibi kan kanserleri ve lenfomalar
– Karaciğer veya dalak damarlarında basınç veya kan pıhtıları
Maryland Tıp Merkezi’ne göre birçok vakada genişlemiş bir dalağa bağlı herhangi bir semptom görülmez. Doktorlar tipik olarak rutin fiziklerde durumu keşfederler çünkü genişlemiş dalaklar hissedebilirler. Semptomlar olduğunda şunları içerebilir:

– Omuza yayılabilen sol üst karında ağrı
– Yorgunluk
– Anemi
– Kolay kanama
– Az yemek yemek
Tipik olarak, genişlemiş dalaklar, Mayo Clinic’e göre altta yatan problemi ele alarak tedavi edilir. Eğer genişlemiş dalağın nedeni belirlenemiyorsa veya bu durum rüptüre dalak gibi ciddi komplikasyonlara neden oluyorsa, doktorlar dalağı çıkarmayı önerebilirler.

Dalaksız Yaşamak Mümkün mü?Dalak Kanseri
Dalaktan çıkan kanserler nispeten azdır. Oluştuklarında, lenfatik sistemde meydana gelen hemen hemen her zaman lenfomalar, kan kanserleridir. Genellikle lenfomalar diğer bölgelerde başlar ve dalağı istila eder. Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre, erişkin non-Hodgkin lenfoma dalak aşamasına sahip olabilir. Bu tip dalak istilası, lösemi, kemik iliğinden kaynaklanan kan kanseriyle de olabilir. Nadiren, diğer tip kanserler, akciğer veya mide kanserleri gibi dalağı istila ederler. Dalak kanseri belirtileri soğuk algınlığına benzeyebilir veya üst batıda ağrı veya dolgunluk olabilir. Bu da genişlemiş bir dalak kanserinin sonucu olabilir. Dalak kanseri tedavisi, kanser türüne ve ne kadar yayıldığına bağlı olacaktır. Ulusal Kanser Enstitüsü, dalak çıkarılmasını olası bir tedavi olarak sıralar.

Dalağın Çıkarılması

Dalak çıkarma ameliyatı splenektomi olarak adlandırılır. Knowlton, prosedürün: travma, kan hastalıkları (idyopatik trombositopeni purpura (ITP), talasemi, hemolitik anemi, orak hücreli anemi), kanser (lenfoma, Hodgkin hastalığı, lösemi) ve advers hipersplenizm gibi durumlarda yapıldığını söyledi. ” Cleveland Kliniği’ne göre dalağın alınması genellikle minimal invaziv bir laparoskopik cerrahidir. Bu, cerrahların birkaç küçük insizyon yapmalarını ve özel cerrahi aletler ve ameliyatı yürütmek için küçük bir kamera kullanmaları anlamına gelmektedir. Bazı durumlarda, bir cerrah bunun yerine büyük bir insizyonu tercih edebilir. “Dalaksız yaşayabilirsin, çünkü karaciğer ve lenf düğümleri gibi diğer organlar dalağın görevlerini üstlenebilir,” diyor Knowlton. Yine de, dalağın alınması ciddi sonuçlar doğurabilir. Knowlton, “Enfeksiyon geliştirme riski daha fazla olacak” demiştir. Doktorlar, Michican Hastaneleri ve Sağlık Merkezlerine göre, bir splenektomi sonrası bir pnömokok aşısı, Haemophilus B aşısı, Meningokok aşısı ve yıllık grip aşısı dâhil olmak üzere aşı yapılmasını önerir. Eğer bir dalağınız yok ise, enfeksiyonun ilk belirtisinde bir doktora görünmek önemlidir.

Kaynakça:
https://www.livescience.com/44725-spleen.html

Yazar: Meltem Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.