Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dans Etmenin Faydaları Nelerdir?

0 616

Çoğu kişi müzik sesini duyduğu zaman bilinçli ya da bilinçsiz olarak kendini müziğin ritmine kaptırır ve dans etmeye başlar. Amatörce ya da profesyonelce gerçekleştirilen bu aktivitenin kişiye sağladığı pek çok faydası vardır.

Fiziksel Faydaları

Dans etmek egzersiz yapmakla eşdeğerdir ve fiziksel faydaları diğer kardiyo faaliyetlerine benzer olacaktır. Dansın fiziksel faydalarından bazıları aşağıdaki gibidir;
1. Kardiyovasküler sağlığı iyileştirir: Kalp sağlığı ile ilgili kuruluşlar dansın kalp sağlığını arttıran sağlık yararları olduğu konusunda hem fikir açıklamalar yapmışlardır. Yetişkinlerin yapması gereken fiziksel aktivite kuralları aşağıdaki gibidir:
• Orta şiddette egzersiz için haftada en az 150 dakika ile 300 dakika arası
• Haftada 75 dakika ile 150 dakika arasında şiddetli aerobik fiziksel aktivite
Profesyonel balo salonu dansçısı ve sertifikalı kişisel antrenör Leon Turetsky göre; kalp atış hızı farklı hareketleri gerçekleştirmekten zorlandığından dolayı tüm dans stillerinin harika kardiyo çalışmaları olarak görülür.
2. Denge ve gücü arttırır: Dansa dayanan bir butik spor konsepti olan AKT’nin eğitim direktörü olan profesyonel dansçı Jonathan Tylicki, dansın büyük bir fiziksel zindelik biçimi olmasının, hareketin tüm düzlemlerinde ve her yöne hareketleri içermesi nedeniyle olduğunu söylemektedir. Genellikle günlük hayatta, yürüme, merdiven çıkma, koşu bandı ve bisiklet gibi genel egzersizler gibi yapılan hareketler sagital düzlemde meydana gelmektedir. Ancak dans, vücudun yanal ve dönme dâhil olmak üzere tüm bölümleri ve tüm kasları çalıştırmaktadır. Bu hareket türü sadece kuvveti arttırmaz, dengeyi de arttırır.
3. Vücudu nazikçe çalıştırır: Tango vals gibi pek çok dans şekli sınırlı hareket kabiliyeti veya kronik sağlık sorunları olan insanlar için uygundur. Şayet kişilerin bir sınıfın yoğunluğuyla ilgili endişeleri varsa, sınıfa başlamadan önce bir eğitmenle konuşmaları Dans Etmenin Faydaları Nelerdir?gerekebilir. Eğitmen gerekirse eğitim programı ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmasına yardımcı olacaktır.

Zihinsel Faydaları

1. Bilişsel performansı arttırır: Birçok araştırma, dansın yaşlandıkça düşünme yeteneğini nasıl koruyabileceğini ve hatta artırabileceğini göstermektedir. Kişi harekete geçmek için bir nedene ihtiyaç duyuyorsa dansı göz önünde bulundurmalıdır. Bazı araştırmalara göre, bilim insanları, beyin gibi planlama ve organize etme gibi hafızayı ve becerileri kontrol eden alanların, dans gibi egzersizlerle geliştiğini bulmuşlardır. Ayrıca, diğer egzersiz türlerinden farklı olarak, dansın ritim ve müzikle dengeyi geliştirmenin ek faydaları vardır.
2. Zihin egzersizi yaptırır: Uzmanlara göre, özellikle dans için erişilmesi gereken beyin gücünün, hem hareketin değişimini hem de hareketleri ve kalıpları hatırlatarak odaklanmayı gerektirdiğini belirtir. Bu, kişinin yaşına bakmaksızın zihin için mükemmel bir zihinsel egzersiz şeklidir.

Duygusal Faydaları

1. Herkes yapabilir: Dansla ilgili en güzel şeylerden biri, herkesin katılabileceği bir aktivite olmasıdır. Kişi hareket edebiliyorsa, sadece üst bedeni olsa bile, dans edebilir. Bu ekolayzer, dansını diğer egzersiz türlerinden uzak durmuş insanlarla bu kadar popüler yapan şeydir.
2. Sosyal bir aktivite olabilir: Bazı kişiler kimsenin izlemediği zaman ve ortamlarda dans etmeyi tercih ediyor olsa da başkalarıyla dans etmenin inanılmaz faydaları vardır. Bir balo Dans Etmenin Faydaları Nelerdir?salonuna veya oryantal dans dersine katılmak, arkadaşlarıyla veya kişinin sevdikleriyle dans ederken diğer dans eden kişilerin yanında olmak sosyal ve duygusal sağlık için faydalıdır.
3. Ruh halini arttırmaya yardımcı olur: Uzmanlara göre, hareket ve dans son derece etkileyicidir. Sorunlardan kaçmaya ve gevşetmeye yardımcı olur. Stresi, anksiyete ve depresyon belirtilerini azaltarak ve benlik duygusunu artırarak zihinsel ve duygusal sağlığı geliştirmeye yardımcı olur

Çocuklar İçin Faydaları

Hareket ve ritim doğal olarak çocuklara iyi gelir ve düzenli bir dans dersine katılan katılması faydaların daha etkili hale getirebilir. Dans sadece çocukların enerjilerini olumlu bir uğraşı ile harcamalarına izin vermekle kalmaz, aynı zamanda kendilerini ifade etmeleri için harika genellikle güvenli bir yoldur. Uzmanlara göre koreograf ve dans çocuğun sanatsal yönünün geliştirilmesine yardımcı olur ve çocuklara beden dili gibi başka bir dilde konuşma fırsatı tanır. Dansın çocukların disiplini öğrenmelerine de yardımcı olur çünkü pratik ve sebat gerektiren belirli adımları ve vücut hareketlerini ezberlemek ve yürütmek zorunda olurlar. Son olarak aynı hedef doğrultusunda olan diğer dansçılar ile çalışmak zorunda olmak ekip çalışmasını öğrenmeye teşvik eder ve bu hayatın farklı alanları içinde gerekli olan bir yetenektir.

Türlerine Göre Dansın Faydaları

Geleneksel bale ve Bollywood’dan funk’a kadar tüm dans stillerinin fiziksel, zihinsel ve duygusal faydaları vardır. Dansın kişiye nasıl fayda sağlayacağının anahtarı, en çok zevk alınan stili bulmaktır. İşte kişilerin hangi dans stilini seçmesi gerektiği ile ilgili dans türleri ve faydaları ile ilgili açıklamalar:

BaleDans Etmenin Faydaları Nelerdir?

Bale çok zarif ve teknik bir dans şeklidir ve her yaş için de mükemmeldir. Evrensel olarak, bale tüm dans için temel stil olduğu bilinmektedir. Çünkü bale dans için temel bir anlayışı geliştirme de en etkili dans türüdür. Geliştirdiği anlayışlar aşağıdaki gibidir;
• Ayak hâkimiyeti
• Denge
• Zamanlama
• Dönüşler
• Esneklik
• Çekirdek güç

Oryantal Dans

Oryantal dans, özellikle mide kaslarını, kolları ve kalçaları kullanarak kişinin kendisini nasıl ifade edeceğini bilmek istiyorsa, başlamak için harika bir stildir. Ayrıca çok ritmik ve eğlenceli bir dans tarzıdır. Çocuklara göre yetişkinlere daha uygun bir dans türüdür.

Hip-hop

Hip-hop, tüm vücudun katılımıyla yapılan ve duruşla kişinin kendisini müzikle ifade edebileceği çok özgür ve rahat bir dans şeklidir. Hip-hop tarzı her yaş için mükemmeldir, özellikle çok sayıda kişiliğe ve tarza sahip, popüler ve modern müzikle dans etmek isteyenler için harikadır.

İyi Dans Etmek İçin İpuçları

İyi dans etmek için ipuçları konusunda tüm uzmanların hem fikir olduğu konu eğlenmektir. Bunun ötesinde, diğer bazı ipuçları aşağıdaki gibidir:

Güvensizliği ve Korkuyu Bırakmak

İyi dans etmenin ilk adımı kişinin güvensizliğinden ve korkusundan kurtulmasıdır. Bu, seviye ne olursa olsun geçerli bir durumdur. Dans edilen mekân ister bir aynanın karşısı, ister bir sınıfta veya bir gece kulübünün dans pistinin ortasında olsun, kişi zihnindeki yapamayacağı veya insanların kendisini yargıladığı söyleyen sesi susturması gerekir. Dans, kişinin kendisine güvenmesi ve rahat olması ile başarılı olunacak bir durumdur.

Güçlü Bir Temel ile Başlamak

Uzmanlar tarafından farklı bir dans stiline odaklanmak istenilse bile, herkesin bale eğitimi alması önerilir. Bunun nedeni, bale kişiye uygun beden uyumunu ve temeli nasıl kullanmayı öğretir. Böylece hangi hareket yapılırsa yapılsın kişi dengeyi sağlayabilir.

Sınıf Dışında Uygulamak

Dans dersleri almak çok önemliyken, bunun yanı sıra, bilgileri sağlamlaştırmak ve vücudun uygun kas hafızasını geliştirdiğinden emin olmak için kişinin kendi başına da pratik yapması gerekir. Bu evde ayna başında dans pratikleri yapmak anlamına gelir.
Stilden önce ritim ve zamanlamada ustalaşmak
Çoğu kişi dansın eğlenceli bölümü olan stil bölümüne odaklanır. Ancak, kişi belirli bir dans tarzını öğrenmek için bir eğitim alıyorsa ilk önce temel zamanlamayı ve ritmi ayarlamayı öğrenmelidir. Sonraki aşamalarda kollarını, kişiliğini ve kendi yorumunu ekleyerek kendi stilini yaratabilir.

Eğitimde Doğru Konum Seçmek

Dans eğitimi alan kişi eğitmenin göreceği yerde bir konum seçerse, eğitmenin yanlışlarını düzeltme şansını yükseltir. Bu da daha kısa dönemde daha başarılı sonuçlar alınmasında etkili olur.

Dansa Nasıl Başlanır?

Dans Etmenin Faydaları Nelerdir?Dans etmek bazı melodiler karşısında, oturma odasında dans etmek kadar kolay olsa da, farklı dans ve dans tekniği tarzlarını öğrenmenin daha resmi yolları vardır. İşte dansa başlamanın bazı yolları aşağıdaki gibidir:
Dans tarzını seçmek: Dans eğitimine başlarken atılacak ilk adım, kişinin öğrenmek için heyecan duyduğu bir ya da iki tarzı seçmesidir. Ardından, yöntemleri ve teknikleri öğrenmenin en iyi yolunu bulmak için bu stiller hakkında biraz araştırma yapılmalıdır.
Bir dans kursundan ders almak: Şayet resmi eğitim alınmak isteniyorsa bir dans kursunda başlamak en iyi seçenektir. Çoğu kurs, giriş seviyesinden ileri seviyeye kadar değişen sınıflara sahiptir. Denemek istenilen stili seçerek bir giriş dersi almak veya başlangıç sınıfına kaydolmak gerekir.
Fitness tesisinde ders almak: Birçok spor salonu ve butik fitness salonu dansla ilgili sınıflar sunmaktadır. Örneğin; pilates, barre, zumba, kardiyo dansı, hip-hop vb. gibi
Online bir dans video serisi izlemek: Eğer kişi kursa gidecek zaman ya da imkâna sahip değilse dans öğrenmek için dans videolarını takip edebilir. Temel aşamadan başlayarak aşama aşama tüm hareketleri uygulayarak öğrenme imkânı veren bu videolar internette ücretsiz olarak birçok mecrada yayınlanmaktadır.
Dansın faydaları; fiziksel, zihinsel ve duygusal olmak üzere tüm sağlık alanlarını kapsamaktadır. Sadece kişinin kendisini ifade etmenin ve eğlenmenin bir yolunu sunmakla kalmaz, aynı zamanda hafta boyunca kardiyovasküler egzersiz yapılmasına da imkân tanır.

Kaynakça:
• neuro.hms.harvard.edu
• nia.nih.gov
• health.gov

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku