Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Klamidya Enfeksiyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0 862

Klamidya Nedir?

Klamidya, cinsel yolla bulaşan bakterilerin neden olduğu yaygın bir enfeksiyondur ve kısaltılmış ismi STI’dır. Bu enfeksiyona sahip olan kişiler erken evrelerde sıklıkla dış belirtilere sahip değillerdir. Kadınların yaklaşık yüzde 90’ının ve CYBE olan erkeklerin yüzde 70’inin hiçbir semptomu yoktur. Ancak klamidya daha sonra sağlık sorunlarına neden olabilir. Tedavi edilmeyen klamidya ciddi komplikasyonlara neden olabilir, bu nedenle herhangi bir endişe varsa düzenli taramalar yapılması ve doktorla veya sağlık uzmanıyla konuşulması önemlidir.

Klamidya Görünümü

Bu enfeksiyon vajinal akıntıya neden olabilir ve bu akıntı irin veya sümüksü bir yapıya benzeyebilir. Klamidya semptomları, diğer CYBE semptomlarına benzer olabilir. Bu enfeksiyonların sahip olabileceği görünen etkileri anlamak için farklı CYBE nedenlerinin belirtilerine bakılmalıdır.

Klamidya Nedenleri

Kondomsuz bir cinsel ilişki ve korunmasız bir oral seks, bir klamidya enfeksiyonunun bulaşmasının ana yoludur. Ancak nüfuz etmek için illa cinsel ilişkide bulunmak gerekmez. Birlikte üreme organlarına dokunmak bakterileri bulaştırabilir. Ayrıca anal seks sırasında da bulaşabilir. Yeni doğan bebekler doğum sırasında annelerinden klamidya alabilirler. Doğum öncesi testlerin çoğu, bir klamidya testi içerir, ancak ilk doğum öncesi muayenesi sırasında bir OB-GYN ile iki kez kontrol ettirmenin zararı yoktur. Bir göz klamidya enfeksiyonu gözlerle ağız ya da genital temas yoluyla oluşabilir, ancak bu yaygın değildir. Klamidya enfeksiyonu ayrıca, bu enfeksiyonu geçirmiş biri tarafından bile tekrar yaşanabilir ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Klamidya Enfeksiyonu Ne Kadar Yaygındır?

2017 yılında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) 1,7 milyon vakadan 3 milyon çıktığı bildirilmiştir. Bununla birlikte, birçok vaka bildirilmemiştir, bu nedenle her yıl gerçek klamidya enfeksiyonlarının sayısı daha fazla olabilir. Erkekler ve kadınlar her ikisine de bulaşabilir, ancak kadınlarda daha fazla vaka olsa da resmi olarak bildirilmektedir. Enfeksiyon oranları genç kadınlar arasında en yüksektir, enfeksiyon oranı 15-24 yaş arası kadınlarda en yüksek oranlarda görülmektedir.
İstatistiksel olarak, bir insanın birden fazla kişiyle seks yapmış olması durumunda bir CYBE geçirme olasılığı daha yüksektir. Diğer risk faktörleri arasında geçmişte bir CYBE olması veya şu anda bir enfeksiyonu taşıması yer alır, çünkü bu direnci azaltır. Cinsel saldırı eylemi, klamidya ve diğer CYBE’lere yakalanma riskini artırabilir. Kişi oral seks de dâhil olmak üzere herhangi bir cinsel aktiviteye zorlandıysa, mümkün olan en kısa sürede tarama yapmayı tercih etmelidir.

Erkeklerde Klamidya Belirtileri

Birçok erkek, klamidya semptomlarını fark etmez ve çoğu erkekte hiçbir belirti yaşanmaz. Semptomlar görülürse, genellikle nakilden 1 ila 3 hafta sonra ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde en sık görülen klamidya semptomlarından bazıları şunlardır:
• İdrar yaparken yanma hissi
• Penisden sarı veya yeşil akıntı
• Alt karında ağrı
• Testislerde ağrı
Ayrıca anüs içerisinde bir klamidya enfeksiyonu olması da mümkündür. Bu durumda, ana semptomlar genellikle bu bölgeden akıntı, ağrı ve kanamadır. Enfeksiyon geçiren biriyle oral seks yapmak boğazda klamidya olma riskini arttırır. Belirtileri boğaz ağrısı, öksürük veya ateşi içerebilir. Boğazda bakteri taşımak ve bunu fark etmemek de mümkündür.
Kadınlarda klamidya belirtileri
Klamidya, genellikle sessiz enfeksiyon olarak bilinir. Bir kadın CYBE ile cinsel ilişki yaşarsa herhangi bir belirti ortaya çıkmadan önce birkaç hafta sürebilir. Kadınlarda en sık görülen klamidya semptomlarından bazıları şunlardır:
• Ağrılı cinsel ilişki (disparoni)
• Vajinal akıntı
• İdrar yaparken yanma hissi
• Alt karında ağrı
• Rahim ağzı iltihabı (servisit)
• Periyotlar arasında kanama
Bazı kadınlarda enfeksiyon, pelvik inflamatuar hastalık (PID) olarak adlandırılan bir duruma neden olabilen fallop tüplerine yayılabilir. PID tıbbi bir acil durumdur. PID belirtileri şunlardır:
• Ateş
• Şiddetli pelvik ağrı
• Mide bulantısı
• Periyotlar arasında anormal vajinal kanama
Klamidya ayrıca rektumu enfekte edebilir. Kadınlar rektumda bir klamidya enfeksiyonu varsa semptomlarla karşılaşmayabilirler. Bununla birlikte, bir rektal enfeksiyon belirtileri ortaya çıkarsa, bunlar rektal ağrı, akıntı veya kanamayı içerebilir. Ek olarak, kadınlar enfeksiyonu olan biriyle oral seks yaparlarsa boğaz enfeksiyonu gelişebilirler. Bilmeden kasılması mümkün olsa da, boğazındaki klamidya enfeksiyonunun semptomları öksürük, ateş ve boğaz ağrısını içerir. Erkeklerde ve kadınlarda CYBE belirtileri farklı olabilir, bu nedenle yukarıdaki belirtilerden herhangi birini yaşanıyorsa bir sağlık uzmanıyla konuşmak önemlidir.

Klamidya Tedavisi

Klamidya Enfeksiyonu Hakkında Bilinmesi GerekenlerKlamidya tedavisi kolaydır. Doğada bakteriyel olduğu için antibiyotik ile tedavi edilir. Azitromisin, genellikle tek ve büyük bir dozda reçete edilen bir antibiyotiktir. Doksisiklin, yaklaşık bir hafta boyunca günde iki kez alınması gereken bir antibiyotiktir. Bunun yanında diğer antibiyotikler de verilebilir. Hangi antibiyotik reçetelenmiş olursa olsun, enfeksiyonun tamamen temizlendiğinden emin olmak için dozaj talimatları dikkatlice izlenmelidir. Tedavi tek doz ilaçlarda bile iki hafta kadar sürebilir. Tedavi süresi boyunca seks yapmamak önemlidir. Önceki bir enfeksiyon tedavi edilse bile, tekrar maruz kalınırsa klamidyayı temizlemek ve tedavi etmek mümkündür. Klamidya iyileştirilebilir olsa da, korunmaya devam etmek ve tekrarı önlemek önemlidir.

Klamidya İçin Ev İlaçları

Klamidya bakteriyel bir enfeksiyona neden olur. Bu enfeksiyon türünün tek gerçek tedavisi antibiyotiklerdir. Ancak bazı alternatif tedaviler semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Tedavi edilmeyen klamidinin doğurganlık sorunları ve kronik iltihap gibi uzun vadeli komplikasyonlara yol açabileceğini hatırlamak önemlidir. Evde uygulanacak ilaçlar enfeksiyonun kendisini değil belirtilerini hafifletmek için faydalı olabilir. Evde uygulanabilecek ilaçlar şu şekildedir:
Altınmühür: Bu şifalı bitki inflamasyonu azaltarak enfeksiyon sırasında semptomları sınırlayabilir.
Ekinezya: Bu bitki, yaygın soğuk algınlığından cilt yaralarına kadar birçok türde enfeksiyonun üstesinden gelinmesine yardımcı olmak için bağışıklık sistemini güçlendirmede yaygın olarak kullanılmaktadır. Klamidya semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.
Bu bitkilerde bulunan bileşikler, genel olarak iltihaplanma ve enfeksiyonu hafifletmeye yardımcı olsa da, özellikle klamidya semptomları için etkili olduklarını gösteren herhangi bir kalite çalışması yoktur.

Klamidya Testi

Klamidya’dan şüphelenerek bir sağlık kuruluşuna müracat eden birine muhtemelen belirtiler hakkında sorular sorulur. Şayet semptomlar mevcutsa, doktor fizik muayene yapabilir. Bu, olası bir enfeksiyonla ilişkili olabilecek akıntıları, yaraları veya olağandışı noktaları gözlemlemelerini sağlar. Klamidya için en etkili tanı testi, kadınlarda vajinayı kültür testi almak ve erkeklerde idrarı test etmektir. Enfeksiyon anüs veya boğazda olma ihtimali varsa, bu bölgeler de temizlenebilir. Sonuçlar birkaç gün sürebilir. Test pozitifse, bir takip randevusu ve tedavi seçenekleri görüşülür. Bu enfeksiyondan şüphelenildiği anda bir sağlık kuruluşuna müracaat edildiğinde enfeksiyon muhtemelen kalıcı bir problem olmadan tedavi edilecektir. Bununla birlikte, kişiler tedavisi için çok uzun süre beklerlerse ciddi tıbbi sorunlar yaşayabilirler.

Tedavi Edilmemiş Klamidyada Kadın Komplikasyonları

Bazı kadınlar rahim, rahim ağzı ve yumurtalıklara zarar verebilecek bir enfeksiyon olan PID’yi geliştirir. PID sıklıkla hastanede tedavi gerektiren ağrılı bir hastalıktır. Fallop tüpleri Klamidya Enfeksiyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenleryaralanabileceği için klamidya tedavi edilmezse kadınlar da kısırlık olabilir. Enfeksiyonu olan gebe kadınlar doğum sırasında bakterileri bebeklerine geçirebilir ve bu da yeni doğanlarda göz enfeksiyonlarına ve zatürreeye neden olabilir.
Tedavi edilmemiş klamidyada erkek komplikasyonları
Klamidya tedavi edilmediğinde erkekler de komplikasyonlar yaşayabilir. Testisleri bulunduğu yerde tutan boru olan epididimis iltihaplanır ve ağrıya neden olur. Bu epididimit olarak bilinir. Enfeksiyon ayrıca prostat bezine de yayılarak ateş, ağrılı ilişki ve alt sırtta rahatsızlığa neden olabilir. Bir başka olası komplikasyonda erkek klamidyal üretrit’tir. Bunlar, tedavi edilmemiş klamidya’nın en sık görülen komplikasyonlarından sadece birkaçıdır, bu yüzden derhal tıbbi yardım alınması önemlidir. Hızlı tedavi gören çoğu kişi uzun vadeli tıbbi sorunlar yaşamaz.

Boğazda Klamidya

Klamidya Enfeksiyonu Hakkında Bilinmesi GerekenlerCYBE ayrıca oral seks sırasında iletilebilir ve yayılabilir. Ağız, dudak veya dille temas klamidyayı iletmek için yeterli olabilir. Oral seksten klamidya enfeksiyonu alan bir kişi hiçbir belirti yaşamaz. Vajinal veya anal klamidyal enfeksiyonlar gibi, semptomlar her zaman görünmez. Eğer boğazda klamidya belirtileri varsa, aşağıdaki şikâyetler yaşanabilir:
• Boğaz ağrısı
• Boğazda kuruluk
• Ateş
• Öksürme
Boğazda diğer CYBE’ler gelişebilir. Boğazdaki her CYBE benzersiz semptomlara ve şikâyetlere neden olabilir.
Gözde klamidya
Bir klamidya enfeksiyonu genital bölgede en sık görülür, ancak anüs, boğaz ve hatta gözler gibi daha az yaygın yerlerde ortaya çıkabilir. Bakteriyle doğrudan veya dolaylı temasla gözlerde oluşabilir. Örneğin, gözlere eller yıkamadan dokunulursa, enfeksiyon cinsel organlardan göze geçebilir. Klamidyal konjonktivit olarak da bilinen bir klamidya göz enfeksiyonu varsa, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:
• Kırmızılık
• Şişme
• Kaşıntı
• Tahriş
• Çapak veya akıntı
• Işığa duyarlılık (fotofobi)
Eğer tedavi edilmezse, gözdeki klamidya körlüğe neden olabilir. Ancak kolayca tedavi edilir ve erken tedavi enfeksiyonun iyileştirilmesine ve komplikasyonların önlenmesine yardımcı olur. Gözdeki klamidya daha yaygın göz enfeksiyonları ile karıştırılabilir. Belirtileri bilmek için klamidya ve diğer göz enfeksiyonları arasındaki farkları öğrenilmelidir.

Klamidya ve Bel Soğukluğu

Klamidya ve bel soğukluğu iki yaygın CYBE’dir. Her ikisine de vajinal, oral veya anal seks sırasında geçebilen bakteriler neden olur. Her iki STI’nin semptomlara neden olması muhtemel değildir. Semptomlar meydana gelirse, klamidya hastaları enfeksiyondan sonraki birkaç hafta içinde ilk belirtileri yaşarlar. Belsoğukluğu ile semptomlar ortaya çıkmadan önce çok daha uzun olabilir. Her iki enfeksiyon da benzer semptomları yaşanabilir. Bu semptomlar aşağıdaki gibidir:
• İdrar yaparken ağrı veya yanma
• Penis, vajina veya anüsten anormal bir akıntı
• Testislerde veya skrotumda şişme
• Rektal ağrı
• Rektumdan kanama
Ayrıca, iki enfeksiyon da tedavi edilmezse bırakılırsa pelvik enflamatuar hastalığa ve üreme sorunlarına yol açabilir. Tedavi edilmeyen belsoğukluğu, bağırsak hareketleri gibi, rektumda kaşıntı, ağrı ve sızıya neden olabilir. Tedavi edilmemiş belsoğukluğu olan kadınlar, ilişki sırasında uzun süreli, ağır dönemler ve ağrı da yaşayabilirler. Hem klamidya hem de bel soğukluğu antibiyotiklerle etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Her iki rahatsızlıkta hem tedavi edilebilir hem de hızlı davranılırsa uzun vadeli sorunlara neden olma ihtimalleri düşüktür. Diğer birkaç önemli fark, iki CYBE arasında ayrım yapılmasına yardımcı olur.

Klamidya Önleme

Cinsel olarak aktif bir kişinin klamidyaya yakalanmamasını sağlamanın en kesin yolu cinsel ilişki sırasında kondom kullanmaktır. Ayrıca güvenli seks yapmak için aşağıdakileri uygulaması önerilir;
• Her yeni ilişkide koruma kullanılmalı.
• Yeni partnerlede STI’lar için düzenli olarak test alınmalı.
• Bir partnerle CYBE taraması yapılana kadar oral seks yapmaktan veya oral seks sırasında koruma kullanmaktan kaçınılmalıdır. Güvenli seks herkesi enfeksiyonlardan, istenmeyen hamilelikten ve diğer komplikasyonlardan koruyabilir.

Kaynakça:
• cdc.gov
• youngwomenshealth.org
• cdc.gov
• nccih.nih.gov

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.