Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Devekuşu Nasıl Bir Hayvandır?

0 209

Ngorongoro nov 77 DB

Devekuşu; uçamayan en büyük kuş türüdür. Uzun bacaklara ve uzun bir boyuna sahiptir. Sahip olduğu uzun ve kaslı bacakları sayesinde, bir tehlike ile karşılaştığında 30 dakika oyunca yorulmadan, saatte 97 km hızla koşabilmektedir. Yeryüzünde var olan en büyük kuş türüdür. Ayrıca en büyük yumurtaya sahip olan kuş türü olduğunu da söyleyebiliriz. Devekuşları’nın kanatları açıldığında 32 metre kadar genişliğe sahiptir.

4315_devekusuDevekuşları genellikle ot oburdurlar. Bazı durumlarda da küçük böcekleri ve benzeri canlıları yedikleri bilinmektedir. Genellikle kalabalık sürüler halinde yaşarlar. Kalabalık yaşamalarının sebebi de, tehlike anında her bir bireyin hayatta kalma ihtimalinin tek başına yaşayanlardan daha yüksek olmasıdır. Tehlikeli bir durumla karşı karşıya kaldıklarında yere uzanarak veya kafalarını kuma gömerek saklanırlar. Bazen de ayakları ile güçlü tekmeler atarak kendilerini savundukları görülmektedir. Sahip oldukları uzun boyları ve büyük kütlelerine bağlı olarak oldukça büyük olan gözleri sayesinde, tehlikeleri çok uzaktan fark edip ona göre tedbirlerini almaktadırlar. Çiftleşmelerine gelince her bir erkek devekuşu kendisine 4 ile 7 dişi arasında değişen devekuşundan gruplar oluşturmaktadır. Devekuşları doğal hayatın yanı sıra pek çok bölgede üretim çiftliklerinde üretilmektedir. Sağlıklı bir devekuşu ortalama olarak 40 ile 45 yıl kadar yaşamaktadır.

4315_devekusu,

Yetişkin erkek devekuşlarında, siyah renkte kanatlar ve beyaz kuyruklar bulunmaktadır. Dişiler ve genç olan erkek devekuşları, kahverengi sırt tüylerine ve beyaz kuyruklara sahiptirler. Yetişkin erkek devekuşları, ortalama olarak 90 kg. ağırlığa ulaşmaktadır. Erkek devekuşlarının bacakları pullarla kaplıdır ve pembe renklidir, dişilerde ise siyah renklere sahiptir. Ayaklarda ikişer tane tırnak bulunmaktadır. Sahip oldukları çok geniş kanatlarını yavrularını güneşten korumak için ve çiftleşme zamanları geldiğinde diğerlerine üstünlük sağlayabilmek için kullanmaktadırlar. Devekuşlarında da kursak ve safra kesesi bulunmamaktadır. Devekuşları ayrıca idrar ve dışkılarını, kalın bağırsağın sonunda ayrı bir yere depo etmektedir.

2 ile 4 yaş arasındaki devekuşları cinsel olgunluğa ulaşmıştırlar ve çiftleşmeye hazırdırlar. Çiftleşme sonucu doğan yavrular aylık ortalama 20 ile 25 cm kadar uzamaktadır.

Yazar:Hikmet Akyol

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku