Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Erken Tatil Rezervasyonu Nedir, Avantajları Nelerdir?

0 388

Erken Tatil Rezervasyonu Nedir,  Avantajları Nelerdir?İnsanoğlu varlığını her geçen gün sorgulamaktan biraz daha uzaklaşsa da, modern yaşam bizleri birer makine haline getirdi. Özellikle de teknolojik gelişmeler bizlere çok yarar sağladı bu yadsınamaz bir gerçek olsa da, yine de bizden götürdüğü bazı şeyler de var. ”İnsan; doğar, yaşar, çalışır, çalışır, çalışır ve ölür.” sloganını artık çok duymaya başladık. Her ne kadar çok çalışsak da bu aslında modern yaşamda yaşam kalitemizi en üst seviyede tutmaya yönelik bir hamledir. Yıllık izinlerimizde tatile çıkmak birçoğumuz için artık çok da zor bir şey olarak kabul görmez. Peki eskiye göre ne değişti de biz bugün tatil yapma fırsatını eskiye nazaran daha kolay bir şekilde elde etmekteyiz. Öncelikle dünya özellikle internet kullanımının yaygın bir hale gelmesiyle küçüldü. Bu da beraberinde insanların bilgiye ve de rekabete çok kolay bir şekilde adapte olması sonucuna sebebiyet verdi. Tatil konusu ele alındığında insanlar artık ne zaman nerede hangi fiyata tatil yapabileceğini arama motorları yardımıyla çok kolay bir şekilde öğrenebilmekte. Eskiden ülkemize gelen yabancı turistlere imrenerek bakan Türkler şimdi, gerek yurtiçi gerekse de yurtdışında dilediği gibi tatil yapabilme fırsatına sahiptir. Bu aslında küreselleşmenin getirdiği bir ayrıcalıktır. İnternet kullanımı, başta Avrupa ülkelerini de hesaba katarsak, ülkemizde çoğundan ileridedir. Tüketilen kotalar ve de internette harcanan zaman birçok gelişmiş ülkeye göre Türkiye’de üst sıralardadır.

Erken rezervasyon kavramı da işte bu sayede hayatımıza girmiştir. Çok sayıda turizm bazlı internet sitesinde tatil rezervasyonlarına yönelik reklamlar yer alır. Öyle ki, bu reklamlar henüz kış aylarında size yaz ayı için rezervasyon yapmanız haline ne kadar karlı olacağınızı da hatırlatır. Hal böyle olunca, yerli ve yabancı turistler erken rezervasyonun tadını aldı ve de bunu bir yaşam biçimi haline getirdi. Erken rezervasyon kavramı aslında turizm ile ilgili olan bütün sektörleri doğrudan ilgilendiren bir argümandır. Erken rezervasyon otelden tutunda araç kiralamaya, uçak bileti satın almaya her türlü sektörde kendisini gösterir. Bu da aylar öncesi yapacağınız bir küçük plan sayesinde size binlerce lira kazandırabilir. Görüldüğü üzere çok karlı bir fırsat olan erken rezervasyon, bilinçli tüketicilerce sıkça tercih edilen bir yoldur. Her ne kadar artık bilinçli tüketicilerin yanı sıra, ilk kez tatile çıkacakları da yakından ilgilendiren bu uygulama, verilen reklamlar sayesinde fahiş fiyat uygulamasına da son verilmesi sonucunu doğurmuştur. Erken rezervasyon yaparken bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Bunların en başında yapacağınız rezervasyonda karşı tarafın ve sizin yükümlülüklerinizi ne olduğu hususu dikkat çeker.

Erken Tatil Rezervasyonu Nedir,  Avantajları Nelerdir?Öncelikle bir hukuki sözleşme kurulduğunu unutmayın ve de bu tür tatil bazlı sözleşmelerde yetkili merciler tüketici hakem heyetleri ve tüketici mahkemeleridir. Erken rezervasyon ile çok avantajlı fiyatlara tatil yapabileceğiniz bir gerçektir. Ancak bu alanda dolandırıcılıklar da son yıllarda yaygınlaşmıştır. Bu yüzden sözleşme kurduğunuz şirketin siciline bakmanız çok önemlidir. Kurumla ilgili yapılan yorumlar da size birçok mesele hakkında ön bilgi sunar. Hal böyle olunca, öncelikle küçük bir araştırma yapmanız daha sonra başınızın ağrımaması için sizin menfaatinize olacaktır. Sorunların en büyüğü genellikle yurtiçinde gerçekleştirilecek tatillerde yaşanmaktadır. Yurtdışında çok ağır cezalar olduğu için şirketler hiçbir şekilde yalan beyanda bulunmazlar ya da bulunmaktan kaçınırlar. Yasaların güncellenmesi ile beraber ülkemizde de dolandırıcılıkların azalacağı umulmaktadır. Bu konuda ne gibi yasal gelişmeler yaşanacağı önümüzdeki dönemde takip edilmesi gereken en önemli hususlardandır. Erken rezervasyon size yüzde 60’lara varan avantajlar sağlar. Bunu daima göz önüne alın ve tatilinizi ona göre planlayın.

Ülkemizde de en güvenilir ve şeffaflıkla erken rezervasyon hizmeti veren sitelerden biri de Enuygun. Kasım-Aralık gibi erken rezervasyon döneminin en yoğun olduğu bu dönemde tatil planınızı önceden ve hesaplı halde yapmak isterseniz buraya tıklayın.

Yazar: Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku