Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Saç Mantarı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0 484

Saç Mantarı Nedir?saç

Mantar, temizliğin ihmal olduğu yerde ortaya çıkan ve bulaştığı yerde oldukça rahatsız edici sonuçlar doğuran bir hastalıktır. Bu hastalık baş veya saç kısmı olarak adlandıracağımız bölgede ortaya çıktığında ise sağlığın yanı sıra insanın görünümünde olumsuz görüntülerin ortaya çıkmasına sebep olabiliyor.Bu hastalık genellikle saç bakımının doğru yapılmadığı ve mantar hastası bir başka kişinin tarak veya fırçası gibi aletlerinin kullanılması sonucunda kişiye bulaşır.

Peki Saç Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

4318_image

Saç mantarı hastalığına yakalandığınızda yapmanız gereken ilk şey; çevrenizdeki insanların tavsiyelerine aldırış etmeden doktora gitmek ve gerekli ilaçları alıp kullanmak. Bu ilaçlar genellikle “oral anti fungal” olarak geçen haplar ve “selanyum sülfit” ve “telekanazol” içeren şampuanlar oluyor. Yani burada yapmamız gereken şey; “o sabunu, bu şampuanı kullan geçer”,gibi tavsiyeleri dinlemek değil doğruca doktora gidip ilaçlarımızı almak ve tavsiye edildiği şekilde kullanmak olacaktır.

Saç mantarı tedavisi sonrasında yapılması gerekenler nelerdir?

Tedaviniz gerçekleşti ve kelliğe giden bu hastalıktan kurtuldunuz. İyileşme başladıktan sonraki süreç, bu hastalıktaki en önemli safhadır. Zira tedavi sonrası gerekli bakım yapılıp, özen gösterilmezse saç kıran mantarının tekrarlaması muhtemeldir. Tedavi sonrası evdeki tarak ve fırça benzeri saç ile temas eden kişisel eşyalar, onda bir oranında sulandırılmış çamaşır suyunda iyice dezenfekte edilmelidir. Bunun yanı sıra; ev sakinleri de bu şampuanı kullanarak hem hastalıktan uzak kalır, hemde bu rahatsızlığı geçirmiş kişinin yakalanma olasılığını en aza indirmiş olur.

Yazar:Hasan Can Bozkurt

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.