Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Develerin Başlıca Özellikleri Nelerdir?

1 3.398

Günümüzde özelliklerinin en fazla merak edildiği hayvan türlerinden biri de develerdir. Dilerseniz çokça merak edilen ve hakkında bilgi sahibi olunmak istenen develerin özellikleri hakkında makalemiz üzerinden sizlere bilgiler sunalım. Başta Arap ülkelerinde olmak üzere dünyanın birçok ülkelerinde yaşamlarını sürdüren develer ülkemizin bazı illerinde de bulunabilmekte ve çeşitli amaçlar doğrultusunda faydalanılmaktadır. Deve denilince birçok insanların zihinlerinde Arap ülkeleri canlanmaktadır. Oysa ki gerçek anlamda develer yalnızca Arap ülkelerine özgü olmamakla birlikte dünyanın birçok toplumlarına özgü olmakta ve yetiştirilmektedirler. Peki develerin özellikleri nelerdir şimdi de makalemizin de ana konusu olan bu sorumuzun cevaplarını sizlere sunalım.

İşte Develerin Özellikleri Şunlardır;

 • Develerin Başlıca Özellikleri Nelerdir?Develer hörgüçlerinde yağ depolayabilmektedirler: Develerin en belirgin özelliklerinden biri sırt bölgelerinde yer alan hörgüçlerinin içerisinde yer alan yağlar sayesinde özellikle de kıtlık dönemlerinde burada beslenimlerini sağlayabilmeleridir. Bu nitelikle yalnızca develerde bulunmaktadır.
 • Uzun bacakları ve yumuşak ayakları sayesinde en zorlu zeminlerde dahi kolayca yürüyebilmektedirler: Develerin en belirgin özelliklerinden biri de ayaklarının yumuşak olması ve bacaklarının oldukça uzun olması sebebiyle karda ve kumda kolayca yürüyebilmesidir.
 • Harika derecede 3 adet koruyucu kirpikleri bulunmaktadır: Develerin en belirgin niteliklerinden biri de her iki gözlerinin üzerinde de 3 adet koruyucu kirpiklerinin yer almasıdır. Bu koruyucu kirpikleri sayesinde çölde meydana gelebilecek çöl fırtınalarına karşı olağanüstü korunma sağlanmaktadır.
 • Kulakları oldukça tüylüdür: Develerin kulak içleri oldukça tüylüdür. Bu tüylerin develerin çöl fırtınalarından kulaklarının korunmasında önemli görevleri bulunmaktadır.
 • Gerektiğinde kapanabilen burun delikleri bulunmaktadır: Develerin özelliklerinden biri de gerektiği zamanlarda kapanabilen burun deliklerinin olmasıdır. Özellikle de fırtınalarda burun içlerinin zarar görmemesi açısından burun delikleri harika bir şekilde kapanmaktadır. Bununla birlikte olağanüstü bir koku alma duyusuna da sahiptirler. Çölde kilometrelerce uzaklıktaki nesnelerin kokularını kolayca alabilmektedirler.
 • Develerin Başlıca Özellikleri Nelerdir?Sırtlarını örten kıllardan kumaşlar elde edilmektedir: Develerin özellikle de sırt bölgelerinde yer alan kılların oldukça yumuşak olduğunu belirtmek isteriz. Dolaysıyla develerin sırt bölgesindeki kıllardan yumuşak türden kumaşlar elde edilmekte ve satışa sunulmaktadır.
 • Yere çökerek dinlenmektedirler: Develerin en belirgin niteliklerinden biri de dinlenecekleri zamanlarda yere çökmeleridir. Develer yoruldukları zaman hemen yere çökerek bir müddet dinlendikten sonrasında tekrar ayağa kalkmaktadırlar.
 • Kürkleri oldukça kalındır: Develerin derilerinden çok kürkleri kalındır. Kalın kürkleri sayesinde en sıcak ve en soğuk hava kütlelerine karşı zorluk çekmeden dayanabilmektedirler.
 • Hörgüçleri sayesinde susuzluğa dayanmaktadırlar: Develerin sırt bölgesinde bulunan hörgüçlerinin beslenmelerinde hayati bir öneme sahip olduğunu yukarıda belirtmiştik. Hörgüçlerinin aynı zamanda develerin 3 hafta boyunca susuzluğa da dayanmalarını sağlayabildiğini de belirtmek isteriz. Develer hörgüçleri sayesinde kıtlık zamanlarında meydana gelebilecek susuzluk sorununa karşı da minimum 3 hafta dayanma niteliğine sahip olmaktadırlar.
 • Uzun bacakları sayesinde metrelerce yükseklikteki yaprakları kolayca yiyebilmektedirler: Develerin bacaklarının uzun olduğunu ve bu sebepler de oldukça rahat hareket edebildiği az önce belirtmiştik. Ayrıca uzun bacakları sayesinde 3 metre yükseklikteki yaprakları dahi zorluk çekmeden yiyebilmektedirler. Develerin ayakları ise yalnızca çöl arazisine değil aynı zamanda dağlık arazi koşullarına da rahatlıkla uyum sağlayabilmektedir.

Develerin Bilinmeyen Diğer Özellikleri Nelerdir?

Makalemizin ana konusu olan develerin özellikleri nelerdir hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de develerin diğer özellikleri hakkında sizlere bilgiler sunalım. Develerin bilinmeyen bazı özellikleri bulunmaktadır.Bilinmeyen özellikleri ise şunlardır;

 • Develerin Başlıca Özellikleri Nelerdir?Develerin sütü inek sütünden 3 kat daha faydalı: Develerin sütünün ineklerin sütünden dahi daha faydalı olduğu yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Sütünde yer alan C vitamini ineklerin sütünde bulunan C vitaminden 3 kat fazladır.
 • Develerde 3 adet göz kapağı bulunuyor: Develerin pek bilinmeyen özelliklerinden biri de gözlerinin üzerinde 3 adet göz kapaklarının bulunmasıdır. Bu nitelik sayesinde meydana gelebilecek fırtına, rüzgar ve diğer olumsuzluklara karşı gözler korunma altına alınmaktadır.
 • Ayak tabanları kuma temas ettiği anda yayılmaktadır: Develerin ayaklarının oldukça yumuşak yapıya sahip olduğunu belirtmiştik. Dolaysıyla ayaklarının yumuşak olması sebebiyle kuma temas ettiği andan itibaren yayılım göstermesi diğer bir niteliğidir. Bu sayede kumda batma veya kayma gibi olumsuz durumların önü kesilmiş olunmaktadır.
 • Ayaklarının gücü sayesinde oldukça fazla yürüyebilmektedirler: Develerin ayaklarının oldukça güçlü olduğunu belirttikten sonra güçlü ayakları sayesinde gündelik olarak en az 55 ila 60 kilometre arasında zorlanmadan yürüyebildiklerini de belirtmek isteriz. Develer en sıcak çöl şartlarında dahi güçlü ayakları sayesinde hiç yorulmadan en az 60 km yürüme kat edebilmektedirler.
 • Görüldüğü üzere develerin bilinmeyen bazı özellikleri de bulunmaktadır. Develerin bilinmeyen nitelikleri hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra develerin özellikleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Umarız bu anlamda faydalı bilgiler sunabilmişizdir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

1 yorum
 1. Djnd diyor

  Develer neden çölde kaybolmaz da insanlar kaybolur?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.