Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İlkbahar Depresyonu Nedir? Nasıl Korunulabilir?

0 219

Günümüzün en sık görülen psikolojik rahatsızlıklardan biri de depresyon hastalığıdır. Değişen yaşam koşullarına bağlı olarak oluşan depresyon surunu günümüzde genç yaşlı hemen her yaş grubundaki bireylerde etkisini gösterebilmektedir. Bu makalemizde ise sizlere daha çok ilkbahar depresyonu hakkında bilgiler sunacağız. Uzmanlardan derlediğimiz bilgiler kapsamında bilgiler sunacağımız ilkbahar depresyonu da günümüzde en az normal depresyon kadar görülebilmektedir.

İlkbahar Depresyonu Nedir? Nasıl Korunulabilir?Uzmanlar ilkbahar depresyonunun diğer depresyon türünden daha farklı ve kısa süreli olduğunu belirtmektedirler. Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen ilkbahar depresyonu özellikle de 18 ila 25 yaş aralığındaki genç bireylerde görülmektedir. Genellikle ilkbahar aylarının ilk haftalarında etkisini gösteren ilkbahar depresyonu da normal depresyon gibi mutlak olarak tedavi edilmesi gereken bir psikiyatrik sorundur. Dolaysıyla uzmanlar ilkbahar depresyonunun görülmesi durumunda bireylerin hemen psikiyatri doktoruna başvurması gerektiğini belirtmektedirler. Peki ilkbahar depresyonu nedir nasıl korunulabilir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevapları sizlere hemen sunalım.

İlkbahar Depresyonundan Korunmanın Yolları Nelerdir?

Uzmanlar ilkbahar depresyonundan korunmanın bazı yollarının bulunduğunu belirtmektedirler. İlkbahar depresyonundan korunmanın yolları şunlardır;

Uyku: Uzmanlar yalnızca ilkbahar depresyonundan değil aynı zamanda stres, yorgunluk ve diğer psikolojik sorunlara maruz kalınmaması açısından bireylerin sağlıklı bir uyku alması gerektiğinin altını çizmektedirler.
Alışkanlıklar: Sigara ve alkol gibi ölümcül alışkanlıkların genel psikolojiyi felç ettiğini ve dolaysıyla en başta depresyon hastalığı olmak üzere birçok psikiyatrik hastalıklara neden olabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Dolaysıyla ilkbahar depresyonundan korunmanın en önemli yollarından biri de sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan kaçınılmasından geçmektedir.

Düzenli egzersiz ve spor: İlkbahar depresyonuna yakalanmamak açısından uygulanması gereken unsurlardan biri de düzenli egzersiz ve spordur.

Beslenme: Sağlıklı bir beslenme depresyon hastalığının oluşmasını engeleyebilmektedir. Bu durum yapılan bir araştırma sonucunda ortaya çıkmıştır.

Kendini mutlu etmek: İlkbahar depresyonuna maruz kalınmaması açısından yapılması gerekenlerden biri de bireylerin kendilerini mutlu etmesidir. Uzmanlar bireylerin kendilerini mutlu edebilecek aktivitelere zaman ayırması gerektiğinin altını çizmektedirler. Bu sayede gerek ilkbahar depresyonuna ve gerekse de diğer normal depresyona maruz kalınmaması bu sayede sağlanabilmektedir.

Arkadaşlar: Günümüzde insanların mutsuz olmasındaki nedenlerden biri de olumsuz arkadaşlardır. Uzmanlar umutsuz, sürekli huzursuz, karamsar ve herşeyden şikayetçi olan insanların çevresindeki diğer insanları da psikolojik anlamda olumsuz etkileyebildiğini psikiyatri doktorları tarafından belirtilmektedir. Dolaysıyla uzmanlar ilkbahar depresyonuna yakalanmamak adına bireylerin bu türden insanlardan da uzak durmalarında büyük faydalar bulunmaktadır.

İlkbahar depresyonundan korunmanın yolları hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra ilkbahar depresyonu nedir nasıl korunulabilir hakkındaki makalemizi burada sonlandırmaktayız. Sizler de özellikle ilkbahar mevsiminin ilk aylarında kendinizi bitkin, stresli, halsiz, karamsar hissediyorsanız ilkbahar depresyonu rahatsızlığına maruz kalmış olabilirsiniz bu belirtileri gördüğünüz takdirde hemen psikiyatri doktoruna başvurmanızı tavsiye ederiz.

Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. İlkbahar depresyonunun görülmesi durumunda psikiyatri servisine başvurulmalıdır.
Kaynakça:
hurriyetaile.com.tr

saglikliinsan.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.