Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Üzüm Suyunun Faydaları Nelerdir?

0 895

4877_190İnsan sağlığı açısından oldukça etkili olan çeşitli meyve ve sebzeler, içerisinde bulundurmuş olduğu sağlıklı maddeler nedeniyle, tıp dünyası tarafından şifa kaynağı olarak nitelendirilmektedir.

Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez olgularından birisini oluşturan sağlıklı beslenme, içerisinde meyve ve sebzelerin önemi çok fazladır. Bu meyve ve sebzelerin bazılarından direkt olarak faydalanılırken, bazılarının ise ek olarak suyundan faydalanılmaktadır. Bu tür meyvelere verilebilecek örneklerden birisi ise üzümden elde edilen üzüm suyudur. Vitamin ve mineral deposu olarak nitelendirilen üzüm suyu, sağlık açısından oldukça önemlidir.

Üzüm suyunun insan sağlığına o kadar çok faydası vardır ki, bilim insanları üzüm suyunu bitkisel süt olarak tanımlamaktadır. Sadece bu tanım bile, üzüm suyunun ne denli önemli olduğunu açık bir şekilde vurgular niteliktedir. Üzüm suyunun birçok faydası bulunurken, hiç şüphesiz bu faydaların en önemlileri ise şunlardır. Üzüm suyu, kan yapıcı bir bir özelliktedir ve bunun yanı sıra vücutta aynı zamanda antioksidan görevi de görmektedir. Bu antioksidan görevi, vücudu birçok hastalığa karşı dirençli hale gelmesini sağlar. Üzüm suyu, özellikle de kalp hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. Yine, çağımızın en büyük hastalıklarından birisi olan kanser riski de, üzüm suyunun etkileri sayesinde azalmaktadır.

4877_274040Üzüm suyu birçok hastalığa karşı vücudu bir kalkan vazifesi görerek korurken, bunu içeriğinde bulundurmakta olduğu A,B ve C vitaminleri, demir ve potasyum sayesinde gerçekleştirmektedir. Üzüm suyu, insan sağlığı açısından oldukça önemli olan bu maddeleri bünyesinde zengin bir şekilde bulundurmaktadır. Bu maddeler, vücudun hastalıklara karşı direncini artırma özelliğine sahiptir. Üzüm suyunun sahip antioksidan özelliği, vücutta kanser hücrelerinin oluşumuna engel olmaktadır. Üzüm suyunun, vücutta akış halinde olan kanı sulandırdığı yapılan araştırmalarla belirlenmiştir. Bu özelliğin de, kalp krizini engellediği ortaya çıkarılmıştır.

Üzüm suyu, içeriğinde bulundurduğu maddeler sayesinde, kanser ve kalp krizi riskini azaltır, vücudu hastalıklara karşı korur ve kalp hastalıklarının oluşumunu engeller. Üzüm suyunun insanlara faydaları bunlarla bitmemektedir. Üzüm suyunun sahip olduğu antioksidan özelliği, aynı zamanda güzellik açısından da oldukça etkilidir. Cildin yaşlanmasını engellemektedir. Üzüm suyu, bu nedenle özellikle de kadınlar arasında oldukça fazla tüketilmektedir. Bu şifa kaynağının sahip olduğu bu özellik, doğal güzellik maddesi olarak da görülmektedir.
Üzüm suyunun, vücuttaki kan akışına da faydaları olduğu söylenmektedir. Bu şifa kaynağı, kanda yer alan ve görevi Oksijen taşıma olan Hemoglobin hücrelerinin üretimini artırmaktadır. Bunun nedeni ise, üzüm suyunun içerisinde bulunan demir ve de potasyum maddeleridir. Yine bu şifa kaynağı, vücutta yer alan toksit maddelerin vücuttan atılmasında da oldukça etkilidir. Vücudun enfeksiyonlara karşı korunması da, zengin besin maddelerine sahip üzüm suyunun diğer bir özelliği arasında yer almaktadır. Özellikle gelişim dönemindeki çocuklar için oldukça önemli olan bağışıklık sisteminin güçlenmesi, üzüm suyunun faydaları arasında sayılmaktadır.

4877_zum_suyu

Bilim dünyasında, faydaları nedeniyle bitkisel süt olarak da adlandırılan üzüm suyunun içerisindeki şeker, doğal şekerdir. Bu doğal şeker, vücutta çok çabuk çözünür ve de bu nedenle vücuda enerji vermektedir. Bu özellik, üzüm suyunu iyi bir enerji kaynağı haline getirmektedir. Üzüm suyu, yüksek tansiyon, emboli ve varis gibi hastalıklara karşı da koruma sağlamaktadır. Yine damar hastalıkları ve kan pıhtılaşması gibi hastalıklara da bitkisel sütün iyi geldiği anlaşılmıştır. Uzmanlar ise, sağlıklı yaşam için günde 1 bardak üzüm suyu içmeyi önermektedir.

Yazar:Erdoğan Gül

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku