Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dijital Pazarlamanın En İyi Yöntemleri

3 491

Dijital pazarlamanın en iyi yöntemleri arasında birden fazla teknik yer alır. Bu teknikler, teknoloji ve internetin hayatımıza girmesiyle beraber ortaya çıkan pazarlama yöntemleridir. Bu bakımdan sosyal medya ve e-mail gibi birçok platform aracılığıyla da pazarlama yapılabilmektedir.

Dijital Pazarlamanın En İyi YöntemleriGoogle Adwords Reklamları

Dijital pazarlamanın en bilinen yöntemlerinden biri olan Google Adwords reklamları, arama sonuçlarına göre en üst ya da en alt bölümde istediğiniz reklamı vermeye imkan tanıyan bir pazarlama tekniğidir. Her gün milyonlarca insanın arama yaptığı Google’da, anahtar kelimelerle birlikte verilen reklamlarla önemli başarılar kazanılabilir.

Topluluk Oluşturma

Bu tekniğin temel amacı markaların, tüketicilerin arzularını sadece sayısal anlamda değil bireysel anlamda da karşılamaları gerektiğidir. Bu nedenle artık markalar dinamik müşteri potansiyellerinin kişilikler ile olan gerçek ilgisini de kanıtlamak, onlarmış gibi düşünen bir grup oluşturmak için iletişim seçeneklerini geliştirmelidir.
Çünkü markalar dijital odaklı büyüme gösterdikçe, markaların oluşturduğu bu fiziksel topluluklar, değişken ve çok daha büyük topluluklar meydana getirmek için online yöntemler sunacaktır. Bu yöntemler de markanızı, alanınızın çok daha ötesine taşıyacak ve sizi dünyaca tanınan bir marka haline getirecektir.

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu; size ait bir sitenin anahtar kelimelerle birlikte yapılan arama sonuçlarında iyi bir konuma gelmesini sağlayacak olan site içi ve site dışı çalışmalardır. Yapılan çalışmalar ise, arama motorlarının sitenizi çok daha hızlı ve kolay bir biçimde anlamasını sağlar. Sitenizle alakalı anahtar kelimelere yönelik olarak yapılan çalışmalar sayesinde arama motorlarının paylaştığınız içeriğinizi anlamlandırması hızlandırılır.

Yeniden Hedefleme

Yeniden hedefleme, pazarlamada kullanılan en yeni tekniklerinden biridir. Bu teknikle Dijital Pazarlamanın En İyi Yöntemleriçerez yerleştirme yöntemi kullanılarak müşterilerin geçmişte görüntülemiş olduğu ürünlerin reklamlarını gösterilir ve bu yöntemle müşterilerin zihninde marka ya da ürününün tutulması hedeflenir. Yeniden hedefleme güçlü bir yöntemdir ancak şirket adına belli bir çaba gerektirir. Ancak yeniden hedefleme teknolojisi gelişme gösterdikçe markalar marka profilini yüksekte tutmak için çok daha fazla yöntem bularak trendin en tepesine yerleşeceklerdir.

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya platformları, en çok kullanılan platformların başında geliyor. Markanıza ya da ürününüze en uygun olan sosyal medya platformlarını belirleyerek bu platformlar içerisinde reklam vermeniz; sizi geniş kitlelere ulaştıracaktır.

İçerik Pazarlaması

Günümüzde son derece hızlı bir biçimde içerik tüketiminde bulunuyoruz ve devamlı olarak da yenilerini arıyoruz. Video platformlarında, sosyal medyada ve bloglarda milyonlarca içerik yayınlanıyor. Bu doğrultuda da arama motorları kaliteli içerik üretiminde bulunan web sitelerini daha öncelikli bir konuma getiriyor. İçerik pazarlaması bu noktada kullanıcının dikkatini çekecek, onun işine yarayacak ve ona değer katacak içeriklerin oluşmasını sağlıyor. Tüm bunlar da reklamın dikkat çekmesine ve markaya karşı bir güven oluşmasına katkıda bulunuyor.

E- Mail ile Pazarlama

Dijital Pazarlamanın En İyi YöntemleriHerkesin aktif bir biçimde kullandığı e-postalar, kullanıcılara doğrudan ulaşmayı sağlayan önemli bir araçtır. Bu pazarlama tekniği eskiden beri kullanılsa da hala etkili sonuçlar veriyor. Ancak bu pazarlama tekniğini doğru bir şekilde kullanmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Bu dikkat edilmesi gereken noktaları ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

*Zamanlamayı iyi seçmek,
*Doğru kişiyi hedeflemek,
*İçeriği kişiselleştirmek ve kaliteli bir şekilde hazırlamak doğru bir e-mail pazarlaması yapmak için gerekenler arasındadır. Ancak bu noktalar göz önünde bulundurularak etkili bir e-mail pazarlaması yapılabilir.

B2B-B2C ile PazarlamaDijital Pazarlamanın En İyi Yöntemleri

B2B dijital pazarlama tekniği, firmalar arası alışverişte kullanılan bir tekniktir. B2C ise firmaların müşterilere ürünlerini pazarlamasıdır. Bu iki alanda yapılacak olan çalışmalar markanın doğrudan alıcıya etki etmesine ve ürünün satışa dönüşmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle de ülkemizde e-ticaret yapan ve bu sistemi kullanan kişi sayısı sürekli olarak artış göstermektedir.

Yazar: Sevinç Urgenç

Bunları da beğenebilirsin
3 Yorumlar
  1. Umut Kirman diyor

    Günümüzde video üzerinden içerik pazarlamasının önemi çok fazla arttı. Özellikle Z kuşağı, ilgi ve alanlarının değişmesinden dolayı içerik tüketimi aşırı hızlandı. Dijital Pazarlama kanalları artık bu hız ve tüketim kültürüne göre optimize edilmelidir.

  2. Özlem Durhat diyor

    SEO çalışmalarında google’ın mayıs 2020 güncellemesinden sonra, artık kapsam sorunlarına dikkat edilmesi gerekiyor. Kapsam sorunu sitenizden kaldırdığını düşündüğünüz sayfaların tekrar google tarafından indexlenmesidir.

  3. Onat Tercüme diyor

    Son zamanlarda yapılan yanlış pazarlama sistemlerinden kaynaklı insanlar gereksiz reklamlara maruz kalıyorlar. Bu durumun da önüne geçilmesi gerekiyor sanıyorum ki.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku