Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dikenli Armut Suyunun Faydaları Nelerdir?

0 1.085

5141_aaart-priclkly-pears-1Araştırmalar, dikenli armut suyunda bulunan maddelerin kan şekerini düşürmek, kolesterolü düşürmek ve vücutta bulunan virüsleri öldürmek gibi faydalarının olduğunu göstermektedir. Dikenli armudun çeşitli yararları hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Dikenli armuda; “Frenk inciri”, “Hint inciri”, “Westwood armudu” ve “kaynanadili” gibi başka isimler de verilmiştir. Bu meyvenin suyu derin kırmızı bir renk verir ve pek çok faydaları vardır. Dikenli armudun oval yassı veya yuvarlak dikenli sapları vardır. Bunlar uzun, kalın, ince ya da kısa olabilir. Dikenli armut Kuzey Amerika çölleri, Güneybatı Amerika, Meksika ve aynı zamanda Kanada‘da bulunabilir. Bu kaktüs bitki kırmızı, sarı veya kırmızımsı-mor çiçek açar ve 1-6 metre yüksekliğe kadar büyür. Dikenli armut meyvesinin suyu ve sapları bir çok sağlık faydaları sağlayan çok önemli besin değerlerine sahiptir.

5141_prickly_pearDikenli Armudun Sağlığa Faydaları:

-Antioksidan Faydaları:

Dikenli armut vücut için çok gerekli vitamin ve mineraller içerir. Potasyum, magnezyum, kalsiyum ve demir içerir. Ayrıca lif ve beta-karoten formunda olan antioksidan A vitamini de yüksektir. Yine bir antioksidan olan C vitamini de içerir. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikallere karşı bir temizleyici olarak işlev görür ve arteriyel kolesterolü önler ve damarlardaki hasarı tersine çevirir. Antioksidanlar böylece kanser ve yaşlanmayı önlemeye yardımcı olur.

-Anti-inflamatuar Özellikler:

Binlerce botanik bitki türleri arasında, Frenk inciri güçlü anti-inflamatuar antioksidanlar olarak bilinen betalainlerin 24’ünü de içeren bilinen tek bitkidir. Bu nedenle, kronik inflamatuvar hastalıklar için dikenli armut oldukça faydalıdır.

-Akşamdan Kalmalık:

Bir çok araştırma, alkol almadan önce dikenli armut suyu içmenin ertesi gün oluşacak bazı belirtileri azalttığını gösteriyor. Bu meyvenin suyunun iştahsızlık, bulantı ve ağız kuruluğu semptomlarını belirgin olarak azalttığı görünüyor. Ancak baş ağrısı, ishal ya da baş dönmesi gibi belirtileri azaltmamaktadır.

-Amino Asitler:5141_pricklypearcactusjuice

Dikenli armut vücut tarafından üretilemeyen 8 esansiyel amino asit de dahil olmak üzere proteinlerin yapı taşları olan amino asitleri tam bir dizi halinde içerir. Bir bitkinin bu kadar çok temel amino asitleri içermesi, çok nadirdir.

-Diyabet:

“Opuntia streptacantha” denilen dikenli armut kaktüs türlerinden birinin sapları, tip 2 diyabet hastası olan kişilerin kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Bu kaktüsün tek bir dozu bile kan şekeri düzeylerini %17-46 düşürebilir. Ancak günlük kullanımının kan şekeri seviyesini sürekli azaltıp azaltamayacağı henüz bilinmemektedir.

5141_pricklyDikenli Armut Şurubu Tarifi:

-Bir dikenli armut suyu şurubu yapmak için, 20 armut kullanın. Dikenlerini çıkartın, meyveleri yıkayın ve küçük parçalar halinde doğrayın.

-Parçaların hepsini bir mutfak robotunda püre haline getirin.

-Püreyi bir tülbentten geçirin.

-1 buçuk su bardağı şekeri ekleyin, 15 dakika orta ateşte yavaş yavaş bunu pişirin.

-Sonra ona bir limon suyu ekleyin. Temiz bir kavanoza doldurun, soğumasını sağlayın ve bir kaç hafta içinde tüketin.

Bu meyveyi dikenli armut şurubu yapmaktan başka, diğer ilginç yemekler pişirmek için de kullanabilirsiniz. Jöle, marmelat veya turşu yapabilirsiniz. Ayrıca bazı nefis ve sağlıklı yemekler yaratmak için dikenli armut ile karides veya tavuğu birleştirebilirsiniz. Bu tür yemekler yaratmak için dikenli armudu nasıl kullanacağınıza emin değilseniz, o zaman internette hızlı bir arama sizin için çeşitli ilginç tarifler ortaya çıkaracaktır.

Dikenli armut seçerken, yumuşak veya üzerilerinde koyu yumuşak noktalar olanlardan kaçının. Bu meyve genellikle yaz sonu veya sonbahar başında hasat edilir. Eğer meyveleri bitkisinden toplayacaksanız, o halde deri veya lastik eldiven kullanın. Topladığınız meyveleri oda sıcaklığında olgunlaştırın. Pişirmeden veya suyunu sıkmadan önce dikenlerini mutlaka çıkarın.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/prickly-pear-juice-benefits.html

Yazar:Tülay Arsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku