Turgut Özakman Kimdir?

4494_11 Eylül 1930 yılında Ankara’da dünyaya gelen Turgut Özakman, Bürokrat ve Türk yazardır. Aynı zamanda Ankara Hukuk Fakültesi Mezunu olan Turgut Özakman, mezun olduktan sonrada avukatlık mesleğini icra etmiştir.

Köln Üniversitesi de Tiyatro Bilimi Enstitüsü’ne giren Turgut Özakman, daha sonrada Devlet Tiyatrosuna dramaturg olarak giren Özakman, daha sonrada da TRT’de birçok farklı alanda görevler aldı. 1988-1994 yılları arasında Radyo-Televizyon Yüksek Kurulunda da görevler aldı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünde eğitim görevlisi olarak çalışarak derslere girdi. 1998 yılına Anadolu Üniversitesince, 2007 yılında ise mezun olduğu Ankara Üniversitesince Fahri Doktora ünvanına layık görüldü. Hayatı boyunca sayısız eserlere imza atan Turgut Özakman, 2005 yılında yazdığı “Şu Çılgın Türkler” isimli belgesel- romanı ile en çok satanlar listesinde uzun süre zirveyi zorladı. 2002 yılında Eskişehir Belediye Başkanlığının açtığı tiyatro sahnesine Özakma’nın ismi verilirken, 2006 yılında da Orta Doğu Teknik Üniversitesince de Üstün Hizmet Ödülüne layık görüldü.

Sayısız oyun, seneryo ve romanı bulunan Özakman, romanlarında belgesel tarzında yazarak genellikle tarihe odaklanmıştır. Oyunlarında da, günlük yaşamdan alıntılar yaparak yaşamın çelişki ve komik yanlarını konu edinmiştir. Eserlerinde sade bir dil kullanan Özakman, mecazi kullanımlardan da uzak kalmamıştır. Turgut Özakman, evli olup üç çocuk babasıdır. 1 Eylül 1930 yılında başladığı hayatını 28 Eylül 2013’de sonlandırmıştır.

Kaynakça:
netten okuduklarımla ve haberlerden dinlediklerim ile harmanlayarak yazdım

Yazar:Züleyha Günay

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar