Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Disk Kullanımı Nedir, Yüzde Yüz Disk Kullanımı Nasıl Yapılır?

0 511

7864_16Her işletim sisteminin disk kullanımı farklılık gösterebilmektedir. Özellikle Windows 8 disk kullanımı konusunda bazı kullanıcılar sorun yaşayabilmektedir. Yüzde yüz disk kullanımı nedir soruları oldukça çok sorulur. Fakat bu soruların en çok Windows 8 işletim sistemi kullanan kullanıcılardan geldiğini görüyoruz. Windows 8 kullanıcıları disk kullanımına baktığında zaman zaman diskin yüzde yüz kullanıldığı ile karşı karşıya kalabilirler. Bu durumu düzelmek için yüzde yüz disk kullanımı nasıl yapılır sorularının cevaplarını aramaktadırlar.

İşletim sistemi Windows 8 olan kullanıcıların diskleri ile ilgili yüzde yüz kullanımı problemini çözmek için öncelikle Bilgisayarım klasörünü açıyorlar. Daha sonra C sürücüsünün üzerine gelip sağ tık yaparak özellikler sekmesini tıklayıp açıyorlar. Açılan pencerenin en alt kısmındaki seçeneklerin her ikisi de işaretli olmaması gerekiyor. Ardından bilgisayarınızın hizmetler bölümüne geçerek Windows search devre dışı bırakmanız gerekiyor. Bunları yaptıktan sonra bilgisayarınızı açıp kapatıyorsunuz. Bilgisayar açıldıktan sonra diskinizin özelliklerine baktığınızda kullandığınız alanı rahatlıkla görebilirsiniz. Yüzde yüz kullanım yerine kullandığınız alanı görebilirsiniz.

7864_18Yüzde yüz disk kullanımı ile ilgili karşılaştığınız sorunu başka yöntemler ile de çözümleyebilirsiniz. Antivirüs programlarının bazılarında bu sorunu çözmek için seçenekler mevcuttur. Kullandığınız antivirüs programı da bu konuda yardımcı olabilmektedir. En sağlıklı yöntem başlangıçta anlattığımız yöntem olabilir. Windows 8 işletim sistemi kullanan kullanıcıların en çok karşılaştığı sorunlardan biri olan yüzde yüz disk kullanımı rahatlıkla bu şekilde çözülebilir ve diskin kullanım alanını takip edebilirsiniz.

Yüzde yüz disk kullanımı nedir ve yüzde yüz disk kullanımı nasıl yapılır şeklindeki araştırmalarınızda öncelikle kullandığınız işletim sistemini göz önünde bulundurmalısınız. Windows 8 işletim sistemi kullanan kullanıcılar bu sorun ile sıkça karşılaşabilmektedir. Bu işletim sisteminin sorunu kolay yollar ile çözümlenmektedir. Bu yolları denediğinizde hala disk kullanımı yüzde yüz şeklinde ise bilgisayarınıza performans testi uygulayabilirsiniz. Bu testte de disk kullanımı hakkında detaylı bilgi almanız sağlanır. Ayrıca diskinizi temizleme işlemini sıkça yapabilirsiniz. Disk temizlemeden önce harici bellek kullanıyor iseniz dosya ya da diğer kaybetmek istemediğiniz verileri harici belleğe aktararak yapmanız önerilir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.