Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Disposable Mail(Kullan At Postası) Nedir? Nasıl Kullanılır?

1 444

Disposable Mail(Kullan At Postası) Nedir? Nasıl Kullanılır?İnternette en çok korktuğumuz şeylerin başında mail adresimizin kötü niyetli web sitelerinin eline geçmesidir. Bu siteler genelde mail adreslerine mail göndererek reklam yapan veya bu reklam hizmetini para karşılığında başka sitelere verirler. Yani sizin izniniz olmadan adresinize reklamlar gönderilir. Bunu kesmenin bir yolu elbette var gönderilen adresi spam’a koyarsınız bir daha o adresten mail gelmez ama ya adresiniz birden fazla siteye, şirkete satılmış ise? O zaman sürekli bu reklam mailleriyle karşılaşmak zorunda kalırsınız, bütün arkadaşlarınızda kullandığınız adres olduğu için de adresinizi değiştirmekten çekinirsiniz.

Peki sizin adresiniz o insanların eline nasıl geçer?
Şimdi gelelim sorunun başladığı yere yani mail adresimizi kendi elimizle kötü niyetli reklamcıların eline verdiğimiz ana! Bir zamanlar çok popüler olan şimdilerde ise büyük siteler halinde sayısı azalan ama etkisi artan forum siteleri bu işin merkezinde bulunuyor. Forum sitelerine kayıt olmak için bir e-mail adresinizin olması gerekiyor, meşhur aktivasyon linki de bu mail adresini doğrulamak yani sizin doğrulanmanız için tasarlanmış.

Bazı web siteleri aktivasyon linki göndereceklerini söylemelerine rağmen mail serverı yormamak için aktivasyon maili göndermeden direk üyeliğinizi onaylayabilir. Ama siz kayıt olurken aktivasyon maili gelecek diye kullandığınız mail adresini vermişsinizdir bile!

Siteye kayıt olurken verilen mail adresleri birikir birikir ve belirli bir konuyla ilgilenen insanların mail adreslerinin olduğu bir mail listesi haline gelir. Bu da şüphesiz şirketler için büyük bir değerdir; tabi uyanık forum yöneticileri de bu değeri paraya çevirmekten geri kalmazlar. Bu olayı aşağıdaki çizimle görselleştirebiliriz.

Şimdi bu zinciri nasıl kıracağız ona bakalım. Bize kayıt işlemlerinde kullanacağımız bir mail adresi gerekiyor, uzantısının ne olduğunun pek bir önemi yok çünkü sadece kayıt için kullanacağız.

Bu hizmeti veren birçok web sitesi var biz birini seçip anlatımımızı yapalım, mailinator onlardan biri.

Disposable Mail Kullanımı
1. Mailinator sitesine gidiyoruz ve Check Your Inbox yazan yere istediğimiz bir kelimeyi yazıp go ya basıyoruz. Bu kelime sizin mail adresinizi oluşturacak [email protected] şeklinde bir adresiniz olacak.
Disposable Mail(Kullan At Postası) Nedir? Nasıl Kullanılır?
2. Daha sonra bu maili istediğiniz şekilde kayıt olurken forum sitelerinde vs. kullanabilirsiniz.
3. Mailinize gelen postaları okumak için tekrar Mailinator adresine gidiyoruz ve Check Your Inbox yazan yere önceden yazdığımız kelimeyi yazıp go ya basıyorsunuz. Bu kadar basit.

Disposable Mail(Kullan At Postası) Nedir? Nasıl Kullanılır?


Yukarıda kullanımı anlatan İngilizce hazırlanmış videoyu da izleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku