Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Doğal Kan İnceltici (Sulandırıcı) Besinler

0 3.576

Antikoagülan ilaçlar, ciddi yan etkilere neden olmaktadır ve bu ilaçların kullanımının aşırı kanama gibi sorunlardan hastaneye yatışa yol açabileceğini gösteren sayısız vaka raporu vardır. Zarar verme potansiyelleri nedeniyle, bu ilaçlar yerine potansiyel alternatifler olarak doğal kan sulandırıcıları bilerek kullanmak çok önemlidir. Kan pıhtıları, en önlenebilir kan durumu türleri arasındadır. Bunun nedeni, basit yaşam tarzı ve diyet değişiklikleriyle önlenebilmeleridir. Diyet ve sağlıklı yaşam rutinine doğal kan inceltici maddeler eklemek, ilaçların olumsuz yan etkilerden korunma açısından etkili faydalar sağlamaktadır. Bu yazıda doğal olarak kullanılabilecek kan incelticiler hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Kan İnceltici Nedir?

Kan incelticiler kalp krizi ve felç gibi ciddi sağlık olaylarına neden olabilecek yaşamı tehdit eden kan pıhtılarının gelişmesini önlemek için kullanılır. Yaralanma sırasında kan kaybını önlemek ve yara iyileşmesini sağlamak için kan pıhtıları gerekli olsa da, kan dolaşımında pıhtı oluşumu tehlikeli komplikasyonlara yol açabilir. Kan inceltici ilaçlar genellikle derin ven trombozu düzensiz kalp ritmi ve kan damarı hastalığı gibi belirli kardiyovasküler rahatsızlıkları olan hastalara reçete edilir. Bazı şifalı bitkiler, antikoagülan etkilerinden dolayı doğal kan inceltici görevi görebilirler.

Kan İnceltici Türleri

Belirli kan veya kalp rahatsızlığı olan kişiler için kan sulandırıcı kullanmak gerekir. Bu koşullarda çoğu Amerikalı için, antikoagülanlar doktorlar tarafından önleyici bir önlem olarak reçete edilir. Antikoagülanlar veya “kan sulandırıcılar”, kanın pıhtılaşmasını önlemek veya mevcut pıhtıların büyümesine izin vermek için kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar kanın pıhtılaşma sürecini yavaşlatır. Bazı antikoagülan örnekleri şunları içerir:
• Warfarin
• Heparin
• Dabigitran
• Apixaban
• Rivoraxaban
Kan hücrelerinin (veya trombositlerin) bir araya toplanmasını ve pıhtı oluşturmasını engelleyen aspirin gibi antitrombosit ilaçlar da vardır. Bu ilaçların bir kısmı, doğal kan sulandırıcılarda bulunan kimyasallardan elde edilen sentetik maddelerdir. Örneğin kırmızı biber, tarçın ve zencefil, antikoagülan oluşturmak için kullanılan güçlü bileşikler içerir.
Bazı durumlarda, bu bitkileri daha güvenli bir kan inceltici olarak kullanmak mümkündür, ancak kalp krizi veya felç gibi gelecekteki kalp rahatsızlıklarıyla ilgili ciddi endişeleri olan kişiler, kan sulandırıcı ilaçlara doğal bir alternatif kullanmadan önce doktorlarıyla konuşmalıdırlar.

En İyi Doğal Kan İnceltici Maddeler

Doğal Kan İnceltici (Sulandırıcı) BesinlerBazı doğal ürünler kan inceltici olarak diğerlerine göre daha etkilidirler. Bu maddeler şunlardır:

Zerdeçal

Zerdeçal, doğal bir antikoagülan görevi görür ve anti-trombosit etkisine sahiptir. BMB Raporlarında yayınlanan bir araştırma, zerdeçaldaki yararlı polifenol olan kurkuminin, kan pıhtılaşmasında rol oynayan bir proteaz olan trombini engellediğini göstermektedir. Araştırmacılar, köri baharatının günlük tüketiminin antikoagülan durumunun korunmasına yardımcı olabileceği sonucuna varmışlardır.

Kırmızı Biber

Kırmızıbiber anti-tromboz etkileri nedeniyle değerli olan doğal bir kan inceltici ajan olan salisilat içerir. Üstelik çeşitli çalışmalarda lipid düşürücü, antihipertansif, antidiyabetik ve anti-obezite özelliklerine sahip olduğu kanıtlanmış kapsaisin de içerir. Bu nedenlerden dolayı, kırmızıbiber, kardiyovasküler sağlığı ve kan dolaşımını desteklemek için genellikle kapsül şeklinde alınır.

Tarçın

Tarçın, özellikle Çin tarçını, aslında warfarin yapmak için kullanılan güçlü bir antikoagülan olan kumarin açısından zengindir. Bununla birlikte, araştırmalar, tarçın takviyelerinin uzun süre kullanılmasının sorunlu olabileceğini ve muhtemelen artan kumarin tüketiminden karaciğer sorunlarına yol açabileceğini öne sürmektedir. Gerçek tarçın takviyeleri kullanmak yerine, normal diyetinde tarçını yemeklere ve içeceklere ekleyerek tüketmek daha iyidir.

Zencefil

Kırmızıbiber gibi, zencefil de trombozu önleme yeteneği için incelenen bir kimyasal olan salisilat içerir. Çalışmalar, salisilatın orta derecede antikoagülasyonu indüklediğini ve kanama komplikasyonlarına neden olmadan venöz trombozu önleyebileceğini göstermektedir. İnsanlar geleneksel antikoagülanlara daha doğal yaklaşımlar aradıkça kan inceltici özellikleri nedeniyle zencefil kullanımı popülerlik kazanmaktadır. Bununla birlikte, oral zencefil takviyeleri ve warfarini birleştiren kullanıcıları uyaran araştırmalar vardır. Bununla ilgili veriler yetersiz görülse de, tedavileri birleştirmeden önce bunu sağlık uzmanı görüşülmesi gerekir.

Sarımsak

Günlük sarımsak tüketmek trombozu önlemek için faydalı olabilir. Araştırmalar, sarımsağın antikoagülan olarak çalıştığını göstermektedir. Yapılan bir çalışma, sarımsak özütünün yaygın olarak reçete edilen bir kan inceltici olan warfarin ile kullanılmasının güvenliği değerlendirilmiştir. Araştırmacılar, sarımsak özünün nispeten güvenli olduğunu ve sağlık hizmetleri uzmanı tarafından izlendikleri sürece warfarin veya oral antikoagülasyon tedavisi alan hastalar için ciddi bir risk oluşturmadığını tespit etmişlerdir.

E Vitamini

Doğal Kan İnceltici (Sulandırıcı) BesinlerE vitamini, antikoagülan etkileri nedeniyle doğal bir kan incelticidir. Çalışmalar destek E vitamini etkili bir kan inceltici olarak, anti-pıhtılaşma aktivitesi vardır ve çalışır. E vitamini takviyesi almak ve E vitamini içeren yiyecekler tüketmek, kalp ve kan damarlarının hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir. En iyi E vitamini açısından zengin gıdalardan bazıları avokado, badem, ayçiçeği çekirdeği, ıspanak, brokoli ve mangodur.

Egzersiz

Aktif kalmak kan pıhtılarının oluşmasını önlemeye yardımcı olur, bu nedenle hareketli olmak ve düzenli egzersiz yapmak önemlidir. Kan basıncı, kan dolaşımı, kolesterol ve insülin duyarlılığı üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle günlük fiziksel aktivitenin gelişmiş kardiyovasküler sağlıkla ilişkili olduğu yaygın olarak kabul edilmektedir. Günlük programa günde en az 30 dakika egzersiz eklemeye çalışılmalıdır. Bu, yokuş yukarı yürüyüş, yoga, ağırlık kaldırma ve bisiklete binme dahil olmak üzere kalbinizi pompalayan her türlü hareketi içerebilir. Hidratlı kalmak için egzersiz yaparken bol su içildiğinden emin olunmalı ve uzun süre oturmaktan kaçınmak da önemlidir. Kan dolaşımını artırmak için gün boyunca ayağa kalkmak, hareket etmek gerekir.

Helichrysum Esansiyel Yağı

İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar sınırlı olsa da, fareler üzerinde yapılan çalışmalar, helichrysum esansiyel yağının topikal olarak kullanılmasının vazorelaksan etkilere sahip olduğunu, bu da kan taşıyan damarları gevşettiği ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olabileceği anlamına geldiğini göstermektedir.

Doğal Kan İncelticiler Diyete Nasıl Eklenir?

Bu doğal kan inceltici maddeleri diyete eklemek kolaydır. Lezzet ve besinsel faydalar sağlamak için yemeklere dahil edilebilirler. Bu bitkileri ve baharatları tüketmenin bir başka yolu da çaydır. Zerdeçal çayı ve zencefil çayı evde yapılabilir ve günlük sağlık rutine eklenebilir. Bu şifalı bitkiler kapsül veya özüt formlarında da mevcuttur, ancak bunun gibi daha yüksek dozlarla takviye edilecekse, bunu önceden doktorla görüşmek gerekir. Kan pıhtılaşması riskini azaltmak için diyete doğal kan inceltici maddeler eklemenin yanı sıra sağlıklı, dengeli ve besleyici yönden zengin bir diyet yemek önemlidir. Sağlıklı bir kiloyu korumak ve iltihabı azaltmak, sağlıklı kolesterol ve kan basıncı seviyelerini desteklediklerinden çok önemlidir. İşte genel sağlığı iyileştirmek için ne yenmesi gerektiğinin yolları:
• Renkli sebzeler
• Koyu yapraklı yeşillikler
• Meyveler
• Baklagiller
• Tam tahıllar
• Omega-3 gıdalar
• Sağlıklı yağlar
Diyete kalp-sağlıklı yiyecekler eklemenin yanı sıra vücuda zarar veren gıdalardan kaçınmak da önemlidir. Bu, yapay tatlandırıcı, şeker ve rafine karbonhidratlarla yapılan yiyecekleri, diyet gazlı içecekleri, trans yağlarla yapılan unlu mamulleri ve aşırı alkol tüketimini içerir.

Riskler ve Yan Etkiler

Kan pıhtılarını önlemek için doğal kan inceltici kullanmadan önce, sağlık uzmanıyla görüşülmeli, bu yiyeceklerin ve takviyelerin mevcut ilaçların hiçbirine müdahale etmediğinden emin olunmalıdır.

Kanın İnceltilmesi Zararlı mıdır?

Doğal Kan İnceltici (Sulandırıcı) BesinlerSağlıkla ilgili her şey gibi, bir dengeye ihtiyaç vardır. Kanı pıhtı oluşturmayacak kadar inceltmek aşırı kanama riskine sebep olabilir. Kan sulandırıcı kullanırken hangi vitamin veya gıdalardan kaçınılması gerektiğini iyi bilmek gerekir. Bu, ne tür kan inceltici kullanıldığına bağlıdır, ancak antikoagülan ilaçları zerdeçal, tarçın, zencefil, sarımsak ve kırmızıbiber gibi doğal kan sulandırıcılarla birleştirmek sorunlu olabilir. Çünkü kanı çok fazla inceltebilir ve bu yüzden kanama riski çok olabilir. Bu nedenle bu bitkileri eklemeden önce doktorla konuşup görüşmek gerekir ve doğal seçenekler kan inceltici ilaçlar kadar etkili olmayabilir,
Sonuç itibari ile, doğal kan incelticiler, kalp krizi veya felç gibi ciddi sağlık olaylarına yol açabilecek kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olur. Çoğu zaman, tehlikeli kan pıhtılaşmasını önlemek için geleneksel antikoagülanlar reçete edilir, ancak bu ilaçların birçoğunun olumsuz yan etkileri vardır. Bir sağlık uzmanı tarafından uygun ve tavsiye edildiğinde, tarçın, zencefil, kırmızıbiber ve sarımsak gibi doğal kan inceltici maddeler kullanmak, antitromboz ve antikoagülan etkilere sahiptir, kardiyovasküler sağlığı ve genel sağlığı artırır.

Kaynakça:
https://www.healthline.com/health/high-blood-pressure/best-natural-blood-thinners
https://food.ndtv.com/food-drinks/5-natural-blood-thinning-foods-to-reduce-blood-clots-and-the-risk-of-stroke-1839724

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.