Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Hızlı Kara Hayvanları: Kedigiller

0 432

4535_1Kedi dediğimizde aklımıza ilk olarak ev kedileri gelir. Köpeklerden daha küçük olan evcil, şirin hayvanlar. Fakat ev kedileri, kedigillerin en küçük üyeleridirler. Kedigiller ailesindeki bütün hayvanlar, davranış ve dış özellik olarak ev kedilerine benzerler. En küçüğü 30 cm, en büyüğü 2 metreyi geçen kedigillerin her bir üyesi yırtıcıdır ve iyi birer avcıdır. Ev kedisi olarak bildiğimiz kediler dahi özünde yırtıcı hayvanlardır; ancak zamanla evcilleşerek nesiller sonra bu hallerini almışlardır.

Bilinen büyük kedilerden biraz bahsedelim;

Aslan

Kedigiller ailesindeki en büyük etoburlardan biridir. Erkek aslanlar 200 kg kadardırlar. Dişileri ise yaklaşık olarak bunun yarısı kadardır ( Bilinen en ağır aslan 435 kg dır) . Aslanlar en sosyal kedi türüdür. Binlerce yıl önce 5 kıtada da bulunan aslanlar insanlığın gelişimiyle yerlerinden sürülmüşlerdir ve günümüzde yalnızca Hindistanda ve Afrikada bulunmaktadır. Tek bir vuruşuyla insanı öldürebilecek ya da yaralayabilecek güçte süper yırtıcı bir kedidir. Aslanlar aç olmadıkça saldırmazlar. İnsanlara saldırdıkları pek görülmemiştir. Fakat insan etinin tadını bir kere aldılar mı tekrar insan avlamak isterler. Geçmişte aslanlar tarafından öldürülen insanlar olmuştur. Evcilleştirilebilirler, fakat tam anlamıyla hiçbir zaman evcil olmazlar.

Kaplan4535_3

Kaplan, süper yırtıcı bir kedidir ve bilinen kedi türleri arasında en büyüğü ve en ağırıdır. Kaplan türleri arasında en büyüğü Sibirya Kaplanıdır. Bu kaplan türünde ağırlık erkek bireyler için 200 ile 350 kg dır, boyları ise 3,5 metreyi bulabiliyor. Günümüzde kaplanların her bir türü yok olma tehlikesi altındadır. Günümüzde üreyebilen 2500 kaplan bulunmaktadır. Kaplanlar birbirinden güzel ve her bireyin kendisine has çizgileri bulunan derileri vardır. Kaplanlar, Jaguarlar ile birlikte kedigiller arasında bulunan iyi yüzücülerdir.

Dünya’nın En Hızlı Kara Hayvanı “Çita”

4535_4Çita, kedigiller ailesinde bulunan orta boylu bir kedidir. Kuyruğu ile birlikte 2 metrelik boyu olan çita yaklaşık olarak 50 kg ağırlığındadır. Fakat bu kediyi özel kılan şey hızı. Yeryüzündeki en hızlı kara hayvanı olan Çita saatte 112 km/s hızda koşarak avına saldırır. Bu hızını 400-500 metre kadar koruyabilir. Bu süre ve yol içinde avını yakalamalıdır. Eğer bu mesafeden fazla koşarsa vücut ısısı artar ve beynine zarar verir.

Pars

Halk arasında Leopar olarak da bilinen kuyruğu ile beraber 2,4 metrelik olan bu kedi, 4 büyük kedi cinsinden biridir. Ağırlığı 90 kiloya kadar ulaşabilmektedir. İyi bir sıçrayıcı ve ağaca tırmanıcıdır. Yaklaşık olarak 20 yıllık bir ömre sahip olan leopar, Antilop ve benzeri hayvanları avlayarak yaşar.

Diğer Kedi Türleri

Puma, Jaguar, Asya Altın Kedisi, Borneo Altın Kedisi, Vaşaklar, Yaban Kedileri

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87ita

Yazar:Hasan Can Bozkurt

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.