Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ankara (Angora) Kedisi

0 157

4689_ankara_kedisi1Dünyadaki en ünlü kedi ırklarından olan Ankara kedisi, uzun tüyleri ile dikkat çeken bir ırktır. Kökeni Anadolu olan bu hayvan, adından da anlaşılacağı gibi Ankara ve çevresinde bulunmaktadır.

Angora Ankara’nın eski adıdır. 17. Yüzyılda yolu bizim denizlerimize düşen Avrupalı denizciler tarafından güzelliği fark edilip Avrupaya götürülmüştür. 18. Yüzyılda Avrupada çok ünlenen bu tür, Fransız saraylarına bile girmiştir. Zaman zaman başka kedi türlerinin ortaya çıkmasıyla gördüğü ilgi azalmış olsa da bin dokuz yüz ellili yıllarda bu kez Amerikaya yaptıkları yolculuk sonrasında, Ankara kedileri tekrar eski popülerliğine kavuşmuştur. Yine dünya çapında tanınan, sevilen kediler olmayı başarmışlardır.Tür özellikleri bozulmadan günümüze kadar ulaşmıştır. Bunu da rahat bir şekilde üremelerine borçludurlar. Günümüzde insanlarla yaşamayı tercih etmişlerdir; ama kişilik özelliklerini de koruyup sürdürmüşlerdir.

Fiziksel Özellikleri

Uzun ve ipeksi tüylere sahiptir. Tüyler kuyruğunda ve gövdenin alt kısmında daha uzundur. Diğer kedi türlerine göre uzun bir gövde, kuyruk ve arka bacaklara sahiptir. Buna karşılık ön bacaklarının kısa olması ile dikkat çekerler. Gövdesi ince ve narindir. Çok farklı renklerde ve karakterlerde karşılaşılan bu güzel hayvanların ana karakteri temsil eden tür olarak kabul edileni düz beyazdır. Buna rağmen her renkte Ankara kedisine rastlamak mümkündür. Sarı beyaz, sarı siyah, gri gibi renklerde de olabilmektedir. Gözler badem şeklindedir. Göz rengi mavi, bakır, yeşil, kehribar, ela olabilir. Parmaklarının arasında küçük tüy demetleri bulunur. Patileri yuvarlaktır. Kulakları hafif sivridir ve uçları tüylüdür. En belirgin özelliklerinde birisi yürürken kuyruklarını gövde hizasında tutmalarıdır. Unutulmaması gereken noktalardan birisi de böylesine güzel bir canlıya hayatın oynadığı küçük bir oyun olarak hemen hemen hepsi olmasa bile bu güzel kedilerin büyük kısmının sağır olmasıdır.

Karakter Özellikleri

4689_ankara_kedisi

Karakterlerine gelince; oldukça zeki, sosyal, öğrenmeye açık, enerjik yapılıdırlar ve sahibine derinden bağlıdır. Öyle ki bazen kendisini evin bir bireyi olarak kabul eder. Sahibine yakın olmaktan hoşlanır. Çok zekidir, isteklerini sahibine kabul ettirmeyi çok iyi bilir. Bir suç işlediği zaman sahibinin kızmaması için oyunlar yapar, tüm şirinliğini ortaya döker. Ama kendisi bir şey yapmak istediği zaman oldukça kararlı bir şekilde yapacağını yapar.
Zaman zaman Van kedileri ile karıştırılmasına rağmen belirgin farklılıkları vardır. Van kedilerine göre çok daha hareketlidir ve tam anlamıyla bir oyuncudur. Evde bulduğu küçük bir oyuncak ile türlü oyunlar oynamaktan hoşlanır. Ayrıca Van kedilerinin suyu sevmesine ve iyi bir yüzücü olmasına karşın Ankara kedileri sudan nefret ederler.

Günümüzdeki Durumu

Beyaz Ankara Kedileri’nin neslinin korunması ve çoğaltılması için, Ankaradaki çeşitli üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının desteklediği projeler uygulanmakta ve bu milli değere en iyi şekilde sahip çıkılmaya çalışılmaktadır. Yakın gelecekte bu çalışmalar meyvesini verecek ve Ankara kedileri biz insanlara arkadaşlık etmeyi sürdüreceklerdir.

Kaynakça:
meydan larousse, vikipedi

Yazar:Ilham Göl

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku