Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kornea Nakli Nedir? Hangi Durumlarda Gerçekleştirilir?

0 342

Günümüzde en sık cerrahi müdahale gerektiren göz sorunlarından biri de kornea naklidir. Korneanın çeşitli nedenlere bağlı olarak birçok işlevini yitirmesi sonucu gerçekleştirilen kornea nakli özellikle birçok Avrupa ülkelerinde sıkça gerçekleştirilen göz ameliyatı türlerindendir. Gözün en ön bölümünde yer alan ve gözü dış etkenlerden koruyan ve bununla birlikte saydamsı ve hassas bir yapıya sahip olan kornea çeşitli hastalıklar neticesinde veya çeşitli dış nedenlere bağlı olarak saydamlığını kaybetmesi durumunda ve buna bağlı olarak şeklinde önemli bir tahribat meydana geldiği durumlarda hayatını kaybetmiş bir bireyden alınan sağlam korneanın cerrahi müdahale yöntemi sayesinde işlevlerini kaybetmiş korneanın yerine nakil edilmesi işlemine kornea nakli adı verilmektedir.

8340_11Çeşitli kazalara bağlı olarak da tahrip olabilen kornea özellikle en küçük bir darbe aldığı takdirde tüm işlevini sonlandırabilmekte ve bunun neticesinde tedavi edilmediği sürece göz içinde ciddi ağrı ve görme bozukluklarının meydana gelmesine neden olabilmektedir. Kornea naklinin önemli niteliklerinden biri de nakil sırasında cerrahi işlemlerin başarılı sonuçlar verebilmesi özellikle hayatını kaybetmiş bireyden alınan sağlam korneanın tüm özelliklerini taşıması oldukça önemlidir.

Bu nedenle göz doktorları kornea nakil işlemini gerçekleştirmeden önce nakil edilmesi gereken korneayı detaylı bir biçimde incelemekte ve olumlu neticeler alındığı takdirde nakil işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Nakil işleminin genellikle 2 saati geçmediği korne nakli işleminde ilgili doktorun uygun görmesine bağlı olarak çeşitli cerrahi müdahale yöntemleri kullanılmaktadır.

Kornea Nakil İşlemi Hangi Durumlarda Gerçekleştirilmektedir?

Korne nakil işlemi korneanın bağlı olduğu nedenlere göre gerçekleştirilmektedir. Ancak kornea nakil işlemi genel olarak şu durumların meydana gelmesinden hemen sonrasında gerçekleştirilmektedir.

Korneanın şeklinin bozulması durumunda: Çeşitli neden ve göz hastalıklarına bağlı olarak korneada meydana gelen şekil bozuklukları çoğu zaman kornea nakil işleminin gerçekleşmesine neden olabilmektedir.

Korneada ödemler meydana geldiğinde: Çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelen kornea ödemleri de kornea nakli işleminin gerçekleştirmesini gerektirmektedir. Özellikle ödemlerin korneanın genel yapısına ciddi zararlar verdiğinden dolayı mutlaka korneanın değiştirilmesi gerekmektedir.

8340_15Kornea yaralanmalarında: Çeşitli iç ve dış darbeler sonucunda korneada meydana gelen çeşitli yaralanmalar da korneanın nakil işleminin yapılmasını gerektirmektedir.

Korneanın saydamlığını kaybetmesiyle: Çeşitli nedenlere bağlı olarak korneanın saydamlığını kaybetmesi kornea açısından çok şey ifade etmektedir. Bu durumun meydana gelmesi beraberinde kornea nakil işleminin yapılması gerektiğinin kaçınılmaz olduğu anlamına gelmektedir.

Göz uçuğu rahatsızlığı meydana geldiğinde: Ciddi bir göz rahatsızlığı olan göz uçukları özellikle korneaya ciddi zararlar verebilmektedir. Bunun sonucunda tahrip olan kornea çoğu zaman nakil gerektirebilmektedir.

Kornea Naklinde Uygulanan Tedavi Yöntemi Hangisidir?

Kornea nakli işleminde genel olarak ”Intralase lazer” cerrahi yöntemi uygulanmaktadır. Diğer tedavi yöntemlerine göre çok daha avantajlı olabilen bu yöntem sayesinde en zorlu kornea vakaları dahi kısa sürelerde tedavi edilebilmektedir.

Oldukça başarılı sonuçlar verebilen bu tedavi yöntemi sayesinde başarıyla sonuçlanan kornea nakli işlemleri sonrasında ilgili doktorun uygun görmesi durumunda hasta birkaç gün hastanede gözetim altında tutulmakta ve bunun sonrasında ise evine taburcu edilmektedir. Evinde de doktorun uyguladığı birkaç günlük veya haftalık programlardan sonra sosyal ve iş aktivitelerine kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Not: Makale bilgi içeriklidir. Reçete değildir.

Kaynakça:
www.dunyagoz.com

www.birincigozhastanesi.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.