Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Uzun Nehirlerinden Biri; Amur Nehri

Rusya’nin uzak dogu bolgesi sular altinda. Son 120 yilin en yuksek su seviyesinin goruldugu Amur nehri son 24 saatte 17 cm daha yukseldi. Rusya Acil Durum Bakanligi Habarovsk bolgesinde en az 100 bin kisinin daha tahliye edilebilecegi uyarisi yapti. Toplam 35 bin kisi sag salim kurtarilirken, insani kayiplarin olmamasi sevindirdi.
0 248

Dünyanın En Uzun Nehirlerinden Biri; Amur Nehri

Amur Nehri dünyanın en uzun dokuzuncu nehridir. Adının anlamı Kara Irmak’tır. Uzunluğu tam olarak 2874 km’dir. Argun kolu ile birleştiğinde toplam uzunluğu 4444 km’yi bulur. Geçtiği havzanın alanı 1.843 kilometrekaredir. Japon ve Obiotsk Denizleri’nin birleştiği tatar boğazından okyanusa dökülür.

Uzakdoğu Rusya ile Çin arasındaki Mançurya Bölgesi doğal sınırıdır. Bölgenin nemli olmasından, muson iklimi hakimdir. Sibirya’dan kış aylarında gelen soğuk hava sebebiyle çeşitli yerlerinde donma meydana gelir. Donma sebebiyle nehir ulaşımı da durur. Yazın gelmesi ile donma sona erer ve halkın bol su ile buluşmasını sağlar. Amur Irmağı balık popülasyonu yönünden oldukça zengindir. Nehir üzerinde 25 adet büyük balık tesisi bulunur. Hidroelektrik santrali için oldukça uygun görünse de bu amaç için hiç baraj bulunmaz.

Kaynakça:
Wikipedia.org

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.