Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın İlk Hipersonik Yolcu Uçağı

3 368

 

2-21-08-aviona2.jpg

Reaction Engines isimli İngiliz bir uçak firması, hipersonic yani ses duvarını aşan hızda gidebilen dünyanın ilk yolcu uçağını geliştirdiğini açıkladı. Maksimum hızı 4000mph olan yolcu uçağı, normal seyirde 3800mph’lik sabit hızda yol alacak. Bu da yaklaşık 6000km/saatlik hız anlamına geliyor ki, gerçekten muazzam bir değer.

Şu anki en hızlı concorde yolcu uçaklarının 2 kat hızına sahip olan uçak, 300 yolcusu ile Avrupa-Avustralya arasını 5 saatten kısa sürede katedebilecek. Sıvı hidrojen motoru olarak adlandırılan yepyeni bir sistemin güç vereceği uçak, hem daha güvenli hem de miktar olarak çok daha az yakıtla inanılmaz uzun seferler yapabilecek. Sıvı hidrojen motorları bilindik jet motorlarındaki prensiple çalışacaklar fakat motor içerisinde yanma sonucunda açığa çıkan enerji uçak benzinine göre kat kat fazla olacak. Bu da daha güçlü ve sağlam motorlar üretmenin gerektiği anlamına geliyor. Bu gücü karşılayabilecek ve saatlerce sorunsuz çalışabilecek motorların üretimi için büyük çaba harcanıyor.

Şu an konsept aşamasında olan uçağın dizayn çalışmaları tamamlanmış durumda. Firma yetkililerine göre yaklaşık 25 yıllık bir çalışmanın sonunda üretim prosesi tamamlanarak yolculuğa hazır hale gelecek.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.