Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünya’nın Mars’ı: Kuru Vadi

0 71

Dünya'nın Mars'ı: Kuru VadiAntarktika’ da bulunan bir vadi özelliğiyle ilgi topluyor. Antarktika deyince akla buzlar ve soğuk gelir. Zaten bu bölge Dünya üzerinde ülkenin olmadığı tek yerdir. Bu bölgede buz kalınlığı neredeyse 5 km.’ ye dayanır. Buna rağmen bu bölgede bulunan bir vadi hiç yağış almaz. Yani ne yağmur ne de kar bu vadiye uğramaz. Bu bakımdan da Dünya’ nın en kurak yeridir. Üstelik yağış olmaması durumu tam 2 milyon yıldır devam ediyor.

Dünya'nın Mars'ı: Kuru VadiDry Valley ( Kuru Vadi ) ismiyle anılan bölge sanki Dünya’ ya ait değilmiş gibi. Çünkü sıra dışı özelliklere sahip. Bu vadi bir kum çölü. Çoğu yerde iskeletleri kalmış ölü foklar bulunuyor. Ayrıca saatteki hızı 300 km.’ yi bulan Karabatik Rüzgarı bu bölgede oldukça etkili. Zaten bu rüzgarın etkisiyle kayalar çanak şeklini almış. Bölgedeki volkanik gaz delikleri de bir hayli ilginç. Vadiye yağış düşmemesinin sebebi de Karabatik Rüzgarı. Hiç yağış almamasına rağmen vadi üzerinde bir göl var. Bu gölün kaynağının yerin altında olduğu tahmin ediliyor.

Yeryüzü şekilleri bakımından, Dünya üzerinde Mars’ ın yeryüzüne en yakın bölge burası. McMurdo Koyu’ nun batısında bulunan bu vadi bilim insanlarının da dikkatini çekiyor. Çevreye göre daha nemli olan bazı kayalarda besin üretirken ışıktan enerji alan bakterilerin yaşadığı keşfedildi.

Yazar: Gürkan DEMİRCİ

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku