Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

E-mail (E-posta) Nedir?

0 121

E-mail, electronic mail İngilizce ifadesinin kısaltılmış halidir ve Türkçe karşılığı e-posta (elektronik posta) olarak yerleşmiştir. Elektronik ortamda (başlıca bilgisayar, tablet, akıllı telefonlar olmak üzere) bilgisayarların bağlı olduğu bir ağ üzerinde bir mesaj alma ,gönderme ve depolama işleminin kendisine verilen isimdir.

E-mail (E-posta) Nedir?E-mail sayesinde sayısız mesaj gönderme, paylaşımda bulunma imkanımız vardır. Hatta şirketler ve müşterileri arasındaki önemli ölçüde gerçekleşen yazışmaların yapılmasında olanak sağlamaktadır.

Peki neden e-mail? Cevabı tam bize göre, kolay ve hızlı oluşudur. E-mail dünyanın her yerinde kullanımı mevcut olan ve internetin olduğu her yerden ulaşımı ücretsiz olan bir iletişim aracıdır.

Peki bu e-mail nasıl gider? Nereye gider? Süreç çok basit… İlk önce bir e-posta sağlayıcısından e-mail adresinizi açtınız. Örneğin meşhur yahoo.com üzerinden aldınız adresiniz Yahoo’nun sunucularında sizin adınıza bir hesap açılır ve bilgileriniz saklanır. Şimdi bir e-posta yazdınız ve ve bir arkadaşınızın e-posta adresini alıcı kısmına yazdınız gönder dediniz ve gitti. Nereye gitti ? Arkadaşınızın bilgisayarına mı? Tabii ki de hayır. Gönderdiğiniz, yazdığınız her şey karşıdaki sistemde, aynı bizim kayıtlı olduğumuz gibi bilgileri karşı tarafta depolanmış kişinin bilgileri ile eşleşir ve mesajınız bu şekilde iletilir.

Temel işleyişi bu şekildedir. Siz okuyucularım için genci yaşlısı herkes için en anlaşılan şekilde aktardım.
Bir diğer yazımda e-mail hangi durakta iniyor ve hangi durağa gidiyor onu anlatacağım, nice araştırmalar dilerim.
Sağlıcakla kalın.
Kaynakça:
flylib.com/books/en/1.10.1.51/1/

Yazar:Oğuzhan Dursun GÖÇeri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku