Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kışa Hazırlığın Vazgeçilmezlerinden Pekmez

0 319

Kışa Hazırlığın Vazgeçilmezlerinden PekmezAnadolu’da kışa hazırlık yaygın olarak yapılır. Turşular, salçalar, soslar, kurutmalar, reçeller ve bir de şifa kaynağı pekmez yapılır. Pekmez evde herkesin kolaylıkla yapabileceği bir şey değildir.
Pekmezin çeşitleri vardır. Üzüm, keçiboynuzu, armut, hurma, dut pekmezleri arasında en çok yapılan üzüm pekmezidir. Çünkü diğer pekmezlerde alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir.
Pekmez kahvaltıların en önemli yiyeceklerindendir. Özellikle tahin ile birleşince muhteşem bir tat ortaya çıkar. Yine pastalara, kurabiyelere de pekmez dökülür.
En yaygın ve en çok tüketilen pekmez üzüm pekmezidir. Yaz aylarının en sevilen meyvesi üzüm kış gelince pekmez olarak karşımıza çıkar. Pekmez yapmak biraz zahmetlidir. Önce bağlardan üzümler toplanır. Bu üzümler yıkandıktan sonra çizmeler giyilir ve üzümler ezilir. Üzüm suyuna “şıra” denir. Şıra bir süre dinlendirildikten sonra kazanın içinde kaynatılmaya başlanır. Kaynayan pekmezin kefi alınır. Pekmez kıvamını alsın, mayalaşsın diye içine killi toprak ya da odun külü konur. Tekrar dinlendirilir ve süzülür. Son olarak da cam kavanozlara konarak saklanabilir.

Pekmez’in faydalarına göz atarsak;
Aç karna bir- iki yemek kaşığı tüketilirse kansızlık için faydalı olur.
Enerji verir.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Damar sertliğine iyi gelir.
Vücuda zindelik sağlar.
İştah açar.
Pastalara, kurabiyelere, keklere lezzet verir.
Kanser hastalığına karşı önleyicidir.
Balgam sökücüdür.
Öksürüğü keser.
Kalp sağlığını korur.
Karaciğer için çok faydalıdır.
Cilt sağlığını korur.
Mide ve sindirim sistemine iyi gelir.
Sinir sistemine de iyi gelir.
Hamile bayanların tüketmesinde fayda vardır.
Adet ağrılarına iyi gelir.
Cinselliğe faydalıdır.Pekmez özellikle küçük çocuklara yedirilmelidir. Büyümeye katkı sağlar. Pekmez tam anlamıyla kalsiyum, selenyum deposudur. Aynı zamanda B6 vitamini içerir.

Kışa Hazırlığın Vazgeçilmezlerinden PekmezPekmezin Zararları ise,
Çok faydalıdır fakat çok kaynamasından dolayı uzmanlar tarafından kanser riskini artırdığı da söylenmektedir. Fazla tüketildiğinde şişkinlik yapabilir. Çok şekerli olduğu için şeker hastaları dikkatli tüketmelidir. Kan şekerini yükseltebilir. Rastgele pekmez alınmamalıdır. Doğal yollarla üretilmiş pekmezlerin alınmasına dikkat edilmelidir. İçinde katkı maddesi bulunan pekmez yarardan çok zarar verebilir. Pekmez kavanozu açıldıktan sonra mutlaka buzdolabında saklanmalıdır. Yine fazla tüketimi ishale göğüs ağrılarına sebep olabilir. Her yiyecekte olduğu gibi dengeli tüketim yapılmalıdır. Bilinçsizce tüketilirse kilo aldırır. Üretim, tüketim tarihlerine mutlaka bakılmalıdır.

Yazar:Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.