Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sağlıklı Kilo Vermeyi Hızlandıran Çeşitli Yöntemler ve Diyetler

0 45

Günümüzde insanların en çok sorun haline getirdikleri kilo problemleri sağlık açısından da oldukça kötü sonuçlara sebebiyet vermektedir. Birçok insan sağlıklı yaşamak için çeşitli egzersizliklere başlayarak hayat kalitesini en üst seviyede tutmasını bilirler. Bu da onlar için daha sağlıklı adımların ana başlangıcı olur. Bu nedenle hem spor hem de sağlıklı beslenme kişi için uzun ömür demektir. Her ne kadar ömrümüzü kendimiz belirleyemezsek bile yaşam kalitemiz iyi olduğu sürece daha rahat nefes alma ve sağlıklı yıllar geçirme şansını elde etmiş olursunuz. Bu nedenle kişinin kendine gösterdiği değer onun için etkili olacak daha rahat ve sağlıklı bir hayat yaşamasına yardımcı olacaktır. Etkili kilo vermenin başlıca yöntemleri bulunmaktadır. Bunun için acele etmeden sabırla bunu nasıl yapmanız gerektiğini düşünmeniz gerekir. Her insanın hayalidir düzgün, fit bir vücuda sahip olmak. Bunun için bir takım tedbirleri almasını bilmeli ve bu çabasının kesinlikle boşa gitmediğine şahit olması gerekir. Böylece kişi kendi hür iradesi ile ne kadar sağlıklı bir şekilde zayıfladığına şahit olarak ve bu olasılıkları bir adım geride bırakarak zayıflama etkisini yelde edecektir. Her gün incelen beden ve düzgün bir fizik karşısında aynanın karşında dakikalarca duracak, muhteşem güzelliğini izlemeye doyamayacaktır. Sizlerde istenmeyen kilolarınızdan kurtulabilir birden fazla yöntem ile gereksiz kilolarınıza veda edebilirsiniz. İsterseniz sizi zayıflatmaya yarayacak çeşitli araçları, besinleri kısacası sağlıklı yaşamayı huy haline getirmeyi planlayın. Çünkü ev veya dışarı hayatınızda yapacağınız bir takım aktiviteler sizleri ancak mutlu edecek ve zayıflamak için uğraştığınız her çaba sizlere kar olarak geri dönüşüm sağlayacaktır. Bakalım zayıflama çeşitleri neler, hep beraber bu konulardan engin bir şekilde bilgilenelim.

Yoğurt Yiyerek Zayıflama Yöntemi

Sağlıklı Kilo Vermeyi Hızlandıran Çeşitli Yöntemler ve DiyetlerHer yemeğin yanında severek yediğimiz yoğurdun ne kadar yararlı olduğunu biliyor muydunuz? İçinde var olan enzimler ve doğal vitaminler sayesinde kemik gelişimi için ideal olan bir besindir. Üstelik büyüme ve gelişmede rol oynayan yoğurdun bir diğer özelliği de istenmeyen kiloların dışa atılmasını sağlamasıdır. Yağ yakıcı özelliği olan ayrıca antioksidan görevini üstlenen yoğurdun faydalarını gerçekten saymakla bitiremeyiz. Yoğurt ilk 2 hafta içinde sizde önce kilo yapacaktır. Bu fazla olmayacak kilo ayarlarında 1 ve ya 2 kilo oynama olacaktır. Fakat bu zamanla göbek üzerinde var olan yağları ele alacak, yağ yakımı işlemine geçecektir. Bu nasıl olur derseniz bunun da çeşitleri bulunmaktadır. Örneğin yoğurdun içine sıkacağınız bir adet limon ile bu yağ yakma işlemini hızlandırabilir bu muhteşem kür ile inanılmaz derecede zayıflayabilirsiniz. Yoğurt ve limon kürü ile muhteşem bir göbek eritme yöntemini keşfedebilirsiniz. Özellikle erkeklerin en çok sorun haline getirdikleri göbek son derece de rahatsızlık vermektedir. Bu nedenle bu kürü vücudunuza göre uygulamanız gerekir. Mesela göbek şikâyeti eden birisi iseniz bu kür sizin için oldukça idealdir. Herkesin en çok merak ettiği soru şudur : Acaba yoğurt ve limon kürü nasıl yağ yakıyor? Bu sırlı kür ile öğreneceğimiz daha çok şey bulunmaktadır. Limon vücutta var olan su kaybını artırıyor bu yoğurt ile yenildikçe yağ yakma özelliği de işlevselliği olarak ortaya çıkıyor. Bu iki gücün birleşimine dayanamayan mide vücuttan gereksiz olan su ve yağ oranını dışa atarak dengeliyor. Böylece zehirli bakteriler ve diğer fazlalıklar bir süre sonra erimeye dönüşüyor. Böylece kilo kaybı gerçekleşmiş oluyor. Yoğurdu sadece aç karna yemeniz bile zayıflamanız için iyi bir etkendir. Üstelik yemeklerden önce alınan yoğurt tokluk hissini size verdiğinden bir süre acıkma hissini yaşamıyorsunuz. Yoğurt yiyerek zayıflamak isteyenler her öğün aç karına bir kâse yoğurt tüketebilirler. Daha etkili olması için taze limon suyunu yoğurun içine sıkarak bu yöntemi bu şekilde hızlandırabilirler. Eğer yoğurdu sevmiyorum derseniz sadece ılık suyun içine limon sıkarak bu işlemi sürdürebilir zayıflama çabasının içinde yer alabilirsiniz. Bunu unutmayın ki azim sizin daha sağlıklı bir şekilde zayıflamanıza aracı olacaktır. Yoğurt ve limonun zayıflamada faydaları oldukça büyüktür.

Nar Suyu İle Zayıflama Yöntemleri

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmaya göre nar diyeti ile başarılı bir şekilde zayıflayan obezite hastalarının geçmişi dayanmaktadır. Birçok obezite fazla kilolarından kurtulmanın mucizesini nar diyeti ile yaptığını ve etkili sonuçlar ile zayıfladığını iddia etmektedir. Her ne kadar bunun ne kadar doğru olduğunu kestiremezsek bile nar suyunun mucizevi faydalarını saymakla bitiremediğimizi de sizlere anlatmak isteriz. İçinde var olan enzimler ve koruyucu özelliği ile bağışıklığı güçlendiriyor, kan dolaşımı hızlandırıyor hatta vücutta var olan fazla yağları yakarak sizin daha rahat sindirimlere sahip olmanızı sağlıyor. Bu mucizevi dolu buluşlar nar diyetinin sağladığı etkilerdir. Sizlerde bu güçlü etkilerden yararlanmak isterseniz işe isterseniz öncelikle nar suyu ile başlayınız. Faydasını fazlası ile göreceksiniz. Nar’ın çok eskiye dayanan bir hikâyesi var. Daha tıp gelişmemiş iken birçok kadın narı hastalarına şifa olarak suyunu ilaç yerine kullanırlarmış. Bu suyun içinde var olan güç sayesinde, halsizlik yaşayan, bağışıklığı çökmüş kişilere önerilirdi. Özellikle suyun kirliliği ve çevresel kirliliklerden dolayı ishaller çok fazla yaşanırdı. İshal için iyi gelen nar suyu bir zaman sonra her yerde şifa olarak anıldı. Tıpta halen kullanılan narın zayıflamada da etkisi oldukça büyüktür. Karın içinde önceden oluşmuş yaraların, mide bulantıların tek ilacıdır diyebiliriz. Bu nedenle faydalarını saymakla bitiremeyiz. Nar suyu beslenme alışkanlığını düzenleyerek metabolizmanın daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu yüzden mide sorunu yaşayan kişilerin bu dertten kısa yoldan kurtulmasının tek gücüdür nar. Nar beyin gelişimini düzenlerken ayrıca içinde birden fazla bulunan vitaminler, enzimler ve diğer mineraller bulunuyor. Nar’ın sayesinde bağışıklık artıyor hayat kurtarıcı bir özelliğe sahip oluyor. Özellikle nar diyeti yapanlar ve narı sevenler bu konuda oldukça şanslıdırlar. Bunun nedeni bir yandan narı severek yerken diğer yandan da hem sağlıklı bir şekilde vitamin alıyor hem de kilo problemi olan biri için mucize diyet olarak anılıyor. Bu kadar mucizevi etkiye sahip olan nar peki nasıl zayıflatıyor isterseniz bir de nar diyeti hakkında sizlere genel bilgileri aktaralım.

İşte O Çok Konuşulan Nar Diyeti!

Limon ne kadar yağ yakıyor ise nar da bir o kadar hatta daha fazla bir şekilde yağ yakma özelliğini ele alıyor. Nar diyeti her gün kolay bir şekilde uygulayacağınız genelde tok tutucu özelliği ile sizleri zayıflatan bir meyvedir. Bu zayıflık hızlı da olsa bu sizi kesinlikle korkutmamalıdır. Çünkü nar çok fazla vitamin ve enzimlere sahip bir meyvedir. Narın kültürü çok eski zaman dayanan ve bir diğer adı ile şifa olarak bilinen bir meyvedir. Bu da diğer meyvelere oranla narı daha özellikli kılmaya yetmektedir. Sabah kahvaltısında çay içmek yerine taze sıkılmış nar suyunu tercih ederek güne daha zinde uyanabilir ve güçlü bir kahvaltı yaparak sağlıklı bir şekilde zayıflama yöntemini tercih edebilirsiniz. Ara öğünlerde nar yiyebilir ya da nar suyunu içerek tokluk hissini bu şekilde arttıra bilirsiniz. Bu şekilde zayıflama yoluna girebilirsiniz. Bunun için sabırlı olmanızda yarar göreceksiniz. Nar diyeti en çok nar suyu takviyesi ile etkili olur. Mümkün oldukça nar suyu tüketin ve her öğünde bir su bardağı kadar tüketmeye özen gösteriniz. Nar suyu diyeti ile sağlıklı bir şekilde zayıflayabilir, vücutta var olan toksinleri dışa atarak kısa bir zaman sonra istediğiniz ideal kiloya kavuşabilirsiniz.

Kayısılı Bitki Çayı İçerek Sağlıklı Zayıflama

Sağlıklı Kilo Vermeyi Hızlandıran Çeşitli Yöntemler ve DiyetlerBitki çayları içinde en faydalı olan ve zayıflamada büyük etkisi olan kayısı mide için son derece önemli bir meyvedir. Kayısı mide hazımsızlığında sindirim zorluğunda çok faydalı bir gıdadır. Bu nedenle aşırı kabız olan ve metabolizması yavaş çalışanlar istenmeyen kilolara sahip olurlar. Sindirim bozukluğu için ideal olan kayısının bir de bitki çayı vardır ki her derde devadır. Faydasını saymakla bitiremeyeceğimiz kayısılı bitki çayı özel üretimi ile eczanelerde, aktarlarda hatta marketlerde rahatlıkla bulabileceğinizi bir bitki çayıdır. Bunun pratik yöntemler ile demliyor ve istediğiniz zaman rahatlıkla içebiliyorsunuz fakat bağırsakları fazla hareketlendirdiğinden hamilelerin bu çayı içmemeleri önerilmektedir. Kayısı yiyenler bu konuda daha şanslıdırlar. Özellikle kuru kayısı hem kan yapıcı özelliğe sahip hem de mideyi çalıştırarak sindirimi kolaylaştırıyor. Böylece sindirim hızlı oldukça tuvalet ihtiyacı artıyor ve kişi sürekli yediklerini hızlı bir şekilde eritmiş oluyor. Zayıflamak isteyenler kayısı ile her türlü bitkiyi, meyveyi, çayını hatta hoşafını bile içebilirler. Hem fazlası ile faydalarını görecekler hem de midenin inanılmaz derecede rahatladığını fark edeceklerdir. Özellikle bitki çayı içmeyi tercih ediyorsanız ve formunuzu koruyan fit bir vücuda sahip olmak istiyorsanız kayısılı bitki çayını günde en az yemekten sonra sabah akşam düzenli bir şekilde tüketmelisiniz. Kayısılı çay alırken marka olmasına ve nereden üretildiğine dikkat etmeniz gerekir.

Kayısı Yiyerek Doğal Yöntemler İle Zayıflama

Sağlıklı Kilo Vermeyi Hızlandıran Çeşitli Yöntemler ve DiyetlerSağlıklı yaşamanı kuralı, sağlıklı beslenmek ve yediklerimizin bizlere ne kadar faydalı olduğunu bilerek hareket etmektir. Kayısı birçok meyveye oranla daha hızlı sindirilen, hazmı kolay bir besindir. Kayısıyı doğal olarak yiyebilir yemeklerden önce meyvesini tüketerek tokluk hissini çoğaltabilirsiniz. Kayısıyı mevsimine göre yemelisiniz. Eğer mevsiminde değil ise ve siz zayıflayamadığınızı düşünüyor iseniz bu kesinlikle dert etmeyiniz. Yüzde yüz kayısı nektarı olan meyve suları da tüketebilirsiniz. Eğer meyve suların sizde kilo yaptığını düşünüyorsanız kayısılı bitki çayını içme alışkanlığını sürdürmeniz gerekir. Bunun için korkmanıza kesinlikle gerek yoktur. Çünkü kayısı çayının fazla zararı bulunmamaktadır. Tek zararı günde iki kere içmeniz gerekirken bunu 4 ‘e çıkartmak ve sayısını fazlası ile geçmektir. Sayının fazla olması demek vücutta var olan dengeyi bozmak demektir. Sizde ishal hızlıca yaygınlaşabilir. Ya da yan etki olarak bağırsaklarınız daha fazla tembelleşebilir. Bunun için en doğru içme şekli arada çok saat farkının olması ve en az iki kere tüketilmesidir. Bu sizde var olan gereksiz yağlar atacak, sindiriminizi sağlıklı bir şekilde hızlandıracaktır. Kayısı yiyerek ya da bitki çaylarını tüketerek ayda en az 4 kilo verme ihtimaliniz yüksektir. Bunun için düzen ve sabır, ayrıca dikkat ve sporda gerekmektedir.

Kayısının Faydaları

Sağlıklı Kilo Vermeyi Hızlandıran Çeşitli Yöntemler ve Diyetler– Mide hareketlerini düzenler.
– Kabızlığa iyi gelir. Eğer yediklerinizden sonra sindirim tembelliği yaşıyor iseniz birkaç adet kuru kayısı yiyin. Kısa bir süre zarfında midenizde inanılmaz derecede yumuşama olacak ve tuvalet ihtiyacınızı sağlıklı bir şekilde karşılayabileceksiniz.
Kalp rahatsızlıklarına iyi gelir. Kalbi korur.
– Bağışıklığı güçlendirir. Her türlü grip ve soğuk algınlığını önleyerek hasta olmanızı engeller. Vücudun bağışıklığını artırarak daha zinde olmanıza katkıda bulunur.
– Özellikle zayıflamak isteyenler için mideyi hızlı çalıştıran bir etkiye sahiptir. İçinde bulunan vitaminler sayesinde zayıflasanız bile sizin gücünüzün gitmemesini engeller.
– Saçın dökülmesini engeller. Cildi olağanüstü güzelleştirir. Özellikle sivilce derdi yaşayanları bol bol kayısı yemeleri cildin ana dengesini korur. Cildin yağ nemini dengeler.
– Öksürük, kuru öksürük ve balgam gibi şikâyetlerin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca kan yapıcı ve yağ yakıcı özelliği vardır.
– Mide bulantılarına iyi gelir. Özellikle gebelikte ilk üç ayda oluşan mide bulantılar için kayısı olukça etkilidir. Fakat bağırsak hareketini fazla hızlandırdığından çok az alınması gerekir. Az alınması anne adayını ve bebeğini koruma altına alacaktır.
– Kayısı ile diyet yapan birçok kişi doğal yollar ile zayıflıyor ve kısa sürede istenmeyen kilolarından kurtuluyor. Sizde bu kilolardan kurtulabilir ayrıca şifa olarak bilinen bu değerli gıdayı tüketebilirsiniz. Sağlığınız için size iyi gelen besinleri tercih etmeniz gerekmektedir.

Makarna Yiyerek Zayıflayabilirsiniz!

Makarna yiyerek zayıflamak hayal olsa gerek dediğimiz şey şuan için gerçek. Artık sizde menünüzde severek yaptığınız makarnayı yiyerek rahatlıkla ayda 3 ve ya 4 kilo verebilirsiniz. Hem damak lezzetini sizlere sunan hem de sizi zayıflatarak fit bir vücuda sahip olmanıza aracı olan makarnanın etkisi oldukça büyüktür. Hamur diye sandığınız makarna normalde sağlıklı düşünüldüğünde kilo yapması gerekir. Ama durum maalesef öyle değil. Makarna diyeti ile zayıflamak mümkün mü? Cevap : evet. Tabi diğer malzemeler yanında nasıl ve ne çeşit alınıyor bu oldukça önemli bir durumdur. Siz sürekli kilo yapan şeyleri makarna ile tüketirseniz fazlası ile kilo alacaksınız hatta bu kiloları uzun süre veremeyeceksiniz. O zaman gelin size bir makarna diyeti nasıl olur ve nasıl zayıflayabilirsiniz bunu kurallı bir şekilde ifade edelim ne dersiniz?

Makarna Diyeti İle 1100 Kalori Nasıl Yakılır?

Gerekli Malzemeler ve günlük uygulanan plan:

– Sabah Kahvaltısında; Bir dilim kepekli yağlı ekmek,2 adet portakal ve ya isteğe göre çay ve veya meyve suyu. Çok az yağsız peynir bir kibrit kutusu kadar 2 adet zeytin yeterlidir. Öğle yemeğinde ise yağlı yemekler yerine sadece yağsız bol yeşillikli çoban salatası ve ya havuç salatası bunlar katiyen yağsız bir şekilde hazırlanacak.1 porsiyon az yağlı salçasız makarna tüketilebilir. Akşam yemeğinde ise bir porsiyon az yağlı makarna size yetecek kadar hazırlanmalı yanında ise bol sirkeli ya da limonlu yağsız salata yenilmelidir. Bunu 3 gün ara ile yapabilirsiniz Diğer menülerde ise kendinize uygun az yağlı yiyecekler tüketebilir daha detaylı bir liste için uzman diyetisyenden bu konuda vücut yapınıza göre diyet önerisi alabilirsiniz. Makarna diyeti hem sağlıklı hem de bu şekilde az kilo yapan bir diyet menüsüne girmektedir. Bunu deneyerek hızlı bir şekilde zayıflayabilirsiniz.

Hormon Düzenini Dengeleyerek Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri

Sağlıklı Kilo Vermeyi Hızlandıran Çeşitli Yöntemler ve DiyetlerSağlıklı zayıflamak isteyenlerin ilk önce bilmesi gereken en önemli kurallardan birisi düzgün beslenme ve hormon dengesini vücut yapısına göre düzenlemektir. Hormonlarda var olan değişim ve ya bozukluk istenmeyen kiloların alınmasına neden olur. Bunun için hormon dengesini istenilen seviyede tutmasını bilmeli, gerekli besin kaynaklarını da idrak etmeniz gerekir. Birçok uzman beslenme alışkanlığına dikkat etmeyenlerin yaşamsal faaliyetlerinde bir takım sıkıntıları yaşayacaklarını ve ya hormon bozukluğu yüzünden obeziteye kadar gideceğini bildirmektedirler. Yanlış beslenme alışkanlığından vazgeçmeli ve sizin için hangi besinler daha faydalı olup olmadığına karar vermelisiniz. Özellikle sağlığınızı bozan gıdalardan uzak durmak sizin daha zarif ince kalmanıza yol açar. Hormon dengesizlikleri arasında en çok sıklıkla karşılaştığımız östrojen dengesizlikleri yer almaktadır. Özellikle bayanlarda görülen bu durum, ergenlik çağında, hamilelik dönemlerinde, adet periyotlarında ve menopoz dönemlerinde görülebilmektedir. Bu dönemlerde kötü bir beslenme tarzı, stres, vücutta biriken toksinler, alınan doğum kontrol haplarının etkisiyle birlikte hormon değişimleri daha kritik bir hale dönüşebilmektedir. Hormonlarda meydana gelen değişikliklerin en belirgin göstergeleri, ruh halindeki değişimler, uyku kalitesinin bozulması, kilo sorunları, yorgunluk, halsizlik, ciltte meydana gelen akne, sivilce gibi oluşumlardır. Hormon seviyesini doğal yollardan dengelemek için en etkili zayıflamak için başlıca yöntemler şunlardır:

– Omega-3 yağ asitleri Hormon seviyesini doğal yollardan dengelemek için Omega-3 yağ asitleri oldukça önemlidir. Bu yağ asitlerinin en fazla bulunduğu gıdalar, keten tohumu, ceviz, kabak, zeytinyağı ve yağlı balıklardır. Bunun yanında dilerseniz doktorunuza danışarak Omega-3 takviyesi alabilirsiniz. Ayrıca Omega alımı kilo alımında dengeyi sağlar fazla kilo almanızı engeller.
– Günlük almanız gereken Omega-3 miktarı 500 mg’dır. Maca Kökü Turpgillerden olan maca kökü, vücuttaki hormon üretimini doğal yollardan arttırır. Maca kökünü, yiyeceklere katarak tüketebileceğiz gibi içeceklere karıştırarak da faydalarından yararlanabilirsiniz.
– Maca kökü, doğurganlığı arttıran bir özelliği de sahiptir. Etkisi için 1 ay boyunca tüketilmesi gerekmektedir. Hayıt Hayıt bitkisi de doğurganlığı arttırıcı bir özellik taşır. Hormonların temizlenmesinde ve dengelenmesinde büyük bir rol oynar. Premenstrüel sendromların azaltılmasında oldukça etkili bir ilaçtır.
– D vitamini Hormon seviyesini doğal yollardan dengelemek için D günde vitamini oldukça önemlidir. Hipofiz bezini etkileyerek hormon üretimine destek olmaktadır. D vitamini eksikliği durumunda paratirioid hormonu dengesizleşir. Doğal yollardan D vitamini almak için gün içerisinde güneşe çıkmak etkili bir yoldur. Bunun yanında yağlı balıklar, süt ve yumurtada da D vitamini bulunmaktadır.
– Egzersiz Hormonların üretimini arttırmak ve dengelemek için egzersiz yapmak oldukça etkili bir yöntemdir.

Egzersiz yaptığınızda stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyesi düşmektedir. Yürüyüş, yoga, yüzme gibi egzersizler ile hem hormon fonksiyonlarınızı uyarır hem de ruh halinizi iyileştirebilirsiniz. Gün içerisinde ayıracağınız 30 dakikalık bir egzersiz, size çok şey kazandıracaktır.

– Hindistan cevizi yağı Hindistan cevizinde bulunan yağ asitleri, hormon seviyesini dengelemek için önemli bir doğal yöntemdir. Tiroit işleyişinin sağlıklı bir şekilde oluşmasını sağlar. Bunun yanında kan şekerini düzene sokarak metabolizmayı da hızlandırır. Bu amaçla günde iki çorba kaşığı hindistancevizi yağı tüketebilirsiniz. Çemen Çemen bitkisi, kan şekerini düzenlemektedir. Göğüslerdeki süt bezlerini uyararak sütü arttırmakta ve doğal bir göğüs büyütücü etki göstermektedir. Bu amaçla bir bardak suya bir çay kaşığı çemen tohumu eklenerek yaklaşık 10 dakika kaynatılır. Günde üç bardak içilerek faydalı etkisinden faydalanılabilir.
– Fesleğen Hormon seviyesini doğal yollardan dengelemek için kullanılan fesleğen doğal olarak ataptogen olarak işlev görmektedir. Ruh sağlığını iyileştirerek, zihinsel odaklanma sağlar. Bu amaçla kullanacağınız fesleğeni 1-2 ay boyunca almalısınız. Ginseng Asya gingsengi,çeşidi vücut hormonlarının dengelenmesine katkıda bulunmaktadır. Stres hormonlarını üreterek böbrek üstü bezlerinin dengelenmesine yardımcı olur. İlaç kullanan kişilerin bu bitkiyi doktora danışmadan kullanmamaları önerilmektedir. Hormon seviyesini doğal yollardan dengelemek için organik olmayan gıdaların tüketimini mümkün olduğunca azaltmalı, sağlıklı yağlar kullanmalısınız. İşlenmiş gıdalar, fazlaca karbonhidrat içeren besinlerden uzak durmalısınız. Fazla kafein, tiroidin işlevini azaltır ve kortizol seviyesini çıkartır. Bu yüzden kafein tüketimine dikkat edilmelidir. Fitobesen yönünden oldukça zengin olan brokoli,lahana, brüksellahanası gibi gıdalara yer verilmelidir. Hormonların dengeli olması için uyku kalitesine önem vermeli ve stresten uzak durulmalıdır. Sağlıklı zayıflamaya kara verdiyseniz önce herhangi bir hastalığınızın olup olmadığını araştırmalısınız. Vücudunuza birden yüklenmek sağlığınızı bozabilir. Aşırı zayıflama ya da yan etki olarak fazla yemek yeme isteğiniz artabilir. Bunun için bu dengeyi eşitlemek için hormonlarınızın dengeli çalışması için size faydalı olan gıdaları özenle tüketmeniz gerekir.

Diyetin Hormonlarda Yeri ve Önemi

Günlük rutinlerimizde en çok yaptığımız etkinliklerden birisi yemek yeme ihtiyacıdır. Mide açlığı hissettiği vakit yemek yeme gereksinimi kişide artacak, acıkma güdüsü doğal olarak ortaya çıkacaktır. Her insan farklı bir iradeye farklı bir iştaha sahiptir. Bu nedenle çoğu zaman senin yediğini bir başkası yerken açlık hissini tekrardan yaşayabilir. Ya da az bir yeme sonrası tokluk hissi hızlıca artar. Bu değişim tamamen kişinin bünyesi ile ilgilidir. Bu midenin iç haznede var olan genişliği ve hormonların hızlı çalışması ve ya tembelleşmesi ile alakalıdır. Her iki durumda da hormonların sağlığımız açısından etkileri oldukça büyüktür. Bunun için bunun düzene sokarak yaşam şeklimizi değiştirmeyi bilmeli doğru beslenerek sağlığımızı koruma altına almamız çok önemlidir. Bütün sağlık problemlerinde en çok sorun haline gelen aşırı kilolar ve ya aşırı zayıflık rolleridir. Bu ikisinin de aşırıya kaçması katiyen sağlıklı değildir. Bunun tek bir nedeni vardır. Eğer bunu eşitlemek ve sabit kiloda kalmak istiyorsanız hormonlarınızın nasıl çalıştığı hakkında doktorunuzdan bilgileri alabilir ve uzman bir diyetisyenin yardımı ile sağlıklı bir şekilde zayıflama yöntemlerinin içinde kendinizi bulabilirsiniz. Hormonların dengelenmesi hem sağlıklı zayıflama da hem de ani kilo kayıplarında çok önemlidir. her iki durumda da sağlıklı bir şekilde kilo kontrolünü ele almak için hormonların dengesini eşitlemeyi bilmeniz gerekir. Sağlıklı diyet ve sağlıklı kilo alımı arasında seçeceğiniz karar sizin yaşam kalitenizin artmasını ve ya azalmasını ele alır. Siz bunu sağlıklı olsun diyorsanız unutmayın ki etkili kilo alma ve vermelerde kural öncelikle hormonlarınızdır. Seçeceğiniz diyet şekli hormonlarda çok önemlidir. Bunlar yoga ve egzersizlikleri ile sağlıklı spor ve beslenme alışkanlığı ve ya stresi azaltan besinleri tercih etmek ve kilo yapan besinlerden kesinlikle uzak durma alışkanlığıdır. Eğer doğal yöntemler ile beslenmek ve hormonlarınızın düzenli çalışmasını istiyorsanız vücudunuzu tanıyarak hareket edin ve gerekenleri en kısa sürede yapınız.

Evde Egzersiz Yaparak Sağlıklı Kilo Verme Formülleri

Uzmanların önerisine göre sağlıklı bir şekilde kilo vermek için diyet tek başına hiçbir zaman yeterli olmamaktadır. Siz ne kadar farklı diyetleri uygulamaya başlasanız bile zamanla yaptığınız diyetin boşa gittiğini hatta kilolarınızda azalma olmadığını fark edecek bu durum karşısında üzüleceksiniz. Bunun daha etkili olmasını sağlamak için evde doğal ve basit birkaç egzersizlikler ile diyetinizin daha hızlı ve etkili olmasına katkıda bulunabilirsiniz. Çoğu insan sadece meyvelerle ya da su ile diyet yapmayı tercih eder. Fakat bu diyetlerde bazen su ve meyveler yeterli olmayabilir. Vücudun diğer besinlere ihtiyacı vardır. Bunun için her öğünde farklı gıdalar olmalı ve dengeyi istenilen nitelikte sağlamayı bilmeniz gerekir. Spor yapmak vücudu bütün kas ve iskelet dokusunun daha esnek ve çalışır halde olmasını sağlayacak böylece yediklerinizi daha hızlı eritmenize olanak tanıyacaktır. Örneğin sabahları uyandığınızda güçlü bir kahvaltı ile güne başlayabilir hemen bunun kilo yapmasını önlemek için evde mekik çekebilirsiniz. Diğer eğilme, şınav çekme, diğer kas hareketlerini çalıştıran sporları da yapabilirsiniz. Temiz havada yürüyüş, doğada koşma faaliyetini gerçekleştirebilirsiniz. Evde yapacağınız küçük hareketler hem sizi yormayacak hem de fit bir vücuda sahip olmanızı kolaylaştıracaktır. Bunun için spor yaparak diyetinizi daha etkili hale getirin. En kısa sürede istediğiniz kiloya ulaşın. Sağlıklı beslenmeli yüksek kalorili besinlerden uzak durmalı, özellikle lif içeren sebzeleri menünüzden eksik etmemelisiniz. Sağlıklı zayıflamak isteyenlere en büyük tavsiyemiz başladığınız işi yarım bırakmamak bu konuda iradeli olmaktır. Sağlıklı ve zinde kalmak için size birbirinden etkili yöntemleri sunduk. Umarız bu bilgilerden kesintisiz bir şekilde yararlanır istediğiniz hedef kiloya sağlıklı bir şekilde ulaşırsınız. Sağlıklı günleriniz daim olsun.
Kaynakça:
Sağlılıgünler.com
pembenar.com
yaşamrehberi.com
gebelik.org
mynet.com

Yazar:Suna Korkmaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku