Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Şarj Edilebilir Piller

0 29

Şarj edilebilir piller son yıllarda kullanımı artan ve hayatımızda önemli bir yer kaplamaya başlayan ürünlerdir. Günlük hayatımızda kullandığımı televizyon kumandansından, mp3 çalarlara, fotoğraf makinelerinden kablosuz klavye ve mouselara kadar bir çok yerde kullanılmaktadır.

Peki bu pilleri normal pillerden ayıran özellikler nelerdir, nasıl çalışırlar?

İşin temeline indiğimizde elektrokimyanın temel anahtarını oksidasyon ve redüksiyonun oluşturduğunu görürüz. Herhangi bir malzeme okside olduğu zaman elektron kaybederek artı (+) ile yüklenir. Yani normalden daha yüksek bir oksidasyon düzeyine geçmiş olur. Yine benzer bir şekilde, redükte olan bir madde de elektron kazanarak (-) işle yüklenir. Bu sayede oksidasyon düzeyini düşürülmüş olur.

Örneğin; elimizde bir A maddesi olsun. Bu madde kolaylıkla elektron kaybedebilir bir madde olsun. Bir diğer maddemiz olan B maddesi de elektron kazanmayı seven bir madde olsun. Bu iki madde herhangi bir elektrolit içerisine yerleştirildiğinde A’dan B’ye doğru bir devre oluşacaktır.

Şarj edilebilir piller, deşarj olurken normal piller gibi çalışırlar. Ancak pil, şarj edildiğinde elektronlar, deşarjın ters yönüne doğru hareket ederler, ta ki pil tekrar dolana kadar. Bu sebeple elektronlar B’den A’ya doğru dönmeye zorlanmış olurlar ve normalde elektron kaybetme eğiliminde olan A maddesi redükte edilerek elektron kazandırılır ve pil tekrar kullanılabilir hale getirilir.

Şarj edilebilir pillerin avantajları nelerdir?
Şarj edilebilir pillerin en önemli avantajı aslında evsel atık miktarını azaltıyor olmasıdır. Her yıl yaklaşıl 15 milyon civarında çöpe atılan tek kullanımlık pillerin çevreye verdiği zararlar şark edilebilir piller sayesinde azaltılmış olur. Özellikle kurşun, civa gibi ağır metal içermeyen maddelerden üretilen Ni-Mh (Nickel-Metal Hydrade) piller en ekolojik olanlarıdır.

Uzun ömürleri ve yüksek fiyatlarıyla piyasada satılan alkalin piller ile kıyasladığımızda, şarj edilebilir pillerin daha düşük maliyetle aynı ihtiyacı karşıladığını görüyoruz. Özellikle dijital araçların kullanımının artması ile birlikte, gerekli gücün uzun süreli sağlanması açısından şarj edilebilir piller büyük önem kazanmaktadır.

Şarj edilebilir pillerin uzun ömürlü olması için nelere dikkat etmek gerekir?
Şarj edilebilir pillerden istenilen özellik, elbette daha uzun ömürlü olması ve tam kapasitede güç vermesidir. Bunu sağlamak için öncelikle bu pillerin tamamen şarj edilmesi gerekiyor. Ancak 4-5 defa şarj edilip kullanıldığında tam kapasitelerine ulaşırlar. Yalnız pillerin ilk şarj işlemi bittikten sonra tekrar şarj etmek istediğiniz ‘mutlaka’ tamamen deşarj etmelisiniz. Bu işlemden sonra bir sonraki şarj etme işlemlerinde ise pillerin tamamen bitmesini beklemeyin. Bu sayede pillerin ömrünü uzatmış olursunuz.

Ayrıca pillerin uzun süre şarjsız kalmamasına da dikkat edin. Uzun süre kullanmayacağınız pilleri ise şarj ettikten sonra saklayınız. Uzun süre kullanılmayan ve deşarj olmuş pillerin ömürleri kısalır ve performansları düşer.

Yazar: Ali MAZILIGÜNEY

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.