Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

E-Ticaret Web Sitesi Nasıl Tasarlanır?

0 231

E-ticaret, ticaretin sanal ortamda yapılması işlemidir. İnsanların fiziksel mağazalarını sanal ortama taşıyarak tasarım ürünlerini satışa çıkarmaları, alım-satım işlemi yapmaları e-ticaret olarak adlandırılır.

8410_eticaretsitelerininfiyati-nedir-nasilbelirlenir-Sanal ortamda satışları artırmak için alıcılara cazip kampanyalar düzenlemek, arama motoru ile istenilen ürünün kolayca bulunabilmesini sağlamak online alışverişin konforlu yanını yansıtır. Aynı zamanda alışverişte fazla zaman harcayanlar ya da alışverişe ayıracak vakti olmayanlar için büyük bir avantaj olan e-ticaret sistemleri, hem alıcı hem de satıcıya kolaylık sağlar. Bununla birlikte, reel mağazalardan farklı olarak e-ticaret alışveriş siteleri günün her saati hizmete açıktır. Bu sebeple sanal satış gerçekleştirenlerin sayısı git gide artmaktadır.

Girişimcilik ticarete geniş bakmayı gerektirir. Fiziksel mağazası bulunan girişimcilerin de bununla yetinmeyip sanal ortamlara yönelmesi de onların daha çabuk fark edilmelerine ve ilerlemelerine fayda sağlayacaktır. Site tasarımı yaparken öncelikle müşteri memnuniyeti dikkate alınmalıdır. Ürün satışı arttıkça pazarlamayı yönetmek zorlaşacağından fiziki bir mağaza açmak ve yönetmek güçleşecektir. Fakat beklentilere uygun ve alım satımın kolay takip edilebileceği bir e ticaret sitesi ile ticareti yapan kişinin işi çok daha kolay olacaktır.

8410_e-ticarete-nasil-baslanirSite hazırlarken sahip olunması gereken ilk özellik limited veya anonim şirket sahibi olma zorunluluğudur. Sanal ortamda satış sağlanacağı için bir sanal post alınması gerekmektedir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra e ticaret paketi satın alınır. Site için gerekli yazılımlar bu paketin içinde bulunmaktadır. Bu yazılımlar asp ve php kodlama dilleri ile hazırlanır. Bu dillerin kullanılma sebebi, sanal satışta ihtiyaç duyulacak olan ürün ekleme çıkarma, sipariş alma, satış yapma, üyelik işlemleri gibi bölümlerin sadece bu diller ile oluşturulabilmesidir.

İç departman tamamlandıktan sonra dikkat edilecek en önemli hususlardan biri de e ticaret siteleri hazırlanırken dünyaca kabul görmüş tek tip renkler kullanılması gerekliliğidir. Bu renkler yiyecekler için kırmızı, taksiler için sarı, süt ve süt ürünleri için mavi renk olabileceği gibi, hemen her sektörü yansıtacak ve ürün çeşidine göre sıralanacak pek çok renk bulunabilir.

Tasarım yapılırken müşteriye güven verecek tasarımlar özenle seçilmelidir ve gerektiğinde geliştirilebilmeli ekleme çıkarma yapılabilmelidir. Kredi kartı ile alışveriş yapılacaksa kişinin kart ve iletişim bilgileri için güvenlik önlemleri alınmalı ve bilgilerin yedekleri alınarak bilgiler korunmalıdır.

Yazar:Gökçe Cömert

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.