Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Hamilelik Testleri Nasıl Çalışır?

0 1.489

4601_hamilelik-testiAdından da anlaşılacağı gibi hamilelik testleri bir kadının hamile olup olmadığını anlamak için yapılır. Bu makalede farklı gebelik testleri ve bunların nasıl çalıştığı hakkında bilgi vereceğiz.

Gebelik testleri bir kadının hamile olup olmadığını belirleyen testlerdir. Gebeliğin belirtileri çoğu zaman yeni bir hayatın başlayacağını belli etse de, bu testler oldukça hassastır ve erken dönemde gebeliği tespit edebilirler. Artık evde yapılabilen hamilelik testleri olduğundan kadınlar bir doktora görünmeden de hamile olduklarını tespit edebilirler.

Gebelik Testleri Nasıl Çalışır?

Gebelik testleri idrar veya kan örneğinde hCG hormonunu tespit etmek için tasarlanmıştır. İnsan koriyonik gonadotropin (hCG) hormonu hamile kadınlarda bulunan bir hormondur. hCG hormon salgılanması gebe kalındıktan hemen sonra başlar ve gebelik ilerledikçe bu hormonun salınımı artar. Aşırı hCG idrar yoluyla vücut dışına atılır. Yani sadece idrarda bulunan hCG miktarını ölçmek ve kontrol etmek hamilelik tespiti için yeterlidir. 25 mIU / ml işareti üzerinde olan HCG seviyesi gebeliği gösterebilir. Ancak, hCG düzeyi 5 mIU / ml altında olan kadınların hamile olması pek mümkün değildir.

Gebelik Testleri Ne Zaman hCG Hormonunu Tespit Edebilir?4601_gebelik1

Döllenmiş yumurtanın implantasyonundan sonra gelişen plasenta, hCG hormonu salgılamaya başlar. Kan örneklerini kontrol eden gebelik testleri hCG hormonunun erken tespitini, genellikle implantasyondan 3-4 gün sonra ya da fertilizasyondan 9-16 gün sonra sağlar. Öte yandan idrarda bakılan testler hCG hormonunun fertilizasyondan 12-19 gün sonrasını tespit edebilir. Genel olarak ilişki sonrası 2-3 haftalık bir süre hamilelik testleri ile hCG hormonunun tespitine izin verebilir. Döllenmenin ilişki günü gerçekleşmesi şart değildir. Korunmasız cinsel ilişki yaşadıktan sonra adet görmeyen kadınlar mutlaka hamilelik testi yapmalıdır. Kaçırılmış bir periyottan bir hafta sonra gebelik testini yapmak en doğru sonuçları verecektir. Testin çok erken yapılması durumunda yanlış negatif sonuçlar alabilirsiniz yani hamilelik bulunduğu halde testin bunu tespit etmesinin mümkün olmadığı durumlar.

Hamilelik Testleri:

4601_kan_testi

-Kan Testleri:
Bu testi yapabilmeniz için bir doktor kliniğini ziyaret etmeniz gereklidir. Kantitatif ve kalitatif olmak üzere, 2 tür kanda gebelik testi vardır. Bu testlerden ilki verilen kan örneğindeki hCg’nin konsantrasyonun seviyesini belirler. Öte yandan kalitatif test hCG hormonunun varlığını doğrulamak için faydalıdır. Ancak, gebelik testi sonuçlarını almak için bir veya iki gün beklemek gerekir.

-İdrarda Gebelik Testleri:
Çoğu kadın hamile olup olmadığını anlamak için bu testleri kullanır. Ev tipi gebelik testleri uygun, ucuz ve 5 dakika içinde sonuç sağlar. Ayrıca evde yapılan gebelik testleri gizlidir. Evde yapılan gebelik testlerinin doğruluğu %97-99’dur, bu da onları dikkate almak için yeterli bir orandır. Ayrıca bu testleri satın almanız için doktor reçetesi almanız gerekmez. Günün herhangi bir saatinde bu testleri yapabileceğiniz gibi, günün erken saatlerinde yapmanız önerilir. Bunun nedeni hCG hormonunun günün erken saatlerinde pik yapmasıdır böylece tespit edilmesi çok daha kolay bir hale gelir. Aynı zamanda bol miktarda sıvı tüketildiğinde hormonun seyreldiği görülmüştür bu durum da testi etkileyebilir.

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?4601_gebeliktesti2

Gebelik testi belirli bir idrar örneğinde hCG hormonunun varlığını tespit yeteneğine sahip, bir kimyasal şeritten başka bir şey değildir. Tek yapmanız gereken bu şeritin üzerine bir veya iki damla idrar damlatmaktır. Bir kaç dakika bekledikten sonra artı veya çift çizgi fark ederseniz, bu gebeliğin oluştuğunu göstermektedir. Bu şerit anti-hCG antikoru enzim konjugatları ve sadece hCG ye bağlanan bir molekül ve emici bir maddeden oluşur. Yani hCG içeren idrar şerite değdiğinde anti-hCG’lere bağlanır ve indikatör pembeye döner. Test bölgesinin pembeye dönmesi testin pozitif olduğunu gösterir ve hamileliği onaylar.

HCG içeren ilaçlar yanlış gebelik testlerine neden olabilirler. Örneğin fertilite problemlerini tedavi etmek için kullanılan Pregnyl ve Ovidrel gibi ilaçlar hCG içerir. Bu ilaçlar vücutta hCG salgılanmasını arttırır. Bu nedenle gebelik testi bu ilaçları kullanan kadınlarda yanlış pozitif sonuçlar verebilir. İçinde hCG içermeyen diğer ilaçlar ise antibiyotik, doğum kontrol hapları ve ağrı kesiciler gibi hamilelik testlerini etkilemezler.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/how-do-pregnancy-tests-work.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku