Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

El ve Ayak Tırnaklarının Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

0 616

Makyajınız göz doldursa da, saçlarınız ışıl ışıl parlasa da, ne kadar güzel giyinmiş olsanız da, eğer tırnaklarınız kırık ve şekilsizse, ojeleriniz düzgün sürülmemişse, kısacası bakımsız tırnaklara sahipseniz, tüm büyünüz bir anda silinebilir.

6583_el_ve_ayak_tirnaklarinin_bakimiKişisel bakımın en önemli göstergelerinden biri de, el ve ayak bakımının bir parçası olan tırnak bakımı uygulamasıdır. Tırnaklarına özen göstermeyen bir kadının güzelliği yarım kalmış demektir.

Kadınların, en az erkekler kadar etkin olduğu iş hayatında ve sosyal hayatta yer almaları, onların daha fazla bakımlı olmalarını gerektirir. El ve ayak tırnağı bakımı uygulamalarının ne denli önemli olduğunu, Amerikada bir yıl içerisinde 1,5 milyar doların, sadece tırnak bakımı ve tırnak kozmetikleri için harcandığından anlayabilirdiniz.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

El ve ayak tırnaklarının bakımı, aslıda 3 aşamadan ibarettir. Birincisi; tırnak dokusunun sağlıklı olmasını sağlamak, ikincisi; tırnağa uygun şeklin verilmesi, üçüncüsü ise; tırnakların süslenmesidir.

1- Tırnak dokusunun kalitesini arttırmak ve kırılmaları önlemek

6583_el_ve_ayak_tirnaklariTırnaklar; ne çok yumuşak ne de çok sert olmamalı, hafif sert bir yapıya sahip olmalıdır. Kuruluk ve sertlik arttığında, tırnak üzerinde kırılmalar ve yarılmalar meydana gelir. Bunu önlemek ve daha sağlıklı tırnak yapısına sahip olmak için, doğal tırnak bakımı uygulaması yapmanın, oldukça faydası vardır.

Çabuk kırılan tırnaklar için doğal bakım uygulaması

Gerekli malzemeler

Yarım limon, 1 tatlı kaşığı badem yağı, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 su bardağı ılık su.

Uygulanışı

Tüm malzemeler, cam veya porselen bir kabın içerisine koyularak, karıştırılır ve bir pamukla tüm el ve ayak tırnaklarına sürülür. Bu bakım kürü, haftada 2 kere yapılarak kullanılabilir. Böylece, tırnaklarınızın çabuk kırılmasını önleyebilir, daha güçlü tırnaklara sahip olabilirsiniz.

2- Tırnağa uygun şeklin verilmesi

6583_el_ve_ayak_tirnaklarinin_bakimi_nasil_yapilmalidirÖncelikli olarak, daha önceden kullanılan tırnak cilasının silinmesi ile işe başlayın ve tırnaklarınızı limonlu su ile temizleyin. Tırnak kenarındaki fazla etleri temizleyerek, manikürünüzü tamamlayın. El tırnaklarına keserek şekil verirken, yuvarlak ve küt kesimleri tercih edin. Unutmayın; fazla uzun tırnakların, erkeklere oldukça itici geldiği de bilinen bir gerçektir.

Ayak tırnakları bakımı, özellikle ucu açık ayakkabı giyildiğinde son derece önem taşır. Tırnaklar pedikürlü ve kısa olmalı, uygun cila kullanılmalıdır.

3- Tırnakların cila ile süslenmesi

Tırnak cilalarının kullanım amacı, tırnağın güzel görünmesini sağlamak ve korumaktır. Tırnak cilası seçerken, alerjilere sebep olmayan, içeriğinde besleyici ve koruyucu maddeler olan ürünleri tercih etmek gerekir.

Bakımlı tırnaklar için bilinmesi gerekenler

Eller yıkandıktan sonra, tırnakların mutlaka kurulanmasına dikkat edilmeli, ev işi yaparken eldiven kullanılmalı, fazla uzaması önlenmeli ve doğru kozmetik ürünlerinin kullanılması oldukça önemlidir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.