Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Emekli Olmanın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

0 1.809

Emekli Olmanın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?Hepimiz için kaçınılmaz gerçek yaşlanmak gerçekten sadece zararlarla dolu bir olgu mu? Yoksa her yaşın güzelliği ayrı diye düşünüp yaşlı olmanın getirilerini düşünmemiz mi gerekiyor? Her insan hayatı boyunca düşünmüştür yaşlanınca elden ayaktan düşeceğim ve hiçbir iş yapamaz hale geleceğim diye. Ama bir de şu yönden bakmak lazım hayatınız boyunca çalışmışsınız, küçükken okula gidip gelerek, mezun olduktan sonra işe gidip gelerek sürekli çalışmışsınız sizin de uzun dönem rahatlamaya ihtiyacınız yok mu? Emekli olarak hayatın tadını tekrardan çıkarmaya başlayabilmek bence kulağa muhteşem geliyor. Tabii ki emekliliğin de çoğu olgu gibi olumsuz yanları var ama emekliliği sadece yaşlanmak olarak görmememiz gerekiyor. Gelin hep birlikte emekli olmanın hayatımıza katacağı faydaları ve zararları inceleyelim!

1. Hayatı Tekrardan Keşfedeceksiniz!
Emekli olduğunuzda artık sürekli gitmeniz gereken bir işiniz olmayacak. Artık gün sizin ve istediğiniz gibi gezip dolaşabilirsiniz! Sürekli önünden geçtiğiniz ama fark etmediğiniz yerleri keşfedecek ve belki de fotoğraf makineniz boynunuzda dünyayı keşfedeceksiniz. Daha fazla iş yapmak için çok zamanınız var. İşte şimdi hayat daha tatlı gelmeye başladı.

2. Hobileriniz İçin Bolca Zamanınız Var!
Düşünün bir, çalışırken çok sevdiğiniz bir puzzleı bitirmeniz ne kadar zamanınızı alırdı. Bir de şimdi düşünün istediğiniz puzzleı alıp hiç başından kalkmayabilirsiniz. Veya aklınızda kalıp yapamadığınız tüm hobilerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Artık zaman sizin ve hobilerinizin. Sabah istediğiniz saatte kalkın nefis ve yavaşça bir kahvaltı edin sonra hobilerinizin başına geçin. Hiç bu kadar güzel stres atamamıştınız itiraf edin .

3. İçinizde Kalan İşlere Adım Atın!
Bazılarınız ben emekli olsam da çalışırım diye düşünebilir. Evet, emekli olsanız da çalışmak isteyebilirsiniz fakat bu çalışma içinizde kalıp yapamadığınız işler olabilir. Zamanında müzisyen mi olmak istemiştiniz? Hayat şartlarından olamam mı diye düşünmüştünüz? İşte şimdi tam sırası, kalkın ve içinizde kalan işleri yapmaya çalışın. Artık para kazanmak için değil mutlu olmak için çalışıyorsunuz.

Emekli Olmanın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?4. Eskiye Özlem!
Tabii ki emeklilik her zaman eğlenceli olacak diye bir şey yok. Sonuçta yıllarınızı verdiğiniz işinizi artık yapmayacaksınız. Yaptığınız işte ne anılarınız geçti. Ve belki o anıları çok özleyeceksiniz. Bu özlemden korkma sizi emeklilik yaşınız gelse de kendinizi emekli olmamaya sevk edebilir. Unutmayın kendi hayatınızla ilgili her şeyin en iyisini siz bilirsiniz ve işinizde hala çalışmak istiyorsanız çalışın!

5. Enerjinizin Kalmadığını Düşüneceksiniz!
Bu aslında emekliliğin kötü yanlarından değil. Siz emekli oldum artık hiçbir şeye enerjim yok diye düşünürseniz haklı olarak enerjiniz kalmaz. Ama siz ben daha gencim diye sürekli beyninize uyarı yollarsanız enerjiniz gençliğinizden daha yüksek olur. Bu fikri yönetmek tamamıyla sizin elinizde. Unutmayın aslında hala enerjiniz var ve eskisinden daha da çok serbest zamanınız var!

6. Keşkeleriniz Artacak!
İnsan belli bir yaş aldıkça geçmişe yönelik keşkeleri artar. Normalde işte çalışırken eskiyi düşünüp bu kadar keşke edebilecek zamanı bulamayabilirken boş zamanınız olduğunda daha fazla düşünebilirsiniz. Tabii ki bu da sizin geçmişe yönelik ”Keşke şunu şöyle yapmasaydım.” Vb. cümleler kurmanıza neden olacak. Ama bol keşke diyenlere şunu söylemeden geçmeyelim. O işi farklı yapsanız da sonucun mükemmel olup olmayacağını bilemezsiniz!

Yazar:Efe Cuma Yavuzsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku