Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Meksika’ya Ulaşım: "Aeromexico" Nasıldır?

0 83

Aeromexico, Kuzey Amerika ülkelerinden Meksika‘nın sivil havacılık siciline kayıtlı ticari yolcu taşımacılığı gerçekleştiren bir havayolu şirketidir. Ülkenin en büyük havayolu şirketleri arasında yer alan Aeromexico, aynı zamanda da bayrak taşıyıcısıdır. Bir havayolunun bayrak taşıyıcısı olabilmesi için, o ülkenin sivil havacılık siciline tescil edilmiş olması gerekir. Ancak ulusal havayolu olmak sadece tek bir havayolu şirketine verilen unvandır. Bu çok büyük bir oranla o ülkenin en büyük ekonomiye sahip havayoluna verilen bir unvandır. Örneğin Türkiye açısından ele alırsak, Türk Hava Yolları hem bayrak taşıyıcı hem de ulusal havayoludur. Ancak Pegasus sadece bayrak taşıyıcı havayoludur. Bu anlamda Aeromexico da tıpkı Pegasus gibi sadece bayrak taşıyıcı bir havayolu şirketidir. Şirketin merkezi, Meksika’nın başkenti olan Mexico City’de yer alır. Bunun yanı sıra şirketin sahip olduğu uçakların da birçoğu bu şehirde bulunan havalimanında yer alır. Şirketin ikincil hubu ise, bir Meksika'ya Ulaşım: "Aeromexico" Nasıldır?diğer önemli Meksika şehri Monterrey’de bulunur. Monterrey Amerika Birleşik Devletleri’ne lokasyon olarak da yakın olduğundan bazı kısa menzilli seferler buradan yapılır. Bu seferler ağırlıklı olarak Texas Louisiana ve Arizona eyaletlerinde bulunan şehirlere yapılır.

Meksika’nın en büyük havayolu şirketlerinden biri olan Aeromexico, Kuzey, Güney ve Orta Amerika’ya yoğun olarak uçuş gerçekleştirir. Bu hatların dışında ayrıca şirket aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok Avrupa ülkesine, Karayipler’e ve Asya kıtasına tarifeli seferler düzenler. Şirket dünyanın en eski havayolu firmaları arasında yer alır. Ancak şirket, kurulduğu 1930’lardan sonra 1980’lerde isim değişikliğine gitmiştir. Bu anlamda bakıldığı isim değişikliği gerçekleşene dek 60 yıla yakın bir süre boyunca ”Aeronavas de Mexico” adı ile hizmet vermiş olan Aeromexico, 14 Eylül 1934 yılında kurulmuştur. İsim değişikli hadisesi ise 1 Ekim 1988 tarihinde gerçekleşmiştir. Şirketin uçak filosu Mexico City Uluslararası Havalimanı’nda bulunur. Bunun haricinde ayrıca Monterrey Uluslararası Havalimanı da Aeromexico uçaklarına ev sahipliği yapar. Dünya ünlü ve KLM ile Air France ortaklığının bünyesinde kurulmuş bir havayolu ittifakı olan SkyTeam’e de üye olan Aeromexico, böylelikle ortak uçuş olarak adlandırılan ”code share” uçuşlar düzenleyebilmektedir.

Bu da şirkete daha fazla güzergaha bilet satabilme anlamına gelir. Şirket Meksika’nın en büyük havayolu şirketleri arasında yer alır ve bünyesinde tam 72 adet ticari yolcu jeti bulundurur. Bu 72 yolcu jetiyle beraber toplam 85 destinasyona tarifeli sefer düzenleyen Aeromexico, slogan olarak da ”Meksika’nın Küresel Havayolu” mottosunu kullanır. Şirket sürekli olarak kar etmesiyle de ünlüdür. Yaklaşık olarak 2,8 milyar dolarlık bir yıllık gelire sahip olan Aeromexico, bu gelirin sadece 300 milyon dolarlık kısmını kar olarak kasasında tutar. Şirket bünyesinde 14 bin kişi istihdam edilir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku