Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Emziren Anneler İçin Süt Yapan Besinler Nelerdir?

0 507

Süt yapan besinler tüketmek gibi ekstra olarak bir yeme içme çabasına girmeye gerek yoktur. Yeterli ve dengeli beslenmek anne sütünü artırmanın en doğru yoludur. Bu sebeple sadece süt yapan bazı besinleri yeterli bir oranda tüketmek her açıdan doğru bir davranış olacaktır.

Su Tüketimi

Anne sütünü artırmanın en doğru ve basit yolu sık sık su içmektir. Günde 2 buçuk litre su tüketen annelerin sütü mutlaka artış gösterecektir. Zaten sütü artırmak için genellikle sıvı Emziren Anneler İçin Süt Yapan Besinler Nelerdir?odaklı bir beslenme önerilir. Fakat bu sıvının kahve, çay, şekerli şerbetler ve hazır içeceklerden değil de bolca sudan, sütten, ayrandan ve kefirden oluşması çok doğru olur. Bebeğini sütle beslemek isteyen annelerin yeterince sütü olabilmesi için her annenin yanında bir litrelik cam şişe olması ve gün boyu o şişeden 3 tane içmesi gerekecektir.

Süt Yapan Meyveler

Lohusalık döneminde süt yapan besinler arasında olan, vitamin değeri yüksek ve süt salınımını gerçekleştiren hormonunu çalıştıracak olan meyveler şunlardır:

*Ayva,
*Armut,
*Taze beyaz üzüm,
*İncir,
*Dut süt yapan meyveler arasında yer alır. Bu meyvelerden ayva ve armutu komposto yaparak tüketebilirsiniz veya kurutup fırınlayarak da yiyebilirsiniz. Meyvelerin kompostosunu yapıp içmeniz sağlığınız açısından çok daha yararlı olacaktır. Çünkü çiğ meyveler gaz yapabilirler. bunun dışında inciri haşlayarak suyunu içmek de anne sütünü arttırır. Hatta incir vücuda enerji de verir. Zaten bebeğini emziren bir annenin bu dönem içinde her zamankinden fazla bir enerjiye gereksinimi vardır.
Süt yapan meyvelerden bir diğeri ise duttur. Dut aynı zamanda kansızlığa karşı da faydalı bir meyvedir.

Süt Yapan Yeşil Yapraklı Besinler

Ispanak, karalahana, ısırgan otu, kırmızı pancar gibi yeşil yapraklı sebzeler, içermiş oldukları vitaminler ve mineraller ile emzirirken gereksinim duyulan kaloriyi sağlıklı bir biçimde almanıza yardımcı olur. Bunun yanında içeriğinde bulunan fitoöstrojenler, süt salgılamada ihtiyaç duyduğunuz hormonları da üretmenize yardımcı olur. Bu nedenle yeşil sebzelerden ne kadar çok tüketilirse bebeğiniz için de o kadar süt olur. Bu sebzeleri çiğ veya az haşlanmış bir şekilde tükettiğinizde onlardan çok daha fazla yararlanabileceğinizi unutmayın.

Yulaf

Yulafın, kan basıncını düzenleyici ve kolesterolü düşürücü bir etkisi vardır. Bunun yanında süt artırmada da çok etkili bir besindir. Ayrıca yulafın enerjinizi yükselten ve rahatlatan bir etkisi de mevcuttur. Bu yüzden oksitosin ve prolaktin gibi süt salgılamada rol oynayan hormonlar, siz rahatladığınızda daha iyi bir şekilde süt salgılayacaklardır.

Havuç

Havuç, fitoöstrojen, A vitamini ve beta karoten yönünden oldukça zengin bir besindir. Havucu ister çiğ bir şekilde salatanıza ekleyin, isterseniz de atıştırmalık olarak tüketin ya da suyunu sıkıp için. Havucu ne şekilde tüketirseniz tüketin emzirirken gereksinim duyduğunuz vitamini ve enerjiyi sağlamanızda çok etkili olacaktır.Aynı zamanda havuç tüketimi sütünüzün kalitesini de artıracaktır.

Humus

Tahin, nohut, sarımsak, limon ve zeytinyağı ile hazırlanan humus bütün besinleri içeren bir karışımdır. Protein yönünden de oldukça zengin olan humus, aynı zamanda süt üretimine de katkıda bulunuyor.

Kurutulmuş Besinler

İncir, kayısı ve hurma gibi meyvelerin kurutulmuşu, bilinen en iyi galactagogue besinlerden birkaç tanesidir. Bol miktarda potasyum, lif ve kalsiyum içerirler. Ayrıca A ve C vitamini yönünden de oldukça zengindirler. Kayısı da ayrıca triptofan adı verilen ve prolaktin hormonunu tetikleyen madde de bulunur.

Somon Balığı

Somon balığı, omega-3 içeren bir besindir. Doğrudan süt üretimini artırmasa da annelerin beslenmesini iyi bir şekilde destekliyor ve süt artırıcı hormonları salgılamaya yardım ediyor.

Rezene

Fitoöstrojenler içeren rezene, anne sütünü artırmaya yardımcı olan bitkilerden bir tanesidir. Taze rezene yapraklarını salatanıza ya da yemeklerinize katabilirsiniz. Bunun dışında kurutulmuş rezene tohumlarını ise kaynamış suda demleyip çay olarak da tüketebilirsiniz. Rezenenin bilinen en iyi yararlarından biri de, süte karıştırıp bebeğe de geçmesidir. Böylelikle rezene bebekte de çeşitli sindirim sorunlarına da iyi gelecektir. Ayrıca rezenenin kardeş bitkisi olarak sayılan dereotu da taze bir şekilde tüketildiğinde süt arttırımına katkı sağlayacaktır.

Susam

Susam, süt üretimini artıran, süt kanallarını açan besin maddesidir. Emzirme döneminde fazla bir şekilde kilo almamaya, kilo vermeye dikkat göstermek gerektiğinden ve susam da kalorisi yüksek besin maddesi olduğundan mutlaka tüketilmelidir. Süt üretimini artırmada kullanılan susamı hamur işlerinin üzerine katarak değil de salataların üzerine katarak tüketmek daha faydalı olacaktır. Yediğiniz her salataya da bir tatlı kaşığı kadar susam serpmek ve bir bardak süt ile 1 tatlı kaşığı tahini karıştırmak anne sütü üretimini artırmaya yetecektir.

Baklagiller

Baklagiller de anne sütünü artırmada etkili olan besinler arasında yer alır. Bu baklagilleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

*Nohut,
*Mercimek,
Barbunya,
*Fasulye süt üretimini destekleyen baklagillerdir. Bu baklagillerin anne sütüne gaz yapmaları nedeniyle bir gün önceden ıslatılarak yenmesi daha doğru olacaktır.

Kuru Yemişler

Kuru yemiş tüketimi hem hamilelikte hem de emzirme döneminde enerji vermelerinden dolayı çok önemlidir. Bu dönemler için tüketebileceğiniz kuru yemiş çeşitleri ise şöyledir:

*Fındık,
*Ceviz,
*Badem süt üretimini artırıcı kuru yemişler arasında yer alırlar. Günde 2 ya da 3 adet ceviz ve 10 adet fındık veya badem tüketebilirsiniz.

Süt Yapan İçecekler

Emzirme dönemi içinde bol bol sıvı tüketmeniz, anne sütünü arttırmada önemli birEmziren Anneler İçin Süt Yapan Besinler Nelerdir? etkendir. Bu dönem içinde tüketmeniz gereken içecekler şunlardır:

*Maden suyu
*Alkali su
*Ayva ve kayısı kompostosu
*Süt,
*Malt içeceği süt yapan içeceklerdendir. Bu içecekleri tüketirken de maden suyu asla soda ile karıştırmamalı ve kompostoya da ekstra olarak şeker koyulmamalıdır.

Yazar: Sevinç Urgenç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku