Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Suudi Arabistan Vizesi Nasıl Alınır?

0 334

Arap yarımadasında yer alan Suudi Arabistan, bölgenin en zengin ülkeleri arasında yer almaktadır. Bakıldığı zaman bölgede yer alan Katar, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelere nazaran daha farklı bir vize politikası güden Suudi Arabistan, dünyanın hemen hemen bütün ülkelerine vize uygulamaktadır. Bu ülkeler arasında tüm Avrupa ülkeleri ki bunlara nüfusunun çoğunluğunu Müslümanlardan oluşan ülkeler de dahildir. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Japonya, Avustralya gibi oldukça gelişmiş ülkeler de Suudi Arabistan’a vize almaksızın seyahat etme imkanına sahip değildir. Bu yüzden Suudi Arabistan’a seyahat edecek olan kişilerin uyrukları ne olursa olsun geçerli bir vizeye sahip olması gerekmektedir. Suudi Arabistan’ın böyle bir vize politikası gütmesindeki en önemli sebep, ülkeye giriş ve çıkışları olabildiğince kontrol altına almak ve ülkenin ulusal güvenliği korumaktadır. Suudi Arabistan vizesine başvurulmak isteniyorsa, resmi olarak ikamet ettiğiniz ülkede bulunan Suudi Arabistan makamlarına başvurmanız gerekmektedir. Bunlar arasında Suudi Arabistan Büyükelçilikleri ve de Konsoloslukları yer almaktadır. Ayrıca bazı bölgelerde de fahri konsolosluklar da bulunmaktadır.

ESuudi Arabistan Vizesi Nasıl Alınır?ğer Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyorsanız bu durumda Suudi Arabistan’a ziyaret gerçekleştirmeden önce kesinlikle vize almanız gerekmektedir. Bu vize zorunluluğu taşıdığınız pasaport türüne göre de değişiklik göstermemektedir. Başka bir ifadeyle diplomatik de olsa umuma mahsus pasaport da olsa Suudi Arabistan’a ziyaret gerçekleştirmek isteyen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kesinlikle vize almak zorundadır. Ayrıca burada dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da 1 Haziran 2011 tarihiyle beraber Suudi Arabistan vizesi başvurularında artık kesinlikle biyometrik pasaport ile başvurulması gerekmektedir. Eski çipli olmayan pasaportlar artık Suudi Arabistan vizesi başvurularında dikkate alınmayacaktır. Bundaki en önemli sebep, sahtelerinin çok kolay bir şekilde düzenlenilebiliyor olmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Suudi Arabistan’a seyahat gerçekleştirmek istiyorlarsa, o takdirde vize başvurusunu seyahatin gerçekleşmesinin planlandığı tarihten 15 gün öncesinden başvurulması gerekmektedir.

Ayrıca Suudi Arabistan vizesine başvurmanız halinde pasaportunuzda İsrail vizesi ya da damgası olmamasına özen gösteriniz eğer varsa Suudi Arabistan vizesini alamazsınız. Bu durumda önceden İsrail’e bir seyahat gerçekleştirmiş iseniz, bu durumda pasaportunuzu yenilemeniz gerekmektedir. Bu Suudi Arabistan vizesinin alınabilmesi için bir zorunluluktur. Aksi bir tutum başvurunuzun reddine ve sizin kara listeye eklenmeniz anlamına gelecektir ve bir daha Suudi Arabistan vizesi almanız imkansız olacaktır. Ayrıca pasaportunuzun süresinin 6 aydan daha az olmamasına da dikkat etmeniz de fayda var. Ayrıca fotoğraf rötuşsuz beyaz fona olmalıdır. Bu da çok önemlidir. Bunların dışında da gidiş dönüş biletine sahip olmanız vizenizin çıkması için son derece önemli bir ayrıntıdır. Ayrıca 35 yaşın altında bekar kadınlara vize düzenlenmemektedir. Bu da önemli bir ayrıntı olarak kabul edilmektedir. Suudi Arabistan vizesine İstanbul ve Ankara’dan başvurmanız mümkündür.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku