Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

En Büyüleyici ve İlginç 10 Hayvan Göçü

0 722

Dünyadaki canlıların çoğu manyetik algı, güneş veya ay rehberliği, işaretler, koku, yankı veya başka bir yöntemle seyahat etmeyi sever. Bu gezegen doğal sistemler eşliğinde birçok göçmen kalıpları vardır. Biyoloji yoluyla gerçekleşen bu göçler insanlığın algısının ötesindedir. Bu göçler arasında balıklar, kuşlar, memeliler ve kendilerine özgü böcek cinsleri bulunmaktadır.

Gri Balinalar

Bu listeye büyük göçmenler olarak çok sayıda balina yerleştirilebilir. Okyanuslar balinaların buzağılarını oluşturmak için gereken sakin suları sağlamak için kullandıkları koridorlarla iç içe geçerek, üstüne düşeni yerine getirerek soğuk suları kullanırlar. Gri balina, bu deniz memelilerinin göçebe yaşam biçiminin prömiyer örneğidir. Son yüzyılda erken avlanmayla sonucunda soyu tükenmeye yüz tutan bu canlıların Kuzey Pasifik Okyanusu’nda çoğalmaya başlamıştır. Gri balinalar oluşan bir grup her sonbaharda, bir grup Chukchi Denizinde başlayan ve Meksika’nın ılık sularında sona eren 3-4 aylık bir yolculuğa çıkarlar. Genellikle avcılar tarafından kovalandıklarından bu nazik devler ellerinden gelenin en iyisini yaparlar. Pasifik gri balina göçü belgelenmiştir ve harika bir eko turizm kaynağı haline gelmiştir.

Uçan Tilkiler

Avustralya, dört farklı tipte uçan tilkilerine (meyve yarasaları) ev sahipliği yapmaktadır. Bu yarasalar, sıcağa duyarlı olduklarından sıcaktan korunmak için ellerinden gelenin en iyisini yapmaktadırlar. Küresel ısınma devam ettiği sürece ısıya karşı duyarlılığı daha da sorun olacaktır. Göçlerin sebebi çiçek açan bitkilere duyulan ihtiyaç ve içerdikleri nektar ile beslendiklerinden dolayıdır. Tarım alanlarına ormanların dönüştürülmesinden dolayı olan ormansızlaşma bu durumu zorlaştıran bir durum haline getirmektedir. Bu hayvanlar bataklık, yağmur ormanları ve diğer ormanlık alanlar gibi çeşitli yaşam alanlarına göç edip geri dönmektedirler. Uçan tilkiler ikonik olarak koalayla aynı kaderi paylaşmaktadırlar. Çünkü her iki hayvan da okaliptüs ağaçlarına ana besin kaynağı olarak bakmaktadır.

Pasifik Denizaygırı

Denizaygırı yıllarının bir bölümünü buz üzerinde, yazlarını ise deniz kenarındaki kayalık arazide geçirmeyi severler. Buz üzerinde geçirdiği zamanlarda iyi balık avlarlar. Bu döngü her zaman belirsiz bir ölçekte göçe yol açacaktır. Pasifik denizaygırı yakın veya uzak bir yerde yemek için kendine uygun bir yiyecekler bulabilir. Pasifik’teki rüzgârlar Bering Denizi’nden Bering Boğazı’ndan ve soğuk Chukchi Denizi’nin buzları arasında destansı bir yolculuk yapma eğilimindedir. Dişiler ve yavruları büyük denizaygırlarından daha fazla göç eder ve kuzey gezisi sırasında birçok yavru doğar. Bu hayvanlar pek çok kez yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmışlardır. Ancak ABD ve Rusya’nın ortak koruması altına alınmışlardır.

Ton Balığı

En Büyüleyici ve İlginç 10 Hayvan GöçüBirçok balık türünün göçmen bir yaşam sürdüğü kanıtlanmıştır. Ton balıkları genellikle ticari balıkçılar tarafından yoğun olarak hedeflenen bir balık türüdür. Bu türü yok olmaya iten sebep avlanmanın, okyanusa göç eden balık hasadı ile ilgili uluslararası bir yasa eksikliğidir. Ton balığı ve onun gibi balık türleri, okyanusun bütün çevresinde dolaşırlar ve bu nedenle çok sayıda ulusun sularını geçerler. Bir ülke, balıkları toplamazlarsa başkasının alacağını düşünmektedir. Sonuçta, göçmen balık türlerinin toplu olarak toplanması (ve birçoklarının neslinin tükenmesi) ortaya çıkmıştır. Orkinos türlerinin yarısından fazlası yakın gelecekte neslinin tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır. Neslinin tükenme tehlikesine rağmen bu balıkların dünya pazarlarının çoğunda etlerini oldukça ucuza satın alınabilir. İleriye dönükte ton balığı tüketilmek isteniyorsa balıkçılıkta daha sürdürülebilir yasalar konulması gerekmektedir.

Somon Balığı

Somon balıklarının menşei hangi okyanus olursa olsun, somon göçleri ünlüdür. Bu balıklar okyanusu terk eder ve tatlı su nehirlerine girerler akıntıya yüzerler ve her dönüşte avcılarını atlatırlar. Belki de bu yolculuğun en yaygın olarak duyurulan engelleri, boz ayıların yol boyunca oluşturdukları engellerdir. Bu boz ayılar, yol boyunca birçok şelalenin tepesini kapatmaktan ve somon balıklarını avlamaktan zevk alır. Somon balıklarının boz ayı tehlikesinde karşı karşıya kalacağı iki mecburi durum vardır. Ya taze soğuk su kaynağında bitince büyük bir atlama yapacaklar ya da boz ayıların dişleri arasında ölecekler. Bu tüylü balık avcılarını geçtikten sonra her birkaç balıktan biri filetolaşır. Aslında bakıldığı zaman bu görev intihara benzeyebilir ama bu büyük göçlerini doğurur. Bütün bu çabalardan sonra bir somon, gitmek istediği yere ulaştığı zaman eşleşir, yumurtlar ve ölür. Çürüyen karkasları ekosistemi geldikleri yerden beslemek için bırakılır.

Ordu Karıncaları

Belki de bu göçebe yaşam tarzının en belirgin örneklerinden biri Afrika ve Güney Amerika kıtasında bulunmaktadır. Dışarıda 200’den fazla ordu karınca türü vardır ve bu küçük karıncalar belki de hayvan krallığında birçok kişi olan hayvancılık zihniyetinin en iyi örneğini sunmaktadır. Yaşamları o kadar göçebe ki konut inşa etmezler bunun yerine bivouac adı verilen kendi yapılarını oluşturmak için bir araya gelmektedirler. Bu canlı solunum yapısıyla, avlarının bir kısmının tüketilmesi için geri getirildiği geçici bir üretim fabrikası haline gelir. Etkileyici bir şekilde, bu karıncalar ekip çalışması ve sürü taktikleri ile birçok kez kendi boyutlarını avlayabilirler. Keskin çeneleri tarantulaları bile kısa sürede parçalara bölebilirler.

Sandhill Vinçleri (Turna)

Her yıl yüzbinlerce sandhill vinci Kuzeydoğu Sibirya’dan Amerikan Orta Batı ve Güney’e göç etmektedir. On binden fazla kuş sürüsü halinde seyahat etmektedirler. Uzun mesafeler için enerji tasarrufu sağlamak amacıyla termal kolonlardan veya düzensiz güneş ışıması sonucu dünyadan yükselen sıcak hava alanlarında bu göçlerini gerçekleştirmektirler. Bu kuş türü bir sürü olarak görüldüğünde kullandıkları termal bir sütunun ana hatlarını bile oluşturmak mümkündür. Bu türün aynı zamanda milyonlarca yıllık olduğu tahmin edilmektedir. Bununla birlikte, Amerika’nın iç bölgelerine göçleri nispeten yenidir. Göç, dünyadaki sürekli artan insan varlığına adapte olmanın bir sonucudur. Güney treklerinin sonunda ana besin kaynaklarını bulurlar. Bu besin alanları çiftliklerin mekanik hasat alanından kalan atılan kalıntılarıdır. Çiftçiler, bu eski kuş türünün yeni versiyonlarını, mekânı temizlemeye yardımcı oldukları için keyif almaktadırlar.

Antiloplar

En Büyüleyici ve İlginç 10 Hayvan GöçüBelki de hiçbir hayvan göç dünyasında kahraman olan antilopların ünlü erkekleri kadar tanınmamıştır. Yolculuklarının zamanlaması düzensizdir, ancak ortalama yağış modellerini ve beraberindeki yeşillik büyümesini takip ettikleri düşünülmektedir. Antiloplar tehlikeli nehir geçitlerini timsah yemi olmamak için genellikle zebralarla birlikte ile seyahat ederler. Ayrıca, birçok hayvanın aralarında anlaştıkları çağrı dillerini anlarlar ve cevap verebilirler. Birbirleriyle bir araya gelip sürüsü zihniyetinde yeteneklerini sergileseler bile hala Afrika’nın avcılarının yem olmaktan kurtulamazlar. Akbabalar ayrıca bu göçü önemli bir gıda kaynağı olarak takip ederler. Antiloplar doğal yollarla ya da kıtlıktan dolayı çok zayiat verdiklerinde göç akbabalar için kıtlık demektir.

Hükümdar Kelebekler

Hükümdar kelebekleri ABD’nin kuzeydoğu eyaletlerinde oldukça yaygındır ve Kanada kadar kuzeyde bile değişmektedir. Sık sık ılık havaların geldiğini haber vererek baharın geldiğini müjdelemektedirler. Farkında olunmayan ya da büyüklüğü kavratılmayan nokta, bu güzel kelebeklerin her yıl 5000 mil boyunca (buradan) gidip gelmesidir. Kış geldiğini fark ettikleri zaman, bu kelebekler toplanıp Meksika’ya ve onu çevreleyen ABD bölgelerine kadar güneye yönelirler. Yıl boyu ılık olan hava sıcaklıkları, bu kriterleri tekrar kuzeye gitmeye hazır olana kadar devam eder. Bu kelebekleri göç ettiren dinamik, kuzeyde kışa soğuğuna dayanamamasına rağmen, baharla birlikte larva çiçeklerine ihtiyaç duyuyor olmalarındandır.

Kutup Sumrusu

Baştan sona en uzun göçün sahibi olan kutup sumrusu, seyahat etmeyi En Büyüleyici ve İlginç 10 Hayvan Göçüseven kanatlı bir kuştur. Hem Kuzey hem de Güney Kutup bölgelerinde bulunurlar ve her yerde yazın tadını çıkarırlar. Kış rüzgârları esmeye başladığında, bu gezginler toplanır ve kelimenin tam anlamıyla dünyanın karşısındaki kutuplara giderler. Eğer göç ettikleri mesafe hesaplanırsa, her yıl 40.000 milden fazla seyahat ederler. Yaklaşık 30 yıl yaşayan her sağlıklı kuş ile her yaşam süresi boyunca 1.200.000 mil yol kat ederler ve bu demek oluyor ki kutup sumruları hayatının çoğunu havada geçirirler. Yemek için, bu tüylü kuşlar havadaki diğer kuşları sık sık avlayarak avlarını düşürmeye zorlarlar. Her bir ila üç yılda bir yuva yapmak için göç alışkanlıklarını durdururlar.

Kaynakça:
earthrangers.com
topyaps.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku