Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ernest Ezra Mandel Kimdir?

0 352

4976_mandel17Ernest Ezra Mandel, 05.04.1923 yılında Frankurt ‘ta Henri ve Rosa Mandel ‘in çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Polonyalı göçmen ve Yahudi bir ailenin ferdi olan Ernest, Brüksel Üniversitesinde öğrenim görürken, II. Dünya Savaşının patlak vermesi üzerine ve Almanları okulu kapatması üzerine eğitim hayatını yarıda bırakmak zorunda kaldı. II. Dünya Savaşı herkes için ne kadar zor olduysa Ernest için biraz daha zordu.

Hem Marksist fikirleri hemde Yahudi bir aileye mensup olması, onun işini oldukça zorlaştırmaktaydı. Bütün bunların farkında olan Ernest, direnişe katılmaktan başka şansının olmadığını biliyordu. Nitekim direnişte yer aldı ve bu zaman zarfı içinde tutuklandı. Kaçmayı başaran Ernest, aynı olayı kısa süre içinde tekrar yaşadı ve bu sefer Nazi toplama kamplarından biri olan Dora ‘ya gönderildi (1944). Savaşın sona ermesine yakın zamanda tutuklanan Ernest ‘in şans yanındaydı ve serbest kalabildi. Savaşın bitmesi üzerine, Belçika ‘da tanınan biri haline geldi. Savaş sırasında yaptıklarıyla kendini kabul ettirmeyi bildi.

4976_indirSavaştan sonra da Marksizmle ilgili düşüncelerinde bir değişiklik olmayan Ernest, düşüncelerini başkalarına duyurmak adına gazetelerde yazmaya başladı. Aslında savaş esnasında da yaptığı yayınlarla bu konuda ne kadar başarılı olduğunu göstermişti. 1941 ‘den 50’li yıllara kadar I’Observatuar, Agence France Presse, Le peuple, Het-Parol isimli gazetelerde yazılarını yazdı. Bunlara ek olarak, Het Vrije woord gazetesini izinsiz olarak yayınladı. Sadece iç basını değil, dış basını da etkili kullanmayı bildi. Aynı zamanda 1946 yılında Enternasyonalin II. kongre seçimlerinde yönetime alındı. Artık sadece bir direnişçi yazar olmaktan çıkmış ve sendikacı olma yolunda ilk adımını atmıştı. Yazarlığı ile ilgili eklenecek bir şey daha varsa, hayatı boyunca bir çok dile çevrilen 30 kitap ve yaklaşık 2500 makale yayınladı.

4976_mandel9

1955-63 yılları arasında, Belçika Uluslararası Sendikalar Federasyonunun İktisadi Çalışmalar Komisyonunda üyelik yaptı. Savaş sonrası eğitimini tamamlayan Ernest, iktisat konusunda uzman birisi haline gelmiştir. Marksist düşünce ve kapitalizm arasında sistemsel teorileri ortaya attı. En önemli eseri ”Geç Kapitalim ‘dir.” Artık iktisat konusunda kendini tüm dünyaya kanıtlayan Ernest, 1985 yılında Brüksel Üniversitesinde Profesörlük yapmaya başladı. Hayatını İktisat alanında gelişimle geçiren Ernest 20.07.1995 yılında Brüksel ‘de gözlerini hayata kapadı.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Ernest_Mandel,
http://www.filozof.net/Turkce/filozof-biyografi-m/19525-ernest-mandel-kimdir-hayati-eserleri-hakkinda-bilgi.html,
http://en.wikipedia.org/wiki/Ernest_Mandel,
http://www.trotskyana.net/Trotskyists/Ernest_Mandel/Ernest_Mandel_Bibliography.html

Yazar:Taner Gülmüş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.