Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Emil Hansen Nolde Hayatı ve Eserleri

0 3

Ressam ve grafik sanatçısı Alman Ekspresyonizminin en önemli temsilcilerinden biri olan Nolde, 1867’de Schleswig-Holstein’da doğdu.

1884’ten 1888’e kadar Flensburg’da bir carver ve mobilya tasarımcısı olarak çıraklık eğitimi aldı. Çıraklık eğitiminin bitiminden sonra Münih ve Karlsruhe’de çeşitli mobilya atölyelerinde çalıştı, ayrıca Uygulamalı Sanatlar Yüksek Okulu’nda akşam kurslarında çalıştı. 1889’da bir mobilya atölyesinde çalıştığı Berlin’e taşındı. 1892’de İsviçre’deki St. Gallen’deki Uygulamalı Sanatlar Okulu’nda çizim ve modelleme öğretmeni olarak bir iş buldu. Bu süre zarfında ilk suluboya manzaralarını ve kişiselleştirilmiş dağların çizimlerini yaptı. İlk çalışmalarının bir kısmı “Jugend” dergisinde yayınlandı. Burada serbest sanatçı olarak çalıştı.

1898’de Münih ve Dessau’daki özel resim okullarında ders aldı. Ertesi yıl Paris’te Academie Julian’da çalışmalarına devam etti. İki yıl sonra Berlin’e taşındı. 1902 yılında aktris olan Ada Vilstrup ile evlendi ve Emil Nolde gerçek adını Emil Hansen olarak değiştirdi. Ertesi yıl yaz ayında Alsen adasında kaldı. Edindiği yeni çevre, onun renklerinin parlaklığını ve yoğunluğunu arttırmasını sağladı.

1905’te grafik çalışmalarının başlangıcını “Fantasies” gravür serisiyle yaptı. Ertesi yıl, Dresden galerisinde Arnold sergisini izledi. Katıldığı grubun “Köprü” sanatçılarıyla tanıştı. Nolde’den de ekspresyonizm için üslup önerileri geldi. Renklerine ek olarak, tasarımı daha yüksek düzeyde resmi vurgu ve sadeliğe daha fazla vurgu yaparak değiştirdi. Nesnelilik, sanatsal bir ifade aracı olarak renk lehine geri çekildi. 1909’da, Ruttebüll’e taşındı. Barış ve inzivada dini-Hıristiyan tema ile resimler oluşturdu. 1911’de Emil Nolde, diğer dışavurumcular tarafından reddedildi.

Max Liebermann ile yaptığı bir tartışma Nolde’nin dışlanmasına yol açtı. Daha sonra “Yeni Secession” a katıldı. Aynı yıl Max Reinhardt tarafından Berlin’deki Deutsches Theatre’da performanstan sonra tiyatro suluboyaları yaptı. 1912 yılında, Brüksel’deki “Dini Sanat Sergisi” nde dokuz bölümlük “Mesih’in Hayatı” adlı dizisini sunmak istedi. Fakat bu, kilisenin protestosu yüzünden gerçekleşmedi. Nolde ressam Alexey Von Jawlensky ile tanıştı ve onun çalışmalarını inceledi. 1913 ve 1914’te Emil Nolde Yeni Gine’ye bir sefer düzenledi. Orada, insanın ilkel durumlarını araştırdı. Bu araştırma turundaki deneyimleri, birçok suluboya çalışmasına yer vermesine sebep oldu.

1931’de Prusya Sanat Akademisi’ne kabul edildi ve otobiyografisi “Das own Leben” yayınlandı. Bir yıl sonra ise Nazi Partisi (NSDAP) ile uyumlu hale geldi. 1934’te Nasyonal Sosyalist Birliği Kuzey Schleswig’e (NSAN), üye oldu. Nolde, NSDAP’ın bir üyesi olmasına rağmen, Ulusal Sosyalistler 1937’de sanatını “dejenere” olarak sınıflandırdılar. Münih’teki “Degenerate Art” sergisinin ardından 1.052 eseri, kamu müzelerinden kaldırıldı. Dört yıl sonra ise dayatılan resim yasağı kaldırıldı. Sanatçı, resimlerini Nazi rejiminin erişimine karşı korumak için sakladı.

Eşi 1946’da öldükten iki yıl sonra Jolanthe Erdmann’la tanışarak hayatını birleştirdi. 1952’de “Pour de Merite” adlı Barış Sınıfı’na kabul edildi. İlk çalışmalarında Emil Nolde, özellikle de Vincent van Gogh, Paul Gauguin ve Edvard Munch’un eserleri ile Empresyonist hareketin etkisinde kaldı. Ardından sanatçı derneği “Die Brücke”, onu dışavurumcu ifade biçimlerine götürdü. İlgisini uyandıran ilkel halkların sanatı ile temas kurdu. Onun için, özgünlük ve yoğun ifade önemliydi. Bu nedenle de vizyoner, gerçeküstü bir karakter olarak anıldı.

Nolde, 1956’da Seebüll’de hayatını kaybetti.

En önemli eserleri:

Bataklık ve Değirmen, Bahçe, Mum Işığında Dans, Çocuk ve Büyük Kuş, Hırs, Denizde Sonbahar, Altın Buzağı Etrafında Dans, Maske Natürmort, Büyük Gelincikler, Fırtınalı Deniz, Bonnichsen Ailesi, Son Akşam Yemeği, Papuan Gençliği, Misyoner, Ressamın Çekimleri, Dans Eden Çift, Ayçiçekleri, Genç Danimarkalı Kız, Mesih ve Çocuklar, Kadınlar ve Pierrot, Marais Üzerinde Renkli Gökyüzü, Gustav Schiefler, Defin, Familienbild Aile Portresi, Yazın Öğleden Sonra, Marsh Köprüsü, Sonbahar Akşamı…

Kaynakça:
http://www.whoswho.de

Yazar: Börte Büşra Yavuz

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.