Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Evarcha Culicovora: Vampir Örümcek

0 314

Evarcha Culicovora: Vampir ÖrümcekEvarcha Culicovora örümcekleri daha çok Doğu Afrika’da bulunan Kenya’da görünürler. Bu örümcekler yaratılış açısından çok üstün özelliklere sahip yaratıklardır. Beslenmek için kana ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple dünyada vampir örümcek olarakta bilinirler. Canlıların kanlarını emmek yerine,insanlardan ve memeli hayvanlardan kan emen sivrisinekleri yemeyi tercih ederler. Doğadaki kan ihtiyaçlarını da bu pratik yöntemle karşılarlar.

Vampir örümceklerin önem verdiği başka bir konu daha vardır. O da beslenme ihtiyaçlarını sağlayan kanın taze olmasıdır. Sivrisineklerin ömrünün kısa olması dolayısıyla,bu örümcekler için avlanmadaki hızlılık büyük önem taşır. Fakat erkek sivrisinekler kan içmezler. Durum böyle olduğu için erkek ve dişi sivrisineği kısa zaman içersinde birbirinden ayırt etmek gerekir. Evarcha culicovora’nın avladığı sinekler arasında,sıtma taşıyıcısı olan Anopheles sivrisinekleri yer alır. Ancak bu türün erkeklerini ve dişilerini birbirinden ayırt etmek çok zordur. Görünümleri,boyları ve biçimleri neredeyse aynıdır. Aralarındaki tek fark antenlerinin değişik oluşudur.

Evarcha Culicovora: Vampir ÖrümcekAnopheles dişilerinin antenleri tüysüzdür ve yapılan araştırmalar sayesinde dişilerin erkeklere göre farklı bir koku salgıladıkları anlaşılmıştır. Vampir örümcekler algıladıkları bu koku sayesinde dişi sivrisinekleri fark ederek avlarlar. Bilim adamları yaptıkları deneyler sonucunda örümceklerin kokuyu salgılayan antenlere odaklandığını ve antenlerin şekline göre yakalanan sivrisinekleri yediklerini gözlemlemişlerdir. Lakin ortaya başka bir sonuç daha çıkmıştır çünkü bilim adamları bu deneyler esnasında erkek sivrisinek vücuduna dişi kafası,dişi vücuduna ise erkek kafası takmışlardır. Örümcekler ise beslenme ihtiyaçlarını karşılamayan dişi kafası olan erkek vücudunu tercih etmişlerdir.

Evarcha culicovora örümcekleri zıplayan tür arasında yer almaktadır. Zıplayan tür örümceklerin en geniş ailesidir. İçinde 5 binden fazla cins barındırır. Dünyanın umulmadık yerlerinde bile görülebilirler. 8 göze sahip oldukları için görme kabiliyetleri muazzamdır. Görme yetenekleri ve zıplama güçleri onları avlanmada avantajlı kılar. Kendi boylarının 50 kat yüksekliğine zıplayabilirler ve oluşturdukları titreşimler sayesinde avlarını uzun süre takip edebilirler.

Yazar: Kaan GÜNDÜZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.