Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Evde Halılarınızı Temizlemekte Kullanacağınız Doğal Solüsyon

0 398

Yaz ya da bahar aylarında evdeki halılarımızı temizleme şirketlerine veriyoruz. Ama eğer bu şirketlere vermeden halılarınızı veya koltuklarınızı kendiniz temizlemek isterseniz, son derece pratik bir formül sayesinde eşyalarınız tertemiz olabilir. Hem kirden ve hem de bu gibi eşyalarınıza yerleşmiş akarlardan kurtulmak mümkün. Çok fazla kimyevi ürün içermeyen bu temizleme solüsyonunu ilgilenenler için aşağıda sunduk.

Gerekli Malzemeler

  • 3 litre İçme suyu
  • 1.5 bardak elma ya da üzüm sirkesi
  • 2 çorba kaşığı karbonat
  • 2 şişe maden suyu
  • Yarım çay bardağı ( asa fazla değil ) çamaşır suyu
  • 2 çay kaşığı Arap sabunu ya da rendelenmiş beyaz sabun
  • 2 su bardağı daha sonra durulama suyuna katmak üzere ( güzel koku vermesi için ) lavanta esansı, gül suyu gibi doğal koku verici ürünler

Hazırlanışı

8540_hali_temizleme_nasil_yapilirKoku verici malzeme hariç diğer bütün malzemeleri 3 litre suda iyice karıştırın. Arap sabunu sayesinde iyice köpürttükten sonra temizleyeceğiniz halılar ya da koltuklarınız üzerinde bu solüsyonu gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Hafif bastırarak ve ileri geri hareketlerden ziyada özellikle koltuklarınızı temizlerken yuvarlak hareketlerle silmeye çalışın. Elinizdeki bezi solüsyonda iyice ıslatın ama daha sonra sıkı bir şekilde sıkıp suyunu iyice akıtın ve eşyalarınıza bu şekilde uygulayın. Dilerseniz solüsyon bir süre sonra kirlenip kararacağından temizliğe başlamadan önce suyunuzu ikiye bölebilirsiniz. Kirlenince döküp diğerini kullanmak daha temizleyici olacaktır. Bu yöntemle tüm halılarınızı ve koltuklarınızı iyice sildikten sonra (hafif nemleneceklerinden) 2-3 saat kadar nemlerinin gitmesini bekleyin. Kuruyan eşyalarınızın güzel kokması için 2 litre suya iki bardak gül suyu, lavanta esansı ya da buna benzer koku verici ürünlerden birini dökün ve iyice karıştırın. Bu suya batırdığınız temiz bir bez yardımı ile eşyalarınızın üzerinden gene yuvarlak silme hareketi uygulayarak geçin.

Yukarıdaki uygulamalarınız sonucunda bu tür eşyalarınız tertemiz olacak, üzerindeki tüm mikrop, bakteri ve gözle göremediğiniz akarlardan temizlenecektir. Son uyguladığınız koku verici silme işleminin sonucunda da eşyalarınız güzel kokuya kavuşacaktır. Eşyaları kendiniz temizlediğiniz için biraz yorulmuş olacaksınız ama eşyalarınız hiç kimyasal ürün kullanılmadığı için daha uzun ömürlü olacak, renkleri solmayacak ve temizlik şirketine verdiğiniz paranız da cebinizde kalmış olacak. Eğer eve temizlikçi çağırıyorsanız 3-4 ayda bir bu solüsyonu hazırlayıp eşyalarınızı temizletebilirsiniz. Bu sayede gene bahar ya da yaz aylarında halılarınızı temizlik firmalarına vermekten kurtulmuş olacaksınız.

Eşyalara ne kadar çok kimyasal ürün temas ederse renkleri o kadar çabuk solacak ve eski canlılığı kalmayacaktır. O nedenle yukarıda sunduğumuz bu yöntem sayesinde koltuklarınız eski canlılığını çok daha uzun muhafaza edecektir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku