Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kumru

0 2.393

3944_11

Kumru dediğimizde bazı insanlara ilçelerinin ismini, bazılarına cadde ve sokak isimlerini, bazılarına da sevgiliyi anımsatır. Yaşanılan çevredeki kullanımına göre, insanlardaki algılayış şekli de farklılık gösterir. Kumru ismi, çok farklı anlamlarda kullanılmıştır. Tabi ki bunlardan bir tanesi de; Kumrugiller familyasından olan, çeşitli tonlarda gri, kahverengi ve kızıl renkleri bulunan, az-çok karışık tüylü bir güvercin türüdür.

Kumru kuşunun boynunun yanında siyah ve beyaz benekleri bulunur. Kuyruğu oldukça uzun, kuyruk ucu genellikle siyah ve beyaz renktedir. Türk Kumrusu adı verilen cinsinin ise uzunluğu 31 cm civarındadır. Mavi- kül rengi olup başı ve boynu genellikle şarap rengindedir. Küçük Kumru denilen bir türü daha vardır. Bu türün uzunluğu 26 cm’dir.

Kumru, kuşlara biraz ilgi duyan veya duymayan, hemen hemen herkesin bildiği ve sevdiği güzel bir kuş türüdür. Kumrular, muhabbetin sembolü olmuş bir kuş türüdür. Muhabbeti, aşkı çağrıştırırlar. “Kumrular gibi sevişmek” deyimi; iki sevgilinin birbirine duydukları derin muhabbeti, aşkı, sevgiyi anlatmak için kullanılır. Aşık ve Maşuk ikilisi için genellikle ” çifte Kumrular” tabiri kullanılmıştır.

3944_12

Kumrular, genellikle Afrika ile Anadolu parklarında yaşamaktadırlar. Avrupada da Kumrular son zamanlarda büyük bir ilgi görmeye başlamıştır. Gülen Kumru veya evcil Kumru ise, beyaz renklidir ve genellikle bunlara halk arasında Kumru denilmez daha çok güvercin diye tabir edilirler. Kumrular, eylül sonlarına doğru ılıman bölgeleri terk ederler ve sıcak bölgelere doğru göç ederler.

Kumrular, aşkın, muhabbetin sembolü oldukları için şiirde de kendilerine çok büyük yer edinmeyi başarmışlardır. Eski divan şiirinde aşık kendisini, sevgilisi için dem çeken bir Kumruya benzetmiştir. Aşıklar kendi gönüllerini bir Kumruya benzetirler ve sevgilinin göz çukurlarını Kumrunun yuvasına benzetirler. Kumru da tıpkı bülbül gibi aşkın sembolü olmuş durumdadır.

Yazar:Hamza Hatipoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.