Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Fatih’in Çocukluk Defteri Nedir?

0 115

4883_fatih_1II. Murat’ın dördüncü oğlu olan Fatih Sultan Mehmet, Edirnede dünyaya gelmiştir. On dört yaşından sonra Amasyada, daha sonrada Manisada sancak beyliği yapmış olup; iki kez tahta çıkmıştır. Padişah olunca da İstanbulu alarak burayı başkent yapar.

Fatih küçük yaştan beri İstanbulun fethinin hayaliyle yaşamıştır ona göre eğitim almıştır. Bunları hep Fatihin çocuklukta yazdığı defterden anlayabiliriz. Bu deftere dev toplar, dev çadırlar çizmiş, en ilginç olanda uçan gemiler çizmiş. Gemileri karadan uçuran bu padişah bugünkü Topkapı Sarayının bulunduğu yere dev çadırlar kurdurmuş.

Yüz seksen sayfadan oluşan bu defterde bir önemli şeyde, tuğra denemeleridir. Daha çocukken bunları yapar, tuğralarda Mehmet bin Murat ibaresi geçer, bazı yerlerde de el- muzaffer daima ibaresi geçerdi. Nasip eden Allah daha çocukluğunda Fatihe bunları hayal ettirir.

Bu eser bugün Topkapı Sarayındadır. . Abdülhamit bu eseri ciltletmiştir. Eserde başka şunlar bulunmaktadır: etrafında gördükleri kişilerin resimleri, desenler, çiçek motifleri, at başları, leylek, baykuş, kartal resimleri; Osmanlıca, Farsça, Yunanca harfler.

Yazar:Osman Coşkun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku